Ulga termomoderniacyjna od 2019 r. Na jakich warunkach?

Ulga termomoderniacyjna od 2019 r. Na jakich warunkach?
Fot. Rockwool
REKLAMA

Wczoraj rząd przyjął projekt zmian przepisów podatkowych, które umożliwią stosowanie tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która ma być jednym z instrumentów wspierania działań antysmogowych.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra finansów.

Jak ocenia rząd, dotychczasowe wsparcie państwa dotyczące termomodernizacji budynków mieszkalnych, polegające m.in. na przyznawaniu premii termomodernizacyjnej wynoszącej 20 proc. kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest niewystarczające.

Dlatego zaproponowano ulgę podatkową, tzw. ulgę termomodernizacyjną, która będzie zachęcać osoby fizyczne do przeprowadzenia termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ulgą nie będą objęci podatnicy, którzy korzystali z innej pomocy państwa na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, np. otrzymali dotacje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska (w zakresie wydatków sfinansowanych z tych dotacji).

Ulga termomodernizacyjna będzie polegać na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Wprowadzono limit odliczenia, któremu będzie podlegać 23 proc. wydatków, przy czym ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł – bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach.

Wprowadzono upoważnienie dla ministra inwestycji i rozwoju, aby razem z ministrami: środowiska, przedsiębiorczości i technologii oraz finansów określił rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług, związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które będą objęte ulgą.

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzychu |
Wydatki poniesione w latach ?
Maurycy S. |
Ulga na termomodernizację i program "Czyste powietrze". Czy ktoś może polecić firmę, która pomoże w przygotowaniu formalności? Mam dom letniskowy, który chcemy przekształcić na całoroczny, w którym zamieszka moja mama. Zastanawiam się na ile mogę z tego skorzystać i mam poczucie, że sam nie ogarnę. Z góry dziękuję za rekomendację.
Lil |
Maurycy S www.sunekoenergy.com.pl
Paweł |
Piszecie o możliwości odliczenia 23% poniesionych kosztów na termomodernizację maksymalnie do kwoty 53tys. W nowelizacji ustawy faktycznie jest mowa o progu 53tys. (art. 26h ust. 2) jednak nie ma mowy o tych 23%. Skąd to wzięliście? Czy te 23% wynika z innych przepisów? Czy może projekt ustawy tak zakładał ale ostatecznie weszło bez tego? Poproszę kogoś zaznajomionego z tematem o wyjaśnienie tej kwestii bo to robi dużą różnicę :D
MichałByd |
Paweł | 2019-01-19 03:03:02 - ja też nie znalazłem tych 23% poniesionych wydatków. Brak takiego zapisu w ustawie i rozporządzeniu. Pozdrawiam

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...