Borholm zyska na budowie największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Borholm zyska na budowie największej farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Duńska wyspa zarobi na budowie największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Położony na Borholmie port będzie bazą dla firm stawiających i następnie obsługujących gigantyczne wiatraki.

Media w Danii informują, że dostawca turbin, które wejdą w skład gigantycznej farmy wiatrowej Kriegers Flak, wybrał jako bazę do jej budowy port Ronne na wyspie Borholm. Budowa wiatraków ruszy w roku 2020, ale portowa infrastruktura jest już rozbudowywana, aby ułatwić transport wielkich konstrukcji.

Farma wiatrowa Kriegers Flak będzie się rozpościerać w odległości 14-40 km od wybrzeży duńskiej gminy Stevns. Wiatraki staną na głębokościach 15-30 metrów.

Po uruchomieniu będzie to największa farma wiatrowa na Bałtyku, a wiatraki, których łączna moc sięgnie 605 MW, mają wytwarzać energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania ok. 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Inwestycja Kriegers Flak jest realizowana przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w zorganizowanej w 2016 roku aukcji zaproponował cenę energii na poziomie 50 euro/MWh.

Duńskie władze zakontraktowały wówczas zakup 30 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że taki wolumen produkcji powinien zostać osiągnięty po 12 latach od uruchomienia generacji. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool.

Pod koniec ubiegłego roku Vattenfall wybrał do tego projektu 72 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy ponad 8 MW.

Obecnie największa na Morzu Bałtyckim jest duńska farma wiatrowa Anholt o mocy 400 MW, składająca się ze 111 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

W tym roku w niemieckiej części Morza Bałtyckiego zostanie oddana do użytku, budowana przez E.ON i Equinor (wcześniej Statoil), morska farma wiatrowa Arkona, której moc sięgnie 385 MW.

Na finalnym etapie budowy jest też budowana przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW, której CAPEX wynosi 1,4 mld euro. Ta inwestycja jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. 

Iberdrola zabezpieczyła ponadto w tegorocznej niemieckiej aukcji dla offshore prawa do budowy na Bałtyku farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW.

Plany budowy morskich farm wiatrowych na 1,2 GW w polskiej części Bałtyku ma Polenergia współpracująca z Equinor (obie firmy mają po 50 proc. udziałów) a PGE zadeklarowało budowę do 2025 r. morskich wiatraków o łącznej mocy 1 GW, a także 2,5 GW do roku 2030.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
as |
Tak piszecie, że nic się nie da z tego zrozumieć: Inwestycja Kriegers Flak jest realizowana przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w zorganizowanej w 2016 roku aukcji zaproponował cenę energii na poziomie 50 euro/MWh. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool. To znaczy, że dostaną oni cenę rynkową plus 50 euro, czy cenę rynkową + dotację od rządu w sumie 50 euro?

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...