Tesla dostarczy magazyny energii do wirtualnej elektrowni na 1,2 tys. domów

Tesla dostarczy magazyny energii do wirtualnej elektrowni na 1,2 tys. domów
Magazyn energii Tesla Powerwall. Fot. Tesla
REKLAMA

W stolicy stanu Australia Południowa powstanie wirtualna elektrownia, na którą złożą się magazyny energii należące do ok. 1,2 tys. gospodarstw domowych. Kolejny kontrakt na dostawę takich urządzeń na rynek australijski zdobyła amerykańska Tesla.

Australijska rządowa agencja Australian Renewable Energy Agency (ARENA) przyznała grant w wysokości 7,7 mln dolarów australijskich (ok. 20,3 mln zł) na projekt wirtualnej elektrowni, która ma powstać w Adelaide, stolicy stanu Australia Południowa.

Na wirtualną elektrownię złoży się 1,2 tys. domowych magazynów energii Powerwall 2, które dostarczy amerykańska Tesla. Łączna moc tych urządzeń wyniesie 6 MW.

Magazyny energii zostaną zaoferowane po preferencyjne cenie gospodarstwom domowym, które posiadają instalacje fotowoltaiczne i produkują energię na własny użytek.

Dodatkowy potencjał do świadczenia usług zarządzania popytem (Demand Side Response, DSR) w ramach wirtualnej elektrowni w Adelaide dadzą magazyny o łącznej mocy 2 MW, które zostaną zainstalowane w obiektach lokalnych firm.

Wszystkie urządzenia zostaną włączone do zdalnie zarządzanej sieci, której operator w razie potrzeby będzie mógł sterować ich współpracą z siecią energetyczną.

Korzyścią dla właścicieli magazynów mają być niższe koszty energii, ponieważ będą w stanie zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej z dachowych instalacji fotowoltaicznych, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na energię z sieci.

Dodatkowo uzyskają zabezpieczenie na wypadek blackoutów – takich jak ten, który dotknął Adelaide w lutym 2017 r. Wówczas, w czasie temperatur sięgających 40 st. C, pozbawionych energii elektrycznej przez ponad pół godziny zostało około 40 tys. gospodarstw domowych.

W projekcie wirtualnej elektrowni w Adelaide ma ponadto zostać wdrożona nowatorska platforma wymiany energii między jej producentami – gospodarstwami domowymi, firmami i innymi podmiotami, którą rozwija australijska firma Greensync. Budowę tej platformy również dofinansowała ARENA.

Platforma o nazwie deX umożliwia jej uczestnikom zarabianie na sprzedaży posiadanych nadwyżek energii np. w czasie szczytowego zapotrzebowania, gdy cena energii idzie w górę.

Platforma umożliwiająca prosumentom i odbiorcom handel energią została już z sukcesem wdrożona w innych realizowanych w Australii pilotażach.

Projekt w Adelaide będzie realizowany przez należącą do francuskiego koncernu energetycznego Engie firmę Simply Energy, beneficjenta grantu z ARENA, przez okres 3 lat. Jego budżet sięga w sumie 23 mln AUD, czyli ok. 60,6 mln PLN.

To nie pierwszy projekt wirtualnej elektrowni, której budowę dofinansuje ARENA – i nie pierwszy realizowany w stolicy Australii Południowej.

Wcześniej, już w 2016 roku, australijski rząd wyłożył 5 mln AUD na budowę podobnej platformy przez koncern energetyczny AGL. Ma ona objąć około tysiąca gospodarstw domowych i firm z Adelaide. Więcej o tym projekcie w artykule: Australijczycy budują wirtualną elektrownię.

Z kolei w tym roku władze stanu Australia Południowa ogłosiły plany budowy wielkiej wirtualnej elektrowni, na którą złoży się 50 tys. instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Więcej o tym projekcie w artykule: Powstanie największa na świecie wirtualna elektrownia. Instalacje PV i baterie Tesli.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...