Ustawa o OZE wchodzi w życie

Ustawa o OZE wchodzi w życie
Vestas press

Ustawa o OZE weszła w życie z dniem 4 maja 2015 r. Część jej zapisów, w tym kluczowe zapisy dotyczące nowych zasad dopłat dla producentów zielonej energii zaczną obowiązywać jednak w późniejszym terminie.

Ustawa o OZE została przyjęta przez parlament 20 lutego br., a 11 marca podpisał ją prezydent. Miesiąc temu, w dniu 3 kwietnia, ustawa o OZE została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ponieważ wpisano do niej 30-dniowy okres vacatio legis, ustawa wchodzi w życie z dniem 4 maja br..

Mimo wejścia w życie ustawy o OZE, ważności nie traci dotychczasowy system wsparcia dla producentów zielonej energii. Dzięki temu w przypadku instalacji uruchamianych do końca 2015 r. ich właściciele będą mogli nadal korzystać z zielonych certyfikatów w okresie 15 lat od momentu uruchomienia produkcji energii. Po 2015 r. będą mogli też przejść na nowy system aukcyjny, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Pierwsza aukcja w ramach nowego systemu wsparcia, który zacznie obowiązywać od przyszłego roku, odbędzie się w I kwartale 2016 r. Do końca br. powinniśmy poznać maksymalne ceny wskazane osobno dla każdej technologii (tzw. ceny referencyjne), których nie będzie można przekroczyć w ofercie składanej w aukcji.

Do końca tego roku zostanie też utrzymane dotychczasowe wsparcie dla prosumentów, którzy – zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego z 2013 r. – mogą korzystać z możliwości odsprzedaży nieskonsumowanych nadwyżek energii po cenie 80% średniej ceny energii z rynku hurtowego.

Deklarowanym przez rząd celem ustawy o OZE jest zmniejszenie kosztów dopłat do zielonej energii. Temu ma służyć wprowadzenie systemu aukcyjnego premiującego najtańszą energię z OZE, a także obcięcie wsparcia m.in. dla współspalania. Zmniejszenie wsparcia dla tej technologii zacznie obowiązywać jednak nie od momentu wejścia w życie ustawy, ale od końca 2015 r., co oznacza, że odbiorcy energii nadal będą ponosić koszty dopłat do energii produkowanej w tej technologii.

Nie jest przesądzone, czy prosumenci, którzy uruchomili swoje mikroinstalacje przed końcem 2015 r., będą mogli przejść na cenę 100% średniej ceny hurtowej i tzw. częściowy net-metering – czyli zasady, które mają obowiązywać dla mikrointalacji uruchomionych po 2015 r. i nieobjętych tzw. taryfami gwarantowanymi. Ministerstwo Gospodarki jak dotąd nie odpowiedziało na zapytania Gramwzielone.pl w tej sprawie.

Ustawa o OZE zmienia m.in. okresy publikacji średniej ceny energii z rynku konkurencyjnego z corocznych na kwartalne. Teraz cena istotna dla obecnych prosumentów czy inwestorów funkcjonujących w systemie zielonych certyfikatów będzie podawana nie jak dotąd co roku do końca marca (za każdy poprzedni rok), ale w odstępach kwartalnych. 

REKLAMA

Ustawa wprowadza też nową instytucję, która będzie zajmować się rozliczaniem kosztów nowego systemu wsparcia dla energii odnawialnej. Więcej na temat tzw. Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej SA w artykule: OREO, czyli Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej ostatecznie z siedzibą w Bytomiu

Ustawa o OZE wprowadza też pewne obowiązki informacyjne. Urząd Regulacji Energetyki zwraca uwagę na działający od dzisiaj obowiązek przedkładania oświadczeń, składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej, w odniesieniu do pozostających w tej dacie w toku postępowań o wydanie świadectw pochodzenia. Niezbędne jest zatem stosowne uzupełnienie wszystkich wniosków o wydanie świadectw pochodzenia rozpatrywanych w tej dacie, do których nie dołączono oświadczenia o treści określonej w art. 9e1 ustawy – Prawo energetyczne. Powyższy obowiązek dotyczy producentów energii z wykorzystaniem biomasy, którzy muszą zadeklarować, że nie wykorzystali do jej produkcji m.in. drewna i zbóż pełnowartościowych czy biomasy zanieczyszczonej.

Taryfy gwarantowane do zmiany?

Alternatywnym systemem wsparcia, który wpisano do ustawy o OZE w zakresie najmniejszych producentów energii w mikroinstalacjach o mocy do 10 kW mają być obowiązujące przez 15 lat tzw. taryfy gwarantowane przysługujące właścicielom instalacji uruchomionych po 1 stycznia 2016 r. Wysokość taryf rozróżniono w zależności od mocy oraz technologii. Najwyższe taryfy dla instalacji o mocy do 3 kW wyniosą nawet 0,75 zł/MWh.

Przyszłość taryf gwarantowanych, które mają obowiązywać dla mikroinstalacji rozpoczynających sprzedaż energii do sieci po 1 stycznia 2016 r. i które określa przyjęta w ustawie o OZE tzw. poprawka prosumencka, nie jest jednak pewna.

Niewykluczone, że zasady wsparcia dla najmniejszych producentów energii w mikroinstalacjach zostaną zmienione w ramach nowelizacji ustawy o OZE, nad którą pracuje już Ministerstwo Gospodarki. Urzędnicy resortu – posiłkując się opinią UOKiK – wskazywali na potrzebę dopasowania wysokości taryf gwarantowanych do przepisów unijnych, co w praktyce może oznaczać ich zmniejszenie i co budzi zaniepokojenie przedstawicieli branży OZE.

Rząd nie zdecydował się na notyfikowanie ustawy o OZE Komisji Europejskiej, której opinia mogłaby wykluczyć ryzyko ewentualnej niedozwolonej pomocy publicznej w polskim systemie wsparcia dla OZE. MG przekonuje, że ustawa o OZE jest zgodna z unijnym prawem, jednak ich wątpliwości budzi wysokość dopłat dla najmniejszych producentów. 

Więcej na temat kontrowersji związanych z nowelizacją ustawy o OZE w artykule: Nowelizacja ustawy o OZE. Rząd obniży taryfy gwarantowane?

gramwzielone.pl