60 wielkich wiatraków na Bałtyku w trzy miesiące

60 wielkich wiatraków na Bałtyku w trzy miesiące
Morska farma wiatrowa Arkona. Fot. E.ON
REKLAMA

Na morskiej farmie wiatrowej Arkona położonej 35 km na północny wschód od wyspy Rugia w rekordowym czasie trzech miesięcy zainstalowano, na przygotowanych wcześniej fundamentach, wszystkie 60 liczących po 6 MW elektrowni wiatrowych Siemensa. Licząc od posadowienia pierwszego fundamentu, postawienie całej farmy wiatrowej zajęło niewiele ponad rok.

Energia z wiatraków wchodzących w skład farmy wiatrowej Arkona popłynęła do niemieckiej sieci przesyłowej zarządzanej przez operatora 50Hertz już pod koniec ubiegłego miesiąca.

Teraz deweloperzy – niemiecki koncern energetyczny E.ON i norweski koncern paliwowy Equinor – informują o postawieniu wszystkich wiatraków w rekordowym czasie trzech miesięcy.

Inwestorzy posiadają już umowę PPA na sprzedaż energii produkowanej z farmy wiatrowej Arkona. Energię kupi francuski koncern energetyczny Engie i będzie nią handlować na rynku spot. Kontrakt zawarto na cztery lata i ma objąć wolumen ok. 6 TWh energii elektrycznej.

E.ON zakłada, że produkowana energia pozwoli na uniknięcie emisji CO2 w porównaniu do energii produkowanej z konwencjonalnych źródeł na poziomie ok. 1,2 mln ton rocznie.

Na początku tego roku produkcję energii rozpoczęła inna farma wiatrowa, która powstała w niemieckiej części Bałtyku.

Hiszpański koncern Iberdrola w ciągu 1,5 roku zbudował w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową o mocy 350 MW. Inwestycja, której CAPEX wyniósł 1,4 mld euro, została podłączona do sieci w ostatnich dniach 2017 r.

Projekt o nazwie Wikinger jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. Wykorzystano w nim 70 turbin Adwen AD 5-135 o jednostkowej mocy 5 MW. 

Ta farma wiatrowa będzie korzystać częściowo z tej samej infrastruktury zbudowanej przez 50Hertz, która obsłuży również wiatraki na farmie wiatrowej Arkona.

Wcześniej jedynymi farmami wiatrowymi, które działały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, były projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW.

Obecnie największą farmą wiatrową na Bałtyku jest uruchomiona w 2013 r. w cieśninie Kattegat przez duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy) farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi 400 MW.

Farma wiatrowa Anholt składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

W duńskiej części Bałtyku powstanie jeszcze większa farma wiatrowa Kriegers Flak o mocy 605 MW. Więcej o tym projekcie w artykule: Borholm zyska na budowie największej farmy wiatrowej na Bałtyku.

Kolejne farmy wiatrowe mogą powstać także w niemieckiej części Morza Bałtyckiego na skutek przeprowadzonej w tym roku aukcji. Więcej na ten temat w artykule: Druga aukcja dla offshore w Niemczech. Połowa wiatraków stanie na Bałtyku.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Janusz |
I milion 1.000.000 aut elektrycznych w rok - Plan Morawieckiego hahaha
Kuku |
A u nas łopaty pod kolejny blok węglowy, stary Tchórzewski, w ziemię wbija ... Kto wybiera tych zdegenerowanych dziadów którzy zamiast podążać z duchem czasów lub próbować go wyprzedzić, patrzą tylko wstecz ?
Polak |
Za to Polska wydała w ciągu roku kolejne miliardy na zdychajacy przemysł wydobywczy i budowę dymiących trującymi gazami bloków elektrowni węglowych. Już nie wspomnę o imporcie węgla z Rosji. Polskie OZE pełna PiSobolszewicką gębą! Ale ciemny PiSolud wszystko kupi.
Fred |
wiatraki w pół roku za prywatne pieniądze, a u nas atomówka za może 15 lat za państwowe
analityk |
Należy dodać, że na Bałtyku budowana jest kolejna farma wiatrowa na zachód od farmy Wikinger. Buduje ją także hiszpańska Iberdrola, jej moc wynosi 476MW. 83 wieże wiatrowe posadowiono na głębokości 40-45m. Niemcy mogą mieć jednak problem z w czasie sezonu zimowego ze "zmieszczeniem się" całej tej energii w sieci przesyłowej tak jak to się dzieje na południu kraju. .

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...