Program „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie także na kolektory czy fotowoltaikę

Program „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie także na kolektory czy fotowoltaikę
Fot. Wagner Solar
REKLAMA

Wczoraj rząd przedstawił założenia programu walki ze smogiem, którego budżet ma się zamknąć w kwocie aż 130 mld zł. Podstawą tego programu ma być program dofinansowania termomodernizacji połączonej z wymianą źródeł ogrzewania, ale dofinansowanie będzie można przeznaczyć także na montaż domowego, odnawialnego źródła energii elektrycznej np. mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Program „Czyste Powietrze”, w ramach którego będzie można ubiegać się o wsparcie przy termomodernizacji i wymianie źródeł ogrzewania, będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narodowy Fundusz ma doświadczenie w realizacji ogólnopolskich programów związanych z poprawą jakości powietrza – to choćby realizowany w pierwszej połowie tej dekady program dopłat do kolektorów słonecznych czy późniejszy program Prosument z budżetami liczonymi w setkach milionów złotych. Jednak tak ogromnego programu, jak przedstawiony wczoraj przez premiera Morawieckiego, NFOŚ jeszcze nie organizował.

Podstawowym celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację i wymianę palenisk – źródeł ciepła. Program będzie realizowany przez dziesięć lat – do roku 2029.

Środki na realizację programu będą pochodzić z pieniędzy NFOŚiGW, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz z funduszy Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, w przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku.

W ramach wdrażania programu „Czyste Powietrze” Ministerstwo Środowiska przygotowało i ma przystąpić do realizacji spotkań mających charakter informacyjny i szkoleniowy, które zostaną przeprowadzone we wszystkich polskich gminach, a skierowane będą bezpośrednio do mieszkańców oraz pracowników urzędów gmin.

Na spotkaniach zostaną zaprezentowane założenia programu oraz zagadnienia jakości powietrza i smogu na obszarach, na których jest prowadzone szkolenie.

W realizacji programu NFOŚiGW będzie wspierać Bank Ochrony Środowiska. – Zakładamy, że w trakcie jego trwania pomożemy poprawić efektywność energetyczną do 4 mln domów jednorodzinnych, wymienimy 3 mln kotłów starej generacji oraz zamontujemy ponad milion niskoemisyjnych, innowacyjnych źródeł ciepła – komentuje prezes BOŚ Bogusław Białowąs.

Dotacja, pożyczka albo ulga

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych przewidziano wydatki w wysokości 103 mld zł, a łączny koszt inwestycji wyniesie 132,8 mld zł – to założona suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów.

Finasowanie w formie dotacji sięgnie w sumie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych – w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.  

Właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Autorzy programu przewidzieli też pożyczki, które będą udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które obecnie wynosi 2,4 proc.

Co istotne, dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze” nie będą uznawane za dochód podatnika.

Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 tys. zł.

Określono maksymalne jednostkowe koszty poszczególnych robót i zakupów inwestycyjnych realizowanych w jego ramach.

Przykładowe maksymalne stawki jednostkowe dla głównych pozycji termomodernizacji w programie wynoszą:

  • ocieplenie przegród budowlanych oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m2,
  • wymiana stolarki zewnętrznej w tym: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych do 700 zł za m2,
  • instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 10 000 zł za zestaw,
  • pompy ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej do 30 000 zł za zestaw,
  • kotły gazowe kondensacyjne wraz z systemem odprowadzania spalin do 20 000 zł za zestaw.

NFOŚiGW na razie nie podaje kosztów kwalifikowanych dla pozostałych technologii, które będzie można sfinansować w programie.

Oferowana będzie też ulga podatkowa – w przypadku bardziej zamożnych beneficjentów. Na jakich zasadach będzie można z niej skorzystać?

Minister finansów prof. Teresa Czerwińska poinformowała wczoraj, że od 2019 r., czyli w rozliczeniu od 2020 r., wydatki ponoszone przez osoby o dochodach powyżej 1600 zł miesięcznie w zakresie termomodernizacji efektywnej, czyli potwierdzone audytami energetycznymi, będą mogły być w 20-procentach odliczone od dochodu. Ulga ma być rozłożona na okres trzech lat, a sumarycznie nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Środowiska mają teraz przygotować rozporządzenie określające specyfikację kosztów  kwalifikowanych ponoszonych przez podatnika, które obejmie ulga.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Co istotne, dotacje przekazywane przez NFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze” nie będą uznawane za dochód podatnika" - tak,tak, dziš jest mówione, że nie będą uznawane, za rok lub dwa -uchwali się ustawę, że jednak były - wprawdzie nie dochodem ale ,,przysporzonæ korzyścią" a zatem należy się podatek wstecz plus odsetki
hh |
No i brawo :)
IXI |
Od teraz Polska nie tylko mlekiem i miodem ale i czystym powietrzem będzie słynąć.
Gucio :) |
Świetnie, teraz będziemy obserwować wysyp właścicieli ogromnych nieruchomości z zerowym dochodem, ale za to z drogim autem przed domem. Ostatnio nowe akty prawne same tworzą patologię. Ciekawe jak będą ocieplać kamieniczki na Starym Rynku w Krakowie ?
alladyn-solar-batt |
Do IXI: no nie całkiem z tym czystym powietrzem, bo wprawdzie w największy upał węglowego dymu z kominów nie widć, niemniej poprzez wioskę wzdłuż głównej powiatowej drogi ludzkie szamba rowem płyną - tak a propos składu ,, czystego" powietrza
Marian |
i z tego 100 mld pójdzie dla Watykańczyków, Watykan już czeka !
Aldebaran |
"bo wprawdzie w największy upał węglowego dymu z kominów nie widć" I tu się z Toba nie zgodzę. U mnie w największe upały z co poniektórych domów unoszą się kłęby dymu.
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: moja wypowiedź o tym jak to rzekomo w upały nie widać wéglowego smogu była z lekkim przymrużeniem oka - oczywiście że widać....Nawiązywałem tutaj do tego, że sezon grzewczy minął to automatycznie przestało się o tym mówić.Ludzie udają, że nie ma tematu....
Mariusz |
A kiedy zostanie wzdrożony jakiś program, weryfikujący zasadność kosztorysów, jakie są uwzględnianie w programach w których uczestniczą jednostki NFOŚiGW .Przecież to czasami o pomstę do nieba woła, jakie są koszty kwalifikowane w tych programach. Na wolnym rynku czasami można zrealizować takie przedsięwzęcia za 50% kosztów i mniej ... Jest to po prostu znowu kolesiowstwo i rozprowadzanie pieniędzy w urzędniczej machinie.
cuuube |
@ alladyn-solar-batt Ale to już było i do tego nie trzeba nawet ustawy , tylko zmiana interpretacji przez skarbówkę https://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/
Tolo |
i oczywiście z tego 100 mld pójdzie dla Watykańczyków, Watykan już czeka !
Tolo |
i oczywiście z tego 100 mld pójdzie dla Watykańczyków, Watykan już czeka !
DT |
A kiedy będzie kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS. Kiedy będzie również wprowadzony podatek religijny 2% z pensji netto dla katolików. Obecnie co miesiąc każdy z pracujących i płacących ZUS płaci 27zł miesięcznie na ZUS dla księży. Zablokować przelewanie kasy (prawie miliard euro rocznie) do banku watykan. Ludzie pamiętajcie , że ci panowie są przedstawicielami innego państwa (Watykanu) i tylko przed nim odpowiadają. Z chwilą kiedy zostali księżmi wyrzekli się polskości i zaprzedali obcemu mocarstwu i też tylko jemu służą. Nieliczni którzy próbują sprawy polski stawiać na równi z interesem Watykany są bezlitośnie przez wiernych hierarchów tępieni. Pamiętajcie tych panów interesuje tylko dobro Watykanu, pieniądze i władza, dobro Polski maja w głębokim poważaniu. Poczytajcie sobie historię, czy Watykan kiedykolwiek zrobił coś dla Polski nie mając w tym swojego interesu ? NIE. Nawet uwielbiany przez część Polaków JP II dbał najpierw o interesy kościoła i Watykanu a o Polski jeśli nie kolidowały z tymi pierwszymi i były korzystne dla kościoła.
occip |
Czy otrzymam dofinansowanie wymieniając 15-letni jednofunkcyjny piec gazowy na nowoczesny kondensacyjny? Dzięki za info .Pozdrawiam
M |
Fotowoltaika i Solary, to w końcu dotacja, czy tylko w formie pożyczki ? Na stronach rządowych można przeczytać, że dofinansowanie jedynie w formie pożyczki, jak to rozumieć ?
Dupa |
Do M - mamy to rozumiec tak ze gowno dostaniesz, tak jakbi ja... Pani w urzedzie niestety mniej wiedziala niz ja... Pirazka
Ramollo |
Gdzie można składać wnioski ?
Powodzenia wszystkim. |
Komentuję, jestem z Polski. W czerwcu wyjeżdżam do Niemiec, aby założyć firmę z pożyczką w wysokości 38 000 euro, którą otrzymuję od Jameson finance Inc. Moje pytanie dotyczy osób, które potrzebują pieniędzy na swoje potrzeby biznesowe lub osobiste. Czy potrzebujesz pilnej i zabezpieczonej pożyczki? następnie skontaktuj się z Jameson Finance teraz e-mailem: (theodorejamesonfinance@gmail.com), ponieważ pomagają tak wielu ludziom z pożyczkami. Powodzenia wszystkim.
Stanisław |
Dlaczego brak zainteresowania ze strony Rządu, aby osoba indywidualna mogła wspomóc państwo w produkcji prądu, ile na wsiach dachów leży odłogiem, a mogły by leżeć panele fotowoltaiczne, nie kredyt, a dofinansowanie ze strony państwa. Miało być lepiej, a jest coraz gorzej.
Lolek |
Czy w ramach programu można zakupić instalacje fotowoltaiczną? Ale bez wymiany kotła? Dodam że kocioł na pellet sprzed 4 lat.
Aga |
Co to znaczy nowowybudowane budynek data instalacji pompy ciepla czy data odbioru budynku I mozliwosci uzytkowania ????
zibi |
Gmina Wożniki -śląskie ,przyjmuje wnioski ale -----jest złożone 700 wniosków ,realizowany jest trzeci etap i uwaga , -----gmina realizuje 10 wniosków na rok ,tak było w 2018 i tak będzie w 2019 ----czysta ściema i śmiech na sali ,dostanę dofinansowanie za 70 lat ,ha,ha,ha.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...