RWE chce inwestować w 11 lokalizacjach na polskim Bałtyku

RWE chce inwestować w 11 lokalizacjach na polskim Bałtyku
fot. RWE

Spółka RWE Renewables złożyła 11 wniosków o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych dla farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Firma gotowa jest zainwestować we wszystkich obszarach, które Ministerstwo Infrastruktury wyznaczyło jako tereny rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w drugim etapie systemu wsparcia dla offshore na polskim Bałtyku.

Jeden z największych graczy światowej branży offshore, niemiecka grupa energetyczna RWE Renewables, chce być bardziej obecna na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej (MEW), która w nadchodzącej dekadzie powinna się mocno rozwinąć.

Do końca ubiegłego tygodnia firmy zainteresowane inwestycjami w polskiej części Morza Bałtyckiego mogły składać wnioski o zabezpieczenie praw do stref, które ministerstwo wyznaczyło jako teren realizacji projektów farm wiatrowych w drugim etapie systemu wsparcia dla offshore. Uzyskanie pozwoleń jest warunkiem przystąpienia do aukcji na sprzedaż energii, które Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić w latach 2025–2027.

REKLAMA

Spółka RWE zdecydowała się na złożenie 11 wniosków obejmujących wszystkie lokalizacje udostępnione przez resort infrastruktury.

Wierzymy, że proces przyznawania pozwoleń zakończy się dla nas uzyskaniem pozytywnych decyzji dla nowych lokalizacji – mówi Aleksandra Spychalska, development manager w RWE Renewables. – Nasze dotychczas zakończone projekty w obszarze morskim są potwierdzeniem, że potrafimy sprawnie i terminowo realizować te wymagające wysokich kompetencji inwestycje.

Obecnie firma realizuje w Polsce projekt morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, której docelowa moc zainstalowana ma osiągnąć 350 MW. W 2024 roku planowana jest budowa w porcie w Ustce bazy serwisowej, która będzie obsługiwała farmę.

Bałtyk kusi inwestorów

REKLAMA

Morze Bałtyckie daje spore możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej ze względu na bardzo dobre warunki wietrzne i lokalizacyjne oraz głębokość wody, która średnio wynosi tylko 55 metrów.

Komisja Europejska ocenia potencjał MEW w regionie Bałtyku na 93 GW do 2050 roku. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uważa, że nawet 30 proc. z tego (28 GW) przypada na Polskę. Zbliżenie się do tej wartości wymagałoby jednak przeznaczenia pod inwestycje w MEW znacznie większej powierzchni wód niż dotychczas wyznaczona przez Ministerstwo Infrastruktury.

Tym bardziej że po pozwolenia lokalizacyjne oprócz spółki RWE – która w naszym kraju jest aktywna zwłaszcza w obszarze lądowych farm wiatrowych (łączna zainstalowana moc 410 MW i kolejne projekty w toku) – zgłosiło się sporo chętnych firm, także podmioty wcześniej nieobecne na polskim rynku OZE, jak szwedzki Eolus Vind i irlandzki Simply Blue.

Wśród wnioskodawców znajdują się również m.in.: Equinor, PGE, Orlen, Orsted razem z ZE PAK, KGHM z TotalEnergies i SSE Renewables z hiszpańską firmą Acciona Energia.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.