Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła

Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła
Fot. 100% Campaign, flickr cc
REKLAMA

W ramach największego w historii kraju programu, z którego będzie można pozyskać dofinansowanie na działania związane z poprawą jakości powietrza, przewiduje się również finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii pompy ciepła, kolektory słoneczne, a także mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Ogłoszony w ubiegłym tygodniu przez rząd program „Czyste powietrze” ma przyczynić się do ograniczenia problemu smogu. Przewidziane na 10 lat środki – w sumie ponad 100 mld zł – pójdą głównie na termomodernizację domów jednorodzinnych, połączoną z wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma wziąć na siebie realizację tego programu we współpracy z funduszami wojewódzkimi i Bankiem Ochrony Środowiska, jeszcze nie przestawił treści programu priorytetowego „Czyste powietrze” i związanych z nim wymogów technicznych.

Portal Gramwzielone.pl poznał jednak założenia finansowania z tego programu inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Program priorytetowy NFOŚiGW „Czyste Powietrze” umożliwi sfinansowanie wymiany źródła ciepła starej generacji opalanych węglem na potrzeby c.o. lub c.o. i c.w.u.  na pompy ciepła (zakup i montaż) w istniejących budynkach jednorodzinnych.

Ponadto dofinansowany zostanie zakup i montaż pomp ciepła na potrzeby c.o. lub c.o. i c.w.u. w nowo budowanych budynkach jednorodzinnych.

Możliwe będzie też uzyskanie finansowania na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej – kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych w istniejących budynkach jednorodzinnych – jednak w przypadku fotowoltaiki dofinansowanie będzie przyznawane wyłącznie w formie preferencyjnej pożyczki.

Program określa maksymalne jednostkowe koszty kwalifikowane. W przypadku zestawu kolektorów słonecznych maksymalny koszt kwalifikowany wyniesie 8 tys. zł, w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej – 15 tys. zł, a dla pompy ciepła na cele c.o. oraz c.o. i c.w.u. maksymalny koszt kwalifikowany określono na 30 tys. zł.

Przyjęto, że okres trwałości urządzeń OZE – podobnie jak i innych prac realizowanych w ramach programu – wyniesie 3 lata.

Pompy ciepła muszą posiadać gwarancję producenta/wykonawcy na co najmniej 2 lata od daty uruchomienia instalacji, natomiast kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne powinny posiadać taką gwarancję na co najmniej 3 lata.

Ponadto pompy ciepła muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) NR 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r., uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla ogrzewaczy pomieszczeń, ogrzewaczy wielofunkcyjnych, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne

Z kolei kolektory słoneczne muszą posiadać certyfikat zgodności z normą PN-EN 12975-1 „Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy – kolektory słoneczne – Cześć 1: Wymagania ogólne” wraz ze sprawozdaniem z badań kolektorów przeprowadzonym zgodnie z normą PN-EN 12975-2 „Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy – kolektory słoneczne – Część 2: Metody badań” lub PN-EN ISO 9806 „Energia słoneczna – Słoneczne kolektory grzewcze – Metody badań”.

Do programu zostaną dopuszczone także kolektory słoneczne posiadające europejski znak jakości „Solar Keymark”, nadany przez właściwą akredytowaną jednostkę certyfikującą. Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą lub nadania znaku nie może być wcześniejsza niż 5 lat, licząc od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

W zakresie fotowoltaiki przyjęto, że dofinansowane w programie „Czyste powietrze” mikroinstalacje fotowoltaiczne muszą służyć do ogrzewania wody użytkowej albo do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania zasilania w energię innych odbiorników ciepła (w tym wspomagania centralnego ogrzewania).

Jak informuje NFOŚiGW, w odpowiedzi na pytanie portalu Grawmzielone.pl, program priorytetowy wraz z załącznikami technicznymi zostanie opublikowany na stronie internetowej Narodowego Funduszu  równocześnie z ogłoszeniem naboru wniosków o udostępnienie środków dla wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Więcej o warunkach dofinansowania z rządowego programu "Czyste powietrze" w artykule: Program „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie także na kolektory czy fotowoltaikę.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sun |
Czy zmiana z pieca gazowego na pompę ciepła też wchodzi w grę?
lud |
fotowoltaika mabyć finansowana wyłącznie w formie preferencyjnej pożyczki do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania zasilania w energię innych odbiorników ciepła (w tym wspomagania centralnego ogrzewania).
coming-prosument |
a co z ulga od dochodu?
alladyn-solar-batt |
Do lud: skąd konkretnie pochodzi taka informacja?
Warszawianka |
może jednak poczekajcie Panie i Panowie na oficjalny dokument typu ... zasady itd. i później dyskusje....
gino |
w 2019r. !!!
gino |
Wrzesień!!!! ale 2019r. !!!
qrótka piłka |
No i program maił ruszyć z kopyta....ale kowal nie podkuł,więc stoi :D
wk |
jakie przepisy to benda regulować,m chyba trzeba pare lat poczekac
Radskol |
Kiedy będą dostępne wnioski do programu Czyste powietrze ??
Marg |
Co z wnioskami?
san eskobar |
jak zwykle tak wszystko porąbane aby nikt z niczego nie skorzystał (czyli jak z taryfami antysmogowymi na prąd)
TW |
Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
Kamilo |
już można korzystać bo są wnioski

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...