SSE i Acciona chcą budować farmy wiatrowe na Bałtyku

SSE i Acciona chcą budować farmy wiatrowe na Bałtyku
fot. LM Wind

Morską farmę wiatrową, objętą złożonym wnioskiem na pozwolenie lokalizacyjne, brytyjska firma SSE Renewables planuje wybudować we współpracy z hiszpańską grupą Acciona Energia. Wybrane miejsce położone jest 85 km od brzegu. Głębokość morza sięga tam 58 m.

SSE Renewables to część brytyjskiej spółki SSE Plc. notowanej na londyńskiej giełdzie. Obecnie SSE Renewables realizuje m.in. projekt wielkiej morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank, która ma powstać u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Projekt realizowany we współpracy z Equinorem ma osiągnąć docelowo moc 3,6 GW. Po zakończeniu budowy Dogger Bank powinna być największą morską farmą wiatrową na świecie. 

Teraz okazuje się, że Brytyjczycy chcą realizować inwestycje również w polskiej części Morza Bałtyckiego. Złożony przez SSE Renewables wniosek o pozwolenie lokalizacyjne dotyczy zagospodarowania obszaru naszej części Bałtyku określanego jako 60.E.4.

REKLAMA

– Zdecydowaliśmy się ubiegać o lokalizację 60.E.4, ponieważ wierzymy, że nasza pozycja rynkowa pozwala nam wykorzystać pełen potencjał tego interesującego i wymagającego obszaru – mówi Simon Redfern, Bid Director SSE Renewables. – Wybrana lokalizacja ma doskonałe warunki wietrzne, ale jest również znacznie oddalona od brzegu i cechuje się dużą głębokością, co stanowi pewne wyzwania.

Projekt na polskim rynku offshore ma być realizowany we współpracy z Acciona Energia. Współpraca obu firm w obszarze morskiej energetyki wiatrowej na polskim rynku ogłoszona została w zeszłym roku.

Acciona Energía może się pochwalić doświadczeniem we wszystkich technologiach OZE, również tak innowacyjnych jak ekologiczny wodór i pływające elektrownie słoneczne. Na polskim rynku hiszpańska firma działa już od wielu lat, współpracując m.in. ze swoją siostrzaną spółką Mostostal Warszawa, która może wesprzeć nowy projekt morski w zakresie budowy infrastruktury.

– Acciona Energía jest częścią polskiej transformacji energetycznej od ponad 15 lat – podkreśla Andrzej Konarowski, Managing Director Acciona Energía Poland. – Planowany projekt pozwoli zwiększyć nasz wkład w dekarbonizację polskiej gospodarki, zmniejszając przy tym zapotrzebowanie kraju na import energii elektrycznej i zwiększając bezpieczeństwo energetyczne w Polsce.

REKLAMA

Kolejka po pozwolenie lokalizacyjne rośnie

SSE Renewables to kolejna już firma starająca się o pozwolenia lokalizacyjne, które dadzą szanse na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku w drugim etapie systemu wsparcia dla offshore, w którym gwarancje sprzedaży energii będą przyznawane w wyniku aukcji zaplanowanych na lata 2025 i 2027.

Ostatnio o zamiarze dalszego inwestowania na polskim morzu poinformował norweski koncern paliwowy Equinor. W pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce prowadzi on projekty z Polenergią jako udziałowiec (50 proc.) spółek joint venture.

Morskie farmy wiatrowe na polskim Bałtyku chcą też budować Orlen, PGE, RWE, ZE PAK we współpracy z Orsted, a o pozwolenia lokalizacyjne chce ubiegać się także KGHM w ramach joint venture z francuską grupą paliwową TotalEnergies. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.