Australijczycy budują wirtualną elektrownię

Australijczycy budują wirtualną elektrownię
Fot. SolarCity

Australijska rządowa agencja Australian Renewable Energy Agency (ARENA) sfinansuje budowę wirtualnej elektrowni, która będzie bazować na generacji energii z instalacji fotowoltaicznych i magazynowaniu jej nadwyżek. 

Australian Renewable Energy Agency poinformowała o przyznaniu dofinansowania w wysokości 5 mln dolarów australijskich na projekt, którego celem jest usprawnienie pracy sieci elektroenergetycznej w stanie Australia Południowa poprzez budowę tzw. wirtualnej elektrowni (Virtual Power Plant – VPP).

Inwestycję, której całkowity koszt ma sięgnąć 20 mln dolarów australijskich, polegającą na budowie wirtualnej sieci złożonej z mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MW i magazynów energii o pojemności 7 MWh, prowadzi firma AGL.

REKLAMA

Realizacja projektu i zapewnienie sprzężonej produkcji energii z lokalnych źródeł fotowoltaicznych ma zwiększyć lokalne bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie zmniejszając podatność odbiorców na wahania cen energii.

Efekt to dodanie elektrowni o mocy 5 MW, które mogą szybko dostarczyć wystarczającą ilość energii do zasilenia tysiąca domów w stanie Australia Południowa. Takie podejście może złagodzić ograniczenia lokalnej sieci, zastąpić elektrownie gazowe i uzupełniać interkonektor ze stanem Wiktoria, zwłaszcza w czasie szczytowego zapotrzebowania – komentuje Ivor Frischknecht, CEO firmy AGL.

Projekt będzie realizowany w trzech fazach trwających w sumie 18 miesięcy. Realizacja pierwszego etapu potrwa do kwietnia przyszłego roku. Wówczas 150 odbiorców energii w regionie miasta Adelaide będzie mogło nabyć domowy system fotowoltaiczny i magazyn energii 5 kW/ 7,7 kWh w preferencyjnej cenie 3,5 tys. AUD (około 10,5 tys. PLN), zawierającej koszty urządzeń, oprogramowania i instalacji.

REKLAMA

Realizując projekt wirtualnej elektrowni AGL i ARENA zbiorą cenne doświadczenia w kontekście uruchamiania takich systemów w przyszłości. Ponadto, projekt wirtualnej elektrowni w Australii Południowej wykona firma, w której AGL i ARENA mają udziały i która dzięki takim projektom może tylko zyskać na wartości, budując doświadczenie i kompetencje na perspektywicznym rynku zdecentralizowanej energetyki.

Do australijskiej wirtualnej elektrowni technologie dostarczy amerykańska firma Sunverge Energy, która jest już aktywna na rynku australijskim i nowozelandzkim, gdzie dostarczyła dotąd magazyny energii dające – jak szacuje – 6,1 tys. godzin backup-u w skali roku.

AGL i ARENA są jednymi z inwestorów w firmie Sunverge, w którą zainwestowali dotąd także tacy potentaci jak m.in. Siemens, Softbank, Kokam, Mitsui i Total.

Oczekuje się, że ten projekt może pokazać jak relacje między sieciami, sprzedawcami, odbiorcami i operatorami mogą tworzyć nową wartość i stabilność w przyszłości energetyki odnawialnej – komentuje Sunverge.

Wirtualna elektrownia AGL i ARENA jest wyjątkowa dzisiaj, jednak w ciągu 5 lat duże wirtualne elektrownie będą wszędzie. Pomagając budować silniejszą, wydajniejszą i stabilniejszą sieć, wirtualna elektrownia dostarcza ogromną wartość dla zakładów energetycznych, ich klientów i środowiska – komentuje Ken Munson, CEO Sunverge Energy. 

gramwzielone.pl