Powstanie największa na świecie wirtualna elektrownia. Instalacje PV i baterie Tesli

Powstanie największa na świecie wirtualna elektrownia. Instalacje PV i baterie Tesli
Jay Weatherill i Elon Musk. Fot. Facebook
REKLAMA

W Australii powstanie wirtualna elektrownia złożona z tysięcy małych instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Będzie to kolejny projekt z udziałem Tesli realizowany w tym kraju. Firma Elona Muska dostarczała tam dotąd domowe magazyny energii, a także realizowała projekty magazynów w dużo większej skali, budując m.in. największą na świecie instalację tego typu.

W ostatnich latach stan Południowa Australia kilkukrotnie doświadczył awarii sieci, z których największa wydarzyła się w roku 2016. Od tamtego czasu stanowe władze szybko podjęły działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, m.in. kontraktując budowę bateryjnych magazynów energii.

Nowy pomysł władz Południowej Australii zakłada uruchomienie wielkiej, wirtualnej elektrowni złożonej przynajmniej z 50 tysięcy instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, które staną się własnością mieszkańców australijskiego stanu. 

Budowę wirtualnej sieci ma poprzedzić pilotaż obejmujący 1,1 tys. budynków socjalnych, które zostaną wyposażone – bez żadnych kosztów dla mieszkańców – w instalacje fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 5 kW i magazyny energii Tesla Powerwall 2 o pojemności 13,5 kWh.

Później liczba budynków mieszkalnych należących do tzw. Housing Trust, które zyskają instalacje PV i magazyny energii, ma wzrosnąć do 24 tys., a dopiero następnie program zostanie otwarty dla wszystkich mieszkańców australijskiego stanu. Ten etap ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

Instalacja przynajmniej 50 tys. systemów fotowoltaicznych i magazynów energii ma nastąpić w ciągu 4 lat.

Na wielką wirtualną elektrownię złożą się docelowo instalacje PV o łącznej mocy 250 MW oraz magazyny energii o pojemności 650 MWh. – W kluczowych momentach wirtualna elektrownia dostarczy taką moc, jaką dostarczyłaby duża elektrownia gazowa lub węglowa – oceniła Tesla.

Taki potencjał może zaspokoić, według władz australijskiego stanu, nawet do 20 proc. stanowego zapotrzebowania na energię.

Właściciele domów chcący przystąpić do tego programu będą musieli ponieść koszty instalacji, jednak rząd Południowej Australii obiecuje im w zamian obniżenie rachunków za energię o 30 proc. Kolejne korzyści to zwiększenie stabilności stanowego systemu energetycznego oraz niższe ceny energii.

Mój rząd już doprowadził do budowy największej na świecie baterii. Teraz dostarczymy największą na świecie wirtualną elektrownię – zapewnił wczoraj premier australijskiego stanu Jay Weatherill.

Początkowo rządowy program ma zostać wsparty grantem w wysokości 2 mln dolarów australijskich, czyli ok. 4,26 mln PLN, a także pożyczką w wysokości 30 mln AUD (80 mln PLN) ze stanowego funduszu Renewable Technology Fund.

Wiadomo, że rząd Weatherilla chce zaangażować w realizację programu lokalnych sprzedawców energii, aby w ten sposób wprowadzić konkurencję. Prawo do dostaw instalacji ma zachować Tesla, która obiecuje dostarczenie jeszcze w tym roku 600 zestawów instalacji PV i magazynów energii.

Pod koniec ubiegłego roku w Południowej Australii pracę rozpoczął największy na świecie bateryjny magazyn energii. Instalacja o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh – jej formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve – już wykazała swoją przydatność w celu poprawy bezpieczeństwa stanowego systemu energetycznego. 

Jakie zadania realizuje magazyn energii Hornsdale Power Reserve i jakie są dotychczasowe efekty jego pracy? Więcej w artykule: Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,w instalacje fotowoltaiczne o jednostkowej mocy 5 kW i magazyny energii Tesla Powerwall 2 o pojemności 13,5 kWh.'' - dobór pojemności magazynowej do mocy generacji z PV jest nieprzypadkowy w kontekscie wirtualizacji.
MojaPV |
"Elon Musk przedstawił światu najnowszy pomysł. Jego firma o niecodziennej nazwie Boring Company (ang. boring - nudny) będzie produkować miotacze ognia i sprzedawać je za 500 dolarów sztuka. Musk przekonuje, że to idealna opcja na nadchodzącą zombie apokalipsę. " a pawiany się jarają jakimiś magazynami :). CZUJECIE? CZY JESZCZE NIE?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...