Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni

Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni
Fot. Neoen
REKLAMA

Budowa obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii zakończyła się dwa miesiące temu, a instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę już pokazała swoje możliwości jeśli chodzi o wspomaganie pracy sieci, a także potencjał generowania sporych zarobków na charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen australijskim rynku energii.

Bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh – jego formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve – powstał w stanie Południowa Australia, będąc odpowiedzią na problemy z lokalna siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Władze australijskiego stanu po tym wydarzeniu ogłosiły przetarg na magazyny energii, które miałyby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown, a jednocześnie wspomogą utrzymanie odpowiednich parametrów pracy sieci.

Instalacja została wykonana zgodnie z planem. Magazyn energii w Południowej Australii oddano do użytku pod koniec 2017 r. i stał się największym na świecie bateryjnym urządzeniem do gromadzenia energii. To miano wcześniej dotyczyło instalacji o mocy 80 MW zrealizowanej w Kalifornii również przez Teslę.

W jaki sposób wykorzystywany jest wielki magazyn energii w Południowej Australii? Prawa do korzystania z potencjału 30 MW i pojemności 90 MWh ma Neoen, który może handlować zgromadzoną energią. Pozostałym potencjałem 70 MW oraz pojemnością 39 MWh dysponują lokalne władze w celu stabilizowania pracy sieci.

Użyteczność magazynu energii w tym obszarze już sprawdzono „w boju”, błyskawicznie odpowiadając na spadek częstotliwości pracy sieci na skutek chwilowej awarii jednej z elektrowni węglowych i udostępniając potrzebną moc w czasie milisekund (co ilustruje poniższy wykres), czyli w czasie nieosiągalnym dla konwencjonalnego "backup-u".

Źródło: RenewEconomy

Wcześniej, w czasie testów magazyn energii osiągnął moc od 0 MW do 100 MW w czasie zaledwie 100 milisekund. Australijski portal „RenewEconomy” zwraca jednak uwagę, że w obliczu braku regulacji dla rynku energii, których nie dostosowano do możliwości błyskawicznych reakcji dzięki technologii bateryjnej, operatorzy takich instalacji w Australii póki co nie mają zbyt szerokiego pola manewru, jeśli chodzi o zarabianie na usługach wspomagania pracy sieci elektroenergetycznej.

Możliwość zarabiania na magazynach energii dają natomiast duże wahania cen na australijskim rynku energetycznym. W tym miesiącu potencjał ogromnego magazynu energii wykorzystał Neoen, korzystając na wyjątkowo dużych wahaniach cen energii na rynku hurtowym w Południowej Australii, którą nawiedziła w ostatnich dniach fala upałów skutkująca ogromnymi skokami cen w czasie szczytowego zapotrzebowania.

„RenewEconomy” zakłada, bazując na notowaniach cen energii z 18 i 19 stycznia, że w tym czasie Neoen mógł zarobić – ładując magazyn z sieci w dolinie nocnej niemal za darmo i oddając energię w szczycie po notowanych w tych dniach rekordowo wysokich cenach, co pokazuje poniższa grafika – nawet około milion dolarów australijskich i to wyłącznie w ciągu dwóch dni.

Źródło: RenewEconomy

O tym, że ta inwestycja okazuje się sukcesem, świadczą ostatnie zapowiedzi firmy Neoen, która przygotowuje się do budowy w Australii jeszcze większego magazynu energii, a wywodzący się z Francji deweloper inwestuje już w australijskim stanie Wiktoria w magazyn energii o mocy 20 MW, który również dostarczy Tesla i który będzie współpracować z ogromną farmą wiatrową o mocy 204 MW.

Przedstawiciel australijskiego oddziału Neoen zapewniał w wypowiedzi cytowanej ostatnio przez Bloomberga, że projekt Hornsdale okazał się wielkim sukcesem i „otworzył myślenie na temat możliwości wykorzystania dużych magazynów energii”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
laik fotowoltaik |
Najzabawniejsze jest to, że supernowoczesne magazyny energii przyczynią się do przedłużenia życia energetyki węglowej. Bloki będą mogły pracować dłużej i przez to ekonomiczniej. Na razie trudno jednak powiedzieć ile cykli ładowanie/ rozładowanie wytrzyma taki magazyn. Teoretyczne wyliczenia to jednak nie to samo co praktyka.
weres |
Ustalono już ile ten magazyn kosztował?
Ciekawski |
@weres - Przyłączam się do pytania. Wstępnie zakładany był budżet 13mln USD ale w sieci "ani widu ani słychu" ile to ostatecznie wyszło a na pewno przekroczyło. Jednak samo osiągnięcie robi wrażenie.
PV |
Czy na tym wykresie MWh jest za 14k dolarów czy to jakiś błąd???
Ciekawski |
Pardon - 32 miliony, Musk obiecał że wybuduje za 250$/kWh. Rząd Australii nie powiedział nigdzie ile go to kosztowało tj. obywateli.
weres |
@ ciekawaki Ale ta cena o której wspominał Musk na twiterze 250$/kwh, nie uwzględniałą chyba wszystkich kosztów, więc wydaje mi się, że cena 32 mln dolarów to cen zaniżona. Bardzo to dziwne, że nie chwalą się jaka była cena końcowa. W końcu mieliby lepszą reklamę niż mieli w związku z tym, że uwinęli się w 100 dni.
energetyk |
Baterie Tesli wytrzymują od 5000 do 6000 cykli, przyjmując jeden cykl na dobę to jest trochę czasu, zakładając, że rok ma 365 dni. Taki magazyn, panele , wiatraki i węgiel niepotrzebny. Ale rząd tego nie potrafi zrozumieć . W naszym kraju w najbliższym czasie zabraknie energii. Cena energii będzie więc bardzo wysoka, obłożona jeszcze różnymi podatkami. Milion aut Morawieckiego, zużywających dziennie średnio 20 kWh to jest trochę energii i do tego wzrost gospodarczy. Chińczycy u nas budują fabryki bo nasza siła robocza jest tańsza jak w Chinach, i jest im od nas bliżej do Europy.
SPS |
Systemy energetyczne przyszłości to miks różnych technologii wytwarzania i magazynowania energii (z czasem dostępu rzędu milisekund, sekund i minut), a także DSR, EV i parę innych elementów. Sieć będzie inteligentna i responsywna i będzie pozwalać operatorowi płynnie zarządzać zasobami w czasie rzeczywistym.
mwa |
No chwila, żeby tyle zarobić przez 2 dni to przy pojemności 129 MWh magazyn musiałby w nocy ładować się za darmo a w dzień sprzedawać energię za 4$ za KWh!
Tesla fan |
W Australii mają ujemne ceny energii, czyli magazyn dostawał pieniądze za to że odbierał prąd. Nie dość że ładuje się w nocy za darmo to jeszcze mu za to płacą.
Ekspert |
To zwyczajne bzdury. Produkty TESLI to wybrakowane i drogie śmieci a firma ta jak i inne z nią związane generują ogromne straty. Gdyby nie poparcie i pełne wsparcie z budżetu USA to taki twór jak TESLA nie mógłby w ogóle istnieć. A te magazyny energii produkują inni, zaś firmuje je TESLA - robią sobie dobrą prasę na czyjejś pracy.

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...