Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni

Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni
Fot. Neoen
REKLAMA

Budowa obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii zakończyła się dwa miesiące temu, a instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę już pokazała swoje możliwości jeśli chodzi o wspomaganie pracy sieci, a także potencjał generowania sporych zarobków na charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen australijskim rynku energii.

Bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh – jego formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve – powstał w stanie Południowa Australia, będąc odpowiedzią na problemy z lokalna siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Władze australijskiego stanu po tym wydarzeniu ogłosiły przetarg na magazyny energii, które miałyby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown, a jednocześnie wspomogą utrzymanie odpowiednich parametrów pracy sieci.

Instalacja została wykonana zgodnie z planem. Magazyn energii w Południowej Australii oddano do użytku pod koniec 2017 r. i stał się największym na świecie bateryjnym urządzeniem do gromadzenia energii. To miano wcześniej dotyczyło instalacji o mocy 80 MW zrealizowanej w Kalifornii również przez Teslę.

W jaki sposób wykorzystywany jest wielki magazyn energii w Południowej Australii? Prawa do korzystania z potencjału 30 MW i pojemności 90 MWh ma Neoen, który może handlować zgromadzoną energią. Pozostałym potencjałem 70 MW oraz pojemnością 39 MWh dysponują lokalne władze w celu stabilizowania pracy sieci.

Użyteczność magazynu energii w tym obszarze już sprawdzono „w boju”, błyskawicznie odpowiadając na spadek częstotliwości pracy sieci na skutek chwilowej awarii jednej z elektrowni węglowych i udostępniając potrzebną moc w czasie milisekund (co ilustruje poniższy wykres), czyli w czasie nieosiągalnym dla konwencjonalnego "backup-u".

Źródło: RenewEconomy

Wcześniej, w czasie testów magazyn energii osiągnął moc od 0 MW do 100 MW w czasie zaledwie 100 milisekund. Australijski portal „RenewEconomy” zwraca jednak uwagę, że w obliczu braku regulacji dla rynku energii, których nie dostosowano do możliwości błyskawicznych reakcji dzięki technologii bateryjnej, operatorzy takich instalacji w Australii póki co nie mają zbyt szerokiego pola manewru, jeśli chodzi o zarabianie na usługach wspomagania pracy sieci elektroenergetycznej.

Możliwość zarabiania na magazynach energii dają natomiast duże wahania cen na australijskim rynku energetycznym. W tym miesiącu potencjał ogromnego magazynu energii wykorzystał Neoen, korzystając na wyjątkowo dużych wahaniach cen energii na rynku hurtowym w Południowej Australii, którą nawiedziła w ostatnich dniach fala upałów skutkująca ogromnymi skokami cen w czasie szczytowego zapotrzebowania.

„RenewEconomy” zakłada, bazując na notowaniach cen energii z 18 i 19 stycznia, że w tym czasie Neoen mógł zarobić – ładując magazyn z sieci w dolinie nocnej niemal za darmo i oddając energię w szczycie po notowanych w tych dniach rekordowo wysokich cenach, co pokazuje poniższa grafika – nawet około milion dolarów australijskich i to wyłącznie w ciągu dwóch dni.

Źródło: RenewEconomy

O tym, że ta inwestycja okazuje się sukcesem, świadczą ostatnie zapowiedzi firmy Neoen, która przygotowuje się do budowy w Australii jeszcze większego magazynu energii, a wywodzący się z Francji deweloper inwestuje już w australijskim stanie Wiktoria w magazyn energii o mocy 20 MW, który również dostarczy Tesla i który będzie współpracować z ogromną farmą wiatrową o mocy 204 MW.

Przedstawiciel australijskiego oddziału Neoen zapewniał w wypowiedzi cytowanej ostatnio przez Bloomberga, że projekt Hornsdale okazał się wielkim sukcesem i „otworzył myślenie na temat możliwości wykorzystania dużych magazynów energii”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
laik fotowoltaik |
Najzabawniejsze jest to, że supernowoczesne magazyny energii przyczynią się do przedłużenia życia energetyki węglowej. Bloki będą mogły pracować dłużej i przez to ekonomiczniej. Na razie trudno jednak powiedzieć ile cykli ładowanie/ rozładowanie wytrzyma taki magazyn. Teoretyczne wyliczenia to jednak nie to samo co praktyka.
weres |
Ustalono już ile ten magazyn kosztował?
Ciekawski |
@weres - Przyłączam się do pytania. Wstępnie zakładany był budżet 13mln USD ale w sieci "ani widu ani słychu" ile to ostatecznie wyszło a na pewno przekroczyło. Jednak samo osiągnięcie robi wrażenie.
PV |
Czy na tym wykresie MWh jest za 14k dolarów czy to jakiś błąd???
Ciekawski |
Pardon - 32 miliony, Musk obiecał że wybuduje za 250$/kWh. Rząd Australii nie powiedział nigdzie ile go to kosztowało tj. obywateli.
weres |
@ ciekawaki Ale ta cena o której wspominał Musk na twiterze 250$/kwh, nie uwzględniałą chyba wszystkich kosztów, więc wydaje mi się, że cena 32 mln dolarów to cen zaniżona. Bardzo to dziwne, że nie chwalą się jaka była cena końcowa. W końcu mieliby lepszą reklamę niż mieli w związku z tym, że uwinęli się w 100 dni.
energetyk |
Baterie Tesli wytrzymują od 5000 do 6000 cykli, przyjmując jeden cykl na dobę to jest trochę czasu, zakładając, że rok ma 365 dni. Taki magazyn, panele , wiatraki i węgiel niepotrzebny. Ale rząd tego nie potrafi zrozumieć . W naszym kraju w najbliższym czasie zabraknie energii. Cena energii będzie więc bardzo wysoka, obłożona jeszcze różnymi podatkami. Milion aut Morawieckiego, zużywających dziennie średnio 20 kWh to jest trochę energii i do tego wzrost gospodarczy. Chińczycy u nas budują fabryki bo nasza siła robocza jest tańsza jak w Chinach, i jest im od nas bliżej do Europy.
SPS |
Systemy energetyczne przyszłości to miks różnych technologii wytwarzania i magazynowania energii (z czasem dostępu rzędu milisekund, sekund i minut), a także DSR, EV i parę innych elementów. Sieć będzie inteligentna i responsywna i będzie pozwalać operatorowi płynnie zarządzać zasobami w czasie rzeczywistym.
mwa |
No chwila, żeby tyle zarobić przez 2 dni to przy pojemności 129 MWh magazyn musiałby w nocy ładować się za darmo a w dzień sprzedawać energię za 4$ za KWh!
Tesla fan |
W Australii mają ujemne ceny energii, czyli magazyn dostawał pieniądze za to że odbierał prąd. Nie dość że ładuje się w nocy za darmo to jeszcze mu za to płacą.
Ekspert |
To zwyczajne bzdury. Produkty TESLI to wybrakowane i drogie śmieci a firma ta jak i inne z nią związane generują ogromne straty. Gdyby nie poparcie i pełne wsparcie z budżetu USA to taki twór jak TESLA nie mógłby w ogóle istnieć. A te magazyny energii produkują inni, zaś firmuje je TESLA - robią sobie dobrą prasę na czyjejś pracy.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...