Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii

Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii
Foto. sejm.gov.pl

Podczas posiedzenia plenarnego Sejmu przegłosowano ustawę o odnawialnych źródłach energii. Teraz jej projektem zajmą się senatorowie. 

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu uchwalono długooczekiwaną ustawę o odnawialnych źródłach energii. Za głosowało 238 posłów, przeciwko 167, a 36 wstrzymało się od głosu. 

W tym tygodniu zajmująca się ustawą o OZE nadzwyczajna komisja ds. energetyki i surowców energetycznych głosowała jeszcze poprawki zgłoszone przez posłów podczas drugiego czytania. Głosowanie nie przyniosło jednak istotnych zmian w zasadach wsparcia dla OZE, a posłowie komisji konsekwentnie popierali podczas głosowań reprezentującego rząd wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza.

REKLAMA

Zaskakująco, posłowie poparli w dzisiejszym głosowaniu poprawki wprowadzające do ustawy o OZE taryfy gwarantowane dla prosumentów – zgodnie z propozycją posła PSL Artura Bramory. Więcej na ten temat w artykule: Historyczny dzień dla polskich prosumentów. Poprawki posła Bramory przyjęte przez Sejm!

Więcej o ostatnich zmianach w projekcie ustawy o OZE w artykule: Ustawa o OZE na ostatniej prostej. Dopłaty do OZE na rachunkach za energię będą wyższe

Prezentujący sprawozdanie z prac komisji ds. energetyki przewodniczący Andrzej Czerwiński poinformował, że ustawa o OZE była oczekiwana od wielu lat i ocenił, że jeśli uda się ją uchwalić, zostanie uruchomiony „duży front inwestycji, a zastój, który był od dwóch, trzech lat, można zamienić się w coś pozytywnego”. 

Przewodniczący Czerwiński dodał, że podczas drugiego czytania zgłoszono 65 poprawek, z których 49 komisja rekomendowała do przyjęcia. 

Podczas drugiego czytania zgłoszono też wniosek o odrzucenie projektu ustawy o OZE w całości. Jej autorem była posłanka PiS Anna Zalewska. Jej wniosek został jednak odrzucony, poparło go tylko 3 posłów. 

Anna Zalewska swoje dzisiejsze wystąpienie w Sejmie, w części debaty o ustawie o OZE, skupiła na kwestii likwidacji kopalń. 

Posłanka PiS oceniła, że polski rząd chce likwidować polskie kopalnie, ograniczając udział węgla w miksie energetycznym z 90% do 60%, i że chce zastąpić węgiel odnawialnymi źródłami energii, które – jak ujęła – „nie są polską myślą technologiczną„. 

REKLAMA

– Będziemy nakazywać polskim podatnikom płacenie miliardów, aby realizować inwestycje, które absolutnie nie mają możliwości realizacji w Polsce – dodała posłanka PiS. 

Występujący dzisiaj w Sejmie poseł Jacek Najder z Twojego Ruchu skierował uwagę do będącego na sali ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, którego resort odpowiada za przygotowanie projektu ustawy – Trzeba mieć dużo odwagi, aby w ustawie o OZE zawrzeć rozwiązania, które OZE mają szansę zlikwidować. 

– Na szczęście jest w tej ustawie sporo poprawek i wniosków mniejszości, które dają cień szansy dla tej branży – ocenił Jacek Najder, informując że TR uzależnia poparcie dla ustawy od ich przyjęcia. 

Z kolei poseł SLD Cezary Olejniczak ocenił, że OZE to „szansa dla Polski, szansa dla polskiej wsi, to nowe miejsca pracy, to dodatkowe źródła dochodów dla rolników i samorządów gmin”. 

Poseł SLD przypomniał, że w 2012 r. ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak przygotował ustawę o odnawialnych źródłach energii, a aktualny projekt ustawy „zupełnie wywrócił tamtą ustawę„. 

Teraz Senat

Przyjęcie ustawy przez Sejm daje szansę na jej wejście w życie w najbliższych tygodniach, a także na wejście w życie nowego systemu wsparcia dla OZE w postaci aukcji z początkiem 2016 r. – tak jak chce tego resort gospodarki.

Wcześniej ustawą zajmie się jednak Senat, gdzie jest możliwe wprowadzenie kilku poprawek do ustawy, w tym dotyczących zmian w systemie aukcji dla biogazowni o mocy wyższej niż 1 MW, a także w zakresie kar za niewypełnienie zgłoszonego w aukcjach, planowanego wolumenu produkcji zielonej energii.

Podczas odbywającego się własnie 84. posiedzenia Sejmu ustalono też ostateczną treść nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz innych ustaw. Celem ustawy jest prawidłowe wdrożenie dyrektywy 2009/28/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Uchwalone zmiany dotyczą kilku ustaw, w tym m.in. ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, Prawa energetycznego i Prawa ochrony środowiska. Teraz ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafi do podpisu prezydenta.

gramwzielone.pl