Rząd rozpoczął realizację programu "Smog Stop"

Rząd rozpoczął realizację programu "Smog Stop"
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował w niedzielę w Rzozowie w gminie Skawina w woj. małopolskim program "Stop Smog" i spotkał się z pierwszymi beneficjentami tego projektu. W rozpoczętym w ubiegłym miesiącu naborze do innego programu antysmogowego "Czyste powietrze" zgłoszono już ponad 5 tys. aplikacji.

"Stop Smog" to pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach, które znalazły się na stworzonej przez WHO liście 50. miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W tym roku na tej liśćie znalazło się 36 polskich miast.

Planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców w ramach programu "Stop Smog" będzie zadaniem gminy. Pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, a beneficjenci mogą liczyć na 90, a nawet 100 proc. dofinansowania ociepleń budynków.

Na program "Stop Smog" zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,2 mln zł, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadt 700 mln zł ma pochodzić z opłaty recyklingowej, czyli opłaty ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych. W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w latach 2021-2024 dodatkowo 703,20 mln zł.

Powiedzieliśmy, że zrobimy ten program i rozpoczęliśmy realne działania czyli po pierwsze - określenie jakości i wymiana kotłów.  Po drugie - określenie jakości paliw czyli to, co wkładamy do pieca, aby była ona jak najwyższa. I po trzecie – punkt kluczowy, którego inauguracji jesteśmy dziś świadkami - termomodernizacja, izolacja budynków – mówił w niedzielę w Skawinie premier.

Premier ocenił, że ocieplenie budynku stwarza szansę na oszczędności energetyczne rzędu 30 do 50 proc.

Program "Stop Smog" to drugi duży rządowy projekt, obok programu "Czyste Powietrze", który ma na celu wsparcie termomodernizacji. Od "Czystego Powietrza" program "Stop Smog" różni się tym, że ma charakter pomocy społecznej, jest przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w najbardziej zanieczyszczonych regionach i ma być realizowany w ścisłej współpracy z gminami.

Termomodernizacja w programie "Czyste Powietrze"

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Właściciele domów, których dochody są najniższe – sięgają do 600 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym – otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Wraz z wyższym dochodem maleć będzie poziom dotacji.

Przy dochodach rzędu 1401-1600 zł na osobę dotacja będzie mogła pokryć 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę przewidziano dotację do 30 proc. – jednak dla tej grupy od przyszłego roku dofinansowanie będzie przyznawane w formie ulgi podatkowej.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki. Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w programie "Czyste powietrze" w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

Oprocentowanie zmienne pożyczki wyniesie nie więcej niż WIBOR 3M oraz 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki to maksymalnie 15 lat.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono od 19 września ponad 5,2 tys. wniosków.

Ostatnio rząd zaprezentował też projekt zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią stosowanie tzw. ulgi termomodernizacyjnej jako jednego z instrumentów wspierania działań antysmogowych. Więcej na ten temat w artykule: Ulga termomoderniacyjna od 2019 r. Na jakich warunkach?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wik |
Milion samochodów elektrycznych już jeżdzi ,więc idziemy po dalsze ambitne projekty-mitoman.
jarecki |
Sama termoizolacja wiele nie da, przecież i tak trzeba ogrzać dom i wodę do mycia. Boją się jak szczerbaty dentysty tematu węgla, wiadomo dlaczego-bo górnicy, bo elektorat
Anna |
To czemu PIS blokuje OZE od 3 lat i wspiera NIERENTOWNE kopalnie wungla na 800m głębokości??? W ogóle jaki człowiek o zdrowym rozumie kopie węgiel na kilometrze głębokości w 2018 roku?
Gienio |
Górnicy to mocny (i ciemny) elektorat PIS - zatem partia będzie wszystko robiła żeby dopłacać do górniczych emarytur po 35 roku życia, nawet jak ich czasy są już policzone jak budek telefonicznych.
MojaPV |
No to teraz wszystkim jełopom gul skoczył bo już głupio im pisać durny slogan, że "Polska blokuje oze" :)
ZiIELONA PYRA |
Twarzą programu został PINOKIOOOOOO !!!
azaz |
Ładnie nas doją na tych reklamówkach ! Tylko błagam - nie piszcie mi, że mam łazić z własną siatą to nie zapłacę !
Dar |
daneksz@gmail.com - dla tych którzy chcą pozyskać i rozliczyć takie dofinansowanie

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...