Borholm zyska na budowie największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Borholm zyska na budowie największej farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Duńska wyspa zarobi na budowie największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Położony na Borholmie port będzie bazą dla firm stawiających i następnie obsługujących gigantyczne wiatraki.

Media w Danii informują, że dostawca turbin, które wejdą w skład gigantycznej farmy wiatrowej Kriegers Flak, wybrał jako bazę do jej budowy port Ronne na wyspie Borholm. Budowa wiatraków ruszy w roku 2020, ale portowa infrastruktura jest już rozbudowywana, aby ułatwić transport wielkich konstrukcji.

Farma wiatrowa Kriegers Flak będzie się rozpościerać w odległości 14-40 km od wybrzeży duńskiej gminy Stevns. Wiatraki staną na głębokościach 15-30 metrów.

Po uruchomieniu będzie to największa farma wiatrowa na Bałtyku, a wiatraki, których łączna moc sięgnie 605 MW, mają wytwarzać energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania ok. 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Inwestycja Kriegers Flak jest realizowana przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w zorganizowanej w 2016 roku aukcji zaproponował cenę energii na poziomie 50 euro/MWh.

Duńskie władze zakontraktowały wówczas zakup 30 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że taki wolumen produkcji powinien zostać osiągnięty po 12 latach od uruchomienia generacji. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool.

Pod koniec ubiegłego roku Vattenfall wybrał do tego projektu 72 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy ponad 8 MW.

Obecnie największa na Morzu Bałtyckim jest duńska farma wiatrowa Anholt o mocy 400 MW, składająca się ze 111 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

W tym roku w niemieckiej części Morza Bałtyckiego zostanie oddana do użytku, budowana przez E.ON i Equinor (wcześniej Statoil), morska farma wiatrowa Arkona, której moc sięgnie 385 MW.

Na finalnym etapie budowy jest też budowana przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW, której CAPEX wynosi 1,4 mld euro. Ta inwestycja jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. 

Iberdrola zabezpieczyła ponadto w tegorocznej niemieckiej aukcji dla offshore prawa do budowy na Bałtyku farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW.

Plany budowy morskich farm wiatrowych na 1,2 GW w polskiej części Bałtyku ma Polenergia współpracująca z Equinor (obie firmy mają po 50 proc. udziałów) a PGE zadeklarowało budowę do 2025 r. morskich wiatraków o łącznej mocy 1 GW, a także 2,5 GW do roku 2030.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
as |
Tak piszecie, że nic się nie da z tego zrozumieć: Inwestycja Kriegers Flak jest realizowana przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w zorganizowanej w 2016 roku aukcji zaproponował cenę energii na poziomie 50 euro/MWh. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool. To znaczy, że dostaną oni cenę rynkową plus 50 euro, czy cenę rynkową + dotację od rządu w sumie 50 euro?

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...