60 wielkich wiatraków na Bałtyku w trzy miesiące
Na morskiej farmie wiatrowej Arkona położonej 35 km na północny wschód od wyspy Rugia w rekordowym czasie trzech miesięcy zainstalowano, na przygotowanych wcześniej fundamentach, wszystkie 60 liczących po 6 MW elektrowni wiatrowych Siemensa. Licząc od posadowienia pierwszego fundamentu, postawienie całej farmy wiatrowej zajęło niewiele ponad rok.
Energia z wiatraków wchodzących w skład farmy wiatrowej Arkona popłynęła do niemieckiej sieci przesyłowej zarządzanej przez operatora 50Hertz już pod koniec ubiegłego miesiąca.
Teraz deweloperzy – niemiecki koncern energetyczny E.ON i norweski koncern paliwowy Equinor – informują o postawieniu wszystkich wiatraków w rekordowym czasie trzech miesięcy.
Inwestorzy posiadają już umowę PPA na sprzedaż energii produkowanej z farmy wiatrowej Arkona. Energię kupi francuski koncern energetyczny Engie i będzie nią handlować na rynku spot. Kontrakt zawarto na cztery lata i ma objąć wolumen ok. 6 TWh energii elektrycznej.
E.ON zakłada, że produkowana energia pozwoli na uniknięcie emisji CO2 w porównaniu do energii produkowanej z konwencjonalnych źródeł na poziomie ok. 1,2 mln ton rocznie.
Na początku tego roku produkcję energii rozpoczęła inna farma wiatrowa, która powstała w niemieckiej części Bałtyku.
Hiszpański koncern Iberdrola w ciągu 1,5 roku zbudował w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową o mocy 350 MW. Inwestycja, której CAPEX wyniósł 1,4 mld euro, została podłączona do sieci w ostatnich dniach 2017 r.
Projekt o nazwie Wikinger jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. Wykorzystano w nim 70 turbin Adwen AD 5-135 o jednostkowej mocy 5 MW.
Ta farma wiatrowa będzie korzystać częściowo z tej samej infrastruktury zbudowanej przez 50Hertz, która obsłuży również wiatraki na farmie wiatrowej Arkona.
Wcześniej jedynymi farmami wiatrowymi, które działały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, były projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW.
Obecnie największą farmą wiatrową na Bałtyku jest uruchomiona w 2013 r. w cieśninie Kattegat przez duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy) farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi 400 MW.
Farma wiatrowa Anholt składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.
W duńskiej części Bałtyku powstanie jeszcze większa farma wiatrowa Kriegers Flak o mocy 605 MW. Więcej o tym projekcie w artykule: Borholm zyska na budowie największej farmy wiatrowej na Bałtyku.
Kolejne farmy wiatrowe mogą powstać także w niemieckiej części Morza Bałtyckiego na skutek przeprowadzonej w tym roku aukcji. Więcej na ten temat w artykule: Druga aukcja dla offshore w Niemczech. Połowa wiatraków stanie na Bałtyku.
gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.