Druga aukcja dla offshore w Niemczech. Połowa wiatraków stanie na Bałtyku

Druga aukcja dla offshore w Niemczech. Połowa wiatraków stanie na Bałtyku
Fot. Siemens
REKLAMA

W drugiej niemieckiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej ponownie pojawiły się oferty zakładające sprzedaż energii bez jakichkolwiek państwowych gwarancji ceny. Średnia cena dla ofert nagrodzonych wsparciem jest jednak wyższa niż w ubiegłorocznej aukcji.

Rok temu niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, który odpowiada za organizację aukcji dla odnawialnych źródeł energii, przeprowadził pierwszą w historii aukcję, w której o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię mogli ubiegać się inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych.

W wyniku tamtej aukcji trzy z czterech zakwalifikowanych do realizacji farm wiatrowych o łącznej mocy 1,49 GW mają powstać bez jakichkolwiek subsydiów, a średnia cena – licząc projekt, który otrzyma gwarantowaną cenę za energię – wyniosła 4,4 EUR/MWh. Więcej na temat tamtej aukcji w artykule: Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh.

W drugiej aukcji dla offshore w Niemczech z góry określono, że nie będzie można oferować ujemnych cen, natomiast maksymalną cenę ustalono na poziomie 100 EUR/MWh w stosunku do poziomu 120 EUR/MWh określonego w aukcji z kwietnia 2017 r.

Teraz Bundesnetzagentur podała wyniki tej aukcji, informując, że średnia dla zwycięskich ofert wyniosła 46,6 EUR/MWh, a więc była znacznie wyższa niż osiągnięta w ubiegłorocznej aukcji, którą zdominowały oferty na 0 EUR/MWh. Najwyższa z zaakceptowanych ofert dotyczyła sprzedaży energii za 98,3 EUR/MWh.

W tej aukcji priorytetowo potraktowano projekty mające powstać na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy mogli ubiegać się w pierszej kolejności o prawo do budowy farm wiatrowych na Bałtyku, a cała aukcja objęła potencjał 1,61 GW.

Prawo do budowy dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW w niemieckiej części Bałtyku otrzymał Iberdrola, która już buduje na tym morzu farmę wiatrową o mocy 350 MW. Trzeci bałtycki projekt zrealizuje deweloper KNK Wind.

Z kolei prawo do budowy wiatraków na Morzu Północnym zdobył niemiecki koncern innogy dla projektu o mocy 325 MW, a także duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), który zdominował ubiegłoroczną aukcję i który również tym razem ujawnił od razu zgłoszone ceny.

Teraz Duńczycy zaoferowali sprzedaż energii po najwyższej z zakwalifikowanych ofert, czyli po 98,3 EUR/MWh, dla projektu o mocy 131,75 MW, ale także złożyli ofertę na 0 EUR/MWh dla projektu o mocy 420 MW.

Inwestorzy, którzy wygrali pierwsze dwie aukcje, nie będą musieli ponosić kosztów związanych z przyłączeniem do sieci. Budowa infrastruktury przyłączeniowej zostanie sfinansowana przez operatorów sieci przesyłowych, a koszty zostaną przerzucone na odbiorców energii.

Kolejne aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech mają odbyć się dopiero w 2021 r. i będą dotyczyć projektów mających powstać po 2026 r. Do tych aukcji niemieckie władze mają same przygotować projekty i następnie zaprosić inwestorów do ich wylicytowania.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
weres |
Jedyna informacja jaka mnie interesowała to cena energii z wiatraków na Bałtyku, takiej informacji tu nie ma. Możecie ją podać?
agh |
65 euro za 1megawatogodzine taka jest stawka na bałtyku
weres |
65 euro za mwh, czy 65 euro za mwh plus cena rynkowa?

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...