Belgowie kupili projekt farmy wiatrowej na Bałtyku

Belgowie kupili projekt farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. MHI Vestas

Kilka dni po sfinalizowaniu drugiej niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej ogłoszono przejęcie jednego z projektów, dla którego uzyskano w tej aukcji wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za sprzedaż energii.

W wyniku drugiej aukcji dla offshore niemieckie władze przyjęły priorytet dla zaoferowanej energii z farm wiatrowych, które mają powstać na Morzu Bałtyckim.

Skorzystała na tym hiszpańska Iberdrola, która zapewniła sobie rządowe gwarancje odkupu energii dla bałtyckich projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW, a także deweloper KNK Wind, który zgłosił projekt o mocy 247 MW.

REKLAMA

Teraz o przejęciu projektu KNK Wind poinformował wywodzący się z Belgii deweloper Parkwind.

Zakupiony przez Belgów projekt Arcadis Ost 1 ma być realizowany w odległości około 19 km na północny wschód od wyspy Rugia, na obszarze około 29 km2, a wiatraki zostaną posadowione na głębokościach wynoszących około 41-46 metrów.

Wstępnie przewidziano zastosowanie turbin GE Heliade o jednostkowej mocy 6 MW.

REKLAMA

Parkwind informując o przejęciu projektu Arcadis Ost 1, nie podał ceny transakcji, nie jest też znana zaoferowana w aukcji stawka, po której będzie sprzedawana energia.

Dla belgijskiego dewelopera to pierwsza inwestycja na niemieckim rynku OZE. Do tej pory Parkwind był aktywny na belgijskim rynku offshore, gdzie jest współwłaścicielem trzech farm wiatrowych Belwind, Northwind i Nobelwind (razem 554 MW), a obecnie finalizuje finansowanie dla kolejnej belgijskiej, morskiej farmy wiatrowej Northwester 2 o mocy 224 MW, która ma rozpocząć pracę w roku 2020.

Dla tego ostatniego projektu wybrano już elektrownie wiatrowe firmy MHI Vestas, która ma dostarczyć potężne turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW, czyli przekraczającej moc największych, zainstalowanych dotąd turbin wiatrowych.

W ubiegłym roku Parkwind przejął projekt morskiej farmy wiatrowej Oriel, która ma być realizowana u wybrzeży Irlandii i której moc sięgnie 330 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.