Historyczny dzień dla polskich prosumentów. Poprawki posła Bramory przyjęte przez Sejm!

Historyczny dzień dla polskich prosumentów. Poprawki posła Bramory przyjęte przez Sejm!
Janusz Piechociński. Foto. Kancelaria Sejmu/ sejm.gov.pl
REKLAMA

Dzisiaj Sejm przegłosował ustawę o odnawialnych źródłach energii. Wbrew stanowisku rządu i PO, posłowie sensacyjnie zagłosowali za większym wsparciem dla prosumentów w ramach systemu taryf gwarantowanych, którego przyjęcie jako wniosek mniejszości zgłosił poseł PSL Artur Bramora.

Wcześniej poprawki posła Bramory negatywnie zaopiniowała procedująca ustawę o OZE komisja ds. energetyki i surowców energetycznych.

Dzisiaj Sejm uchwalił długooczekiwaną ustawę o odnawialnych źródłach energii. Za głosowało 238 posłów, przeciwko 167, a 36 wstrzymało się od głosu.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli jednak – wbrew stanowisku rządu oraz Platformy Obywatelskiej – poprawkę do ustawy o OZE przygotowaną przez posła PSL Artura Bramorę, dającą szansę na rozwój obywatelskiej energetyki i zwiększającą zyski z produkcji energii w małych, domowych elektrowniach OZE. 

W dzisiejszym głosowaniu prosumencką poprawkę posła Bramory poparło 220 posłów, przeciw było 218, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Przegłosowanie poprawki prosumenckiej było możliwe, ponieważ za jej przyjęciem zagłosowała większa część klubu PSL - wbrew swojemu szefowi Januszowi Piechocińskiemu. Szef PSL stoi na czele resortu, który przygotowując projekt ustawy o OZE, konsekwentnie sprzeciwiał się przyznaniu większego wsparcia dla energetyki prosumenckiej. Przyjęcie lepszych warunków dla prosumentów forsował natomiast drugi z liderów PSL Waldemar Pawlak.

Poprawki posła Bramory mają na celu wprowadzenie dla mikroinstalacji OZE o mocy odpowiednio do 3 i do 10 kW tzw. taryf gwarantowanych za sprzedaż do sieci produkowanej w nich energii. Stałe stawki w ramach polskiego systemu taryf gwarantowanych mają obowiązywać dla każdej instalacji przez 15 lat od momentu jej uruchomienia.

Poprawka prosumencka autorstwa posła PSL wprowadza obowiązek zakupu energii od wytwórcy energii z mikroinstalacji o mocy do 3 kW wykorzystującej różne odnawialne źródła energii po określonej, stałej w okresie 15 lat, cenie (tylko dla pierwszych 300 MW):

  1. hydroenergia – 0,75 zł za 1 kWh;
  2. energia wiatru – 0,75 zł za 1 kWh;
  3. energia promieniowania słonecznego – 0,75 zł za 1 kWh.

Dla mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW do 10 kW przewidziano natomiast następujące taryfy gwarantowane (tylko dla pierwszych 500 MW): 

  1. biogaz rolniczy - 0, 70 zł za 1 kWh.;
  2. biogaz pozyskany z surowców pochodzących ze składowisk odpadów – 0,55 zł za 1 kWh;
  3. biogaz pozyskany z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków 0,45 zł za 1 kWh;
  4. hydroenergia – 0,65 zł za 1 kWh;
  5. energia wiatru - 0,65 zł za 1 kWh;
  6. energia promieniowania słonecznego – 0,65 zł za 1 kWh

Po otrzymaniu ustawy o OZE uchwalonej dzisiaj przez Sejm Marszałek Senatu skieruje ją do odpowiednich komisji, które mają w terminie nie dłuższym niż 18 dni przeanalizować ją i opracować projekt stanowiska Senatu w sprawie ustawy.

Następnie, na posiedzeniu Senatu odbędzie się głosowanie, a w jego efekcie Senat podejmie uchwałę. Może ona zawierać wniosek o przyjęcie ustawy bez zmian i wtedy jest przekazywana Prezydentowi do podpisu, albo też wniosek o jej odrzucenie w całości lub wprowadzenie poprawek. Wówczas ustawa jest przekazywana ponownie do Sejmu.

Senat ma na przyjęcie uchwały 30 dni. Jeśli w tym terminie nie zdecyduje o ewentualnych poprawkach, bądź o odrzuceniu ustawy, uznaje się ją za przyjętą w treści proponowanej przez Sejm.

Natomiast w przypadku poprawek Senatu Sejm może je odrzucić bezwzględną większością głosów (liczba głosów „za” jest większa niż suma „przeciw” i „wstrzymujących się”), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeżeli nie będzie takiej większości, ostateczny tekst ustawy będzie zawierał treść uwzględniającą poprawki Senatu. 

Prezydent RP podpisuje ustawę w ciągu 21 dni. Ustawa wejdzie w życie po publikacji w Dzienniku Ustaw i po upłynięciu okresu vacatio legis. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (67)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
leo |
ale jaja :)
MichałByd |
... :) cuda się zdarzają!!!???
soltaik |
ale się dzieje...;))))
soltaik |
Wczoraj Franek namieszał, a dziś Artur...: )
MichałByd |
220:218 - żeby senat teraz tego nie odrzucił!
soltaik |
Szkoda tylko że w senacie PO ma 63 mandaty a Pis z Psl razem 33 więc raczej odrzucą w senacie.
Seas |
Chyba nie ma co się łudzić. Senat jest zdominowany przez PO i odrzuci poprawki, które przeszły w Sejmie. Na cud nie ma co liczyć. Łatwiejszy do przeforsowania byłby pełny net-metering - przynajmniej zysk nadążałby za zmianami cen energii. Proponowałem to Bramorze, ale bez powodzenia. Per saldo w jednym i drugim przypadku PSL jest OK, a PO be. Może to był cel całej tej zawieruchy.
sol |
Tego się nie spodziewałem, Piechociński dostał kopa od własnych kolegów. Ale to mu się należało!
wlodek |
Nie liczylbym na "cuda" chociaz swiatelko w tunelu zaczelo sie jazyc. Jakims trafem portal zapomnial dodac jeszcze tego: "Ustawa trafi teraz do Senatu. Najbliższe posiedzenie rozpoczyna się 21 stycznia. PO zapowiedziała już, że złoży w Senacie wniosek o skreślenie tych zmian. Szef SPL Janusz Piechociński ma zadbać o dyscyplinę partyjną w głosowaniu po powrocie ustawy do Sejmu (Sejm, aby utrzymać taryfy feed-in będzie wówczas potrzebował bezwzględną większość)."
wlodek |
Zgadzam sie z Seas. Wyglada na to ze to jednak zagrywka polityczna a nie dobra wola zmiany wsparcia dla prosumentów w ramach systemu taryf gwarantowanych.
MichałByd |
Na chwilę obecną jesteśmy do przodu!
Blazej |
Wreszcie cos do przodu :))) Brawo
sol |
To jest zagrywka dla prosumentów, bo to jest ich interesie. Prosumenci są na wsiach i to jest elektorat PSL. I dlatego Pawlak ma rację.
Seas |
Nie zgadzam się z Sol. Prosumentem może być osoba dysponująca wolnymi środkami finansowymi i mająca trochę oleju w głowie. Tu trzeba wydać trochę grosze i poczekać parę ładnych lat aż się zwróci. Mieszkam w południowo wschodniej Polsce i jest nas (prosumentów) kilku. Normalny człowiek na wsi nie zainwestuje 20-30 tys. zł. bo po prostu ich nie ma. A co dopiero mówić o argumencie ekologii. Jak sobie pojeździsz po dzielnicach domków jednorodzinnych w wielkich miastach to sprawa wygląda inaczej - dużo solarów do CWU i pojawiają się pierwsze PV mimo, że okres zwrotu przy małym trójpaku jest powyżej 10 lat.
sol |
Ok. Zobaczymy...
elektron |
Widać, że PSL zauważa w Polsce obywateli, a nie tylko korporacje. Brawo!!!!
rychu |
czekam za tym ze dwa lata , i chyba jeszcze poczekam a broda to chyba urośnie mi do pasa :))
rOm |
Rok wyborczy rokiem cudów !! w 2016 przewiduję nowelizacje wielu ustaw nie tylko tej OZE.
Prosument |
Ludzie!!! Przecież to musiało się coś stać!! MILICJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Paweł |
Trzeba teraz dać wyraźne wsparcie Pawlakowi i posłom PSL, którzy głosowali za ustawą aby przy powrocie ustawy z powrotem do Sejmu zachować bezwzględną większość. 220 posłów za/ 218 przeciw- walka idzie na zapałki więc lepiej, żeby nie nikt się przy drugim podejściu nie rozmyślił.
azza |
Taka zabawa w dobrego policjanta i złego policjanta mająca na celu pokazać "dobrą twarz" skompromitowanego parlamentu ! Jestem gotów się założyć o to, że w końcowym efekcie prosumenci i reszta społeczeństwa dostaną do zapłacenia tzw "opłatę OZE" i z tej ustawy nie będą mieli nic więcej ! Za długo obserwuję poczynania tej oszukańczej koalicji rządzącej by mieć jakieś złudzenia !
Nooo!!:))) |
ALE AJA :)))))
D.D. |
Gratuluję odwagi i rozsądnego myślenia posłom koalicji rządzącej głosującym za popawkami Bramory . Zostaną oni długo w mojej pamięci i zawsze od dzisiaj mogą liczyć na mój głos. Proponuję niech złoży taką deklarację każdy prosument to doda tym odważnym politykom wytrwałości w walce o obywatelską energię
Prosument |
Głosujmy na nich koledzy i koleżanki !
nieuk |
jak uwalą poprawki senatu.... to przysięgam że pierwszy raz zagłosuję na PSL i już zawsze bede na nich głosował...)) wkurza mnie ciagłe dymanie ludzi przez monopole energetyczne i inne
EL-TEAM |
3kWp daje uzysk około 3000kWh rocznie tj. 3000 x 0,75 pln = 2250 pln (rocznie ) x 15 lat daje 33,750 pln .Tak to wygląda w przypadku dzielenia skóry na niedźwiedziu .
OLO |
Nawet jak Senat odrzuci to wraca do Sejmu i ciekawe czy PSL-owcy nadal będę "za" "Zmiana przegłosowana dzisiaj przez Sejm nie kończy jednak sporu o przepisy. Z informacji Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że PO zamierza zablokować poprawkę prosumencką w Senacie. Wówczas Sejm jeszcze raz będzie się musiał nad nią pochylić. Aby przepisy pozostały w ustawie "koalicja prosumencka" będzie potrzebowała większości bezwzględnej, którą osiągnęła dzisiaj. Do tego nadal potrzebuje jednak głosów frakcji Pawlaka w klubie PSL. Dla Janusza Piechocińskiego to wyraźny sygnał, ze jego pozycja wśród posłów PSL nie jest silna. Senat zajmie się przepisami na najbliższym posiedzeniu, rozpoczynającym się 21 stycznia."
Remark |
Cieszymy się wszyscy, ale nie wszyscy pamiętają i wiedzą komu w dużej mierze zawdzięczamy dobre wiadomości. Sunny Horizon poświęcił wiele czasu i nerwów, by takie wiadomości do nas dotarły. Posłowie Bramora , Olejniczak, Najder i kilku innych też znają kierunek rozwoju energetyki obywatelskiej. Niech taryfy będą z nami!!!
MP |
A właśnie!! Sunny Horizon- pokaż się wreszcie, gdzieś się zapodział chłopie??
sol |
Sunny Horizona nie ma a dobre wiadomości i tak są.
RAV |
Polecam link: http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=84&NrGlosowania=160 Do pobrania indywidualne wyniki, kto jak głosował. Pozdrowienia dla SH :-)
panelepolikrystaliczne.pl |
Wielki szacun dla ludzi z PSL pierwszy raz w życiu na nich zagłosuję!!! Żeby tylko nie dali ciała jak projekt wróci do sejmu!
k&k |
Bardzo chciałbym zagłosować na PSL ale coś mi mówi że tego nie zrobię.
tatans |
To może by zarzucić Panów Senatorów prośbami o przegłosowanie ustawy bez zmian. Jak każdy z nas ( oraz znajomi i rodziny ) napisze maila do senatorów ze swoich okręgów i połechta ich próżność, że zrobią to z korzyścią dla SIEBIE ( a wybory coraz bliżej ) i Polski to może cud się jednak zdarzy.
Michał Pawłowski |
Kampania wyborcza na całego.... A kogo tam PSL "wystawia" na Prezydenta? Po takiej akcji w sejmie to każdy z nas, potencjalnych Prosumentów chętnie wyściskałby Pawlaka i i Bramorę, ale gwarantuję Wam, że tu nie chodzi o ustawę (która i tak będzie odrzucona w Senacie) tylko o tegoroczne wybory. A ludzi na wsiach z ziemią i łasych na obietnice o kasie z PV nie brakuje.
moda |
co to znaczy dla pierwszych 300 MW
Eryk |
Bogale nie dadzą pospólstwu albo inaczej - swołoci, możliwości rozwoju. Energia pozostanie mimo to dalej w rękach burżujstwa, zobaczycie.
Eko |
ja myślę, że temat fotowoltaiki dociera do coraz szerszej grupy społecznej i tym samym mam nadzieję, że PO pójdzie po rozum do głowy, ze temat ten może im bardzo zaszkodzić w nadchodzących Wyborach Parlamentarnych.
OZE |
Dobrze się stało, że za poprawką Bramory głosowało tyle partii, nawet PiS i że energetyka prosumencka może być wykorzystania przez te partie w nadchodzących wyborach.
tak trzymać |
każdy nowy prosument to co najmniej kilku następnych zwolenników energetyki prosumenckiej i tym samym wyborców partii, które wychodzą do ludzi. Tak trzymać ..:)
Mg |
Kluczowy jest zapis pierwsze 300/500mw co znaczy? Wiecie?
Marcin W. |
Nie ma co sie tak cieszyc. Senat moze wniesc poprawki , a prezydent potem tej ustawy moze nie podpisac.
bekerel |
http://www.portpc.pl/pdf/Poprawka_prosumencka_pBramory_pK201114.pdf
nieuk |
Sunny Horizon po florydzie lata... będzie pod koniec stycznia ))))
nieuk |
Mg | 2015-01-18 12:59:08 Kluczowy jest zapis pierwsze 300/500mw co znaczy? Wiecie? TO ZNACZY..... : jak łączna moc zainstalowanych elektrowni przekroczy w/w moc .... to skończą się proponowane stawki za sprzedaż energii
pv |
Janusz dostal wielkiego kopa w dupe od Waldka! Oj pupa boli. Niestety bedzie chcial odzyskac twarz, juz pewnie namawia kolegow z PSL zeby inaczej glosowali. Stoleczki rozdaje. Raczej nie ma Janusz przemyslen, ze prosument ok, bo z tego nie wiadomo jak miec kase i sie nie napracowac. Nie to jak biomaska czy stoleczki w zakladach energetycznych. Wstyd ze Polska ma takiego ministra. Wstyd.
Seas |
Poprawka Bramory likwiduje net-metering i wprowadza taryfy gwarantowane dla NOWOBUDOWANYCH instalacji. W ten sposób prosumenci, którzy uruchomili swoje instalacje w ramach małego trójpaku znajdą się poza nowym prawem. Jak poprawka przejdzie to nie będą mieć taryf gwarantowanych i nie nie rozliczą się na zasadach net-meteringu. To nazywa się dyskryminacja.
alladyn-solar-batt |
Seas-,,likwiduje net-metering''?......bowiem?
Seas |
Bowiem poprawka Brambory wprowadza inne brzmienie art.41 pkt 10. Likwiduje zapis o rozliczeniu bilansowym i wprowadza taryfy gwarantowane ale tylko dla nowych instalacji. http://www.portpc.pl/pdf/Poprawka_prosumencka_pBramory_pK201114.pdf
pro-sun.pl |
@ nieuk Są to granice wsparcia w postaci taryf gwarantowanych dla instalacji o mocy w przedziale 1 - 3.000 W (łączna moc instalacji o takiej mocy nie może przekroczyć 300 MW) oraz instalacji w zakresie 3.000 - 10.000 W (łączna moc instalacji o takiej mocy nie może przekroczyć 500 MW). Oznacza to, że może powstać mniej więcej 100.000 pierwszych i drugich instalacji. Po wyczerpaniu się tych limitów następne instalacje fotowoltaiczne już nie będą mia taryf stałych.
prosument |
nie ma możliwości, żeby nie bylo pelnego net-meteringu przy stawkach. Jesli tak by bylo wtedy prosument zarabiał by podwójnie. W dzien sprzedaje enegie za 0,65 zł/ kW a w nocy odbiera w stawce nocnej za okolo 0,30 zł/ kW. Nie ma mozliwosci, żeby na cos takiego sie zgodzili. Zreszta bilansowana ma byc cena prądu w ktorą wchodzi też cena przesyłu ( jedna ze skladowych)
Seas |
Opierajcie swoje wywody na dokumencie, ktorym jest poprawka Bramory. Po pierwsze z ustawy znika art.41 pkt 10 w wersji sprzed poprawki, czyli znika zapis o rozliczeniu bilansowym. W to miejsce mamy poprawkę Bramory wprowadzającą taryfy gwarantowane. Tu nie ma słowa o sposobie rozliczenia prosumenta z ZE. Dopóki tif jest większa od sumy składników zmiennych -energii i dystrybucji to prosumentowi opłacać sie będzie sprzedać całą energię z pv do sieci bo sprzeda drożej, a kupi taniej. ZE wcale nie muszą lobbować za rozliczeniem bilansowym, gdyż odbiorca i tak kupi energię po ich cenie, a za taryfy gwarantowane zapłacą odbiorcy końcowi.
rOm |
A teraz szczegółowo kto głosował za a kto przeciw poprawką prosumenckim http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/84_160/$file/glos_84_160.pdf
panelepolikrystaliczne.pl |
Dla wcześniejszych prosumentów (z przed ustawy) rozwiązaniem będzie rozbudowa swojej instalacji o minimum 30% wtedy jak dobrze rozumiem będą mogli skorzystać z nowego systemu, a przy stawkach 0,65 będzie im się to opłacać, ale co fakt to fakt dyskryminacja na maxa! Tym bardziej że są to ludzie którzy za własne pieniądze wszystko wybudowali bez dotacji!
Sebastian |
Chcecie mieć więcej czytelników, zróbcie RSS
pro |
Koledzy niema co się cieszyć znowu trzeba czekać 1 rok a czas ucieka ,tylko bilansowanie jest dobrym wyjście dla prosumenta .
R |
Sunny lata, ale po Warszawie i walczy w naszej sprawie.
nowy |
",tylko bilansowanie jest dobrym wyjście dla prosumenta" - Zgadzam się ale jak mi dadzą 0,65zł za odsprzedaną kw i dopłatę te 40 % do inwestycji to inwestuje u siebie w 6 kw...
TT |
A ja nic od nich nie chcę i nic im nie dam. Na wiosnę 3,5kW OFF-GRID i tyle.
SP8LNK |
Panowie nie ma co się podniecać Senat to i tak uwali bo nie jest to po myśli rządzących i lobby energetycznego . Ja osobiście drogą elektroniczną wystąpiłem do Pan Burego /PSL/ i Pana Rynasiewicza /PO/ o komentarz w dwóch zdaniach dlaczego głosowali przeciw ustawie . Na razie zero odpowiedzi.Jako prosument i obywatel tego kraju mam takie prawo . W przypadku braku odpowiedzi wystąpię drogą pisemną do klubu parlamentarnego PO o informację o wyjaśnienie dlaczego głosują przeciwko prosumentom / jaka dyscyplina partyjna ?? / bo osobiście mam obawy czy dalej inwestować w OZE . Pozdrawiam , idźcie tą drogą .
stef |
musieliście okrasić ten pozytywny tekst wizerynkiem tego tępego szkodnika , żeby niepowiedzieć - ryja ????? poza tym 100 % okey !
tatans |
Piszecie o net-meteringu - a czy nie o tym mówi art.41 pkt.14 ustawy-pobrałem go z oficjalnej strony Sejmu-jest podane że to wersja przekazana do Senatu. .Do pobrania cały tekst http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2604_u.htm. Więc mi się wydaje że net-metering pozostaje dla wszystkich mocy mikroinstalacji.
Rafi |
Zapewne odrzuca i będą z tym zwlekać tak długo jak się da będą tylko sobie podrzucać papiery
tomu |
Walczymy: http://solaris18.blogspot.com/2015/01/nie-pozwolmy-senatorom-pozbawic-nas.html Zobaczcie jeszcze jaki Radek jest zdziwiony, że poprawka przeszła - bezcenne https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=eqQYETaxdas
PITT |
Piechocinski glosowal przeciw
jaaa |
a powyzej 10kW to co? oczywiscie lipa!
Pawel |
mam nadzieje ze dalej odrzuca i beda ceny rynkowe.... a nie powyzszone....

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...