Kolejny rekord generacji energii w polskich wiatraków

Kolejny rekord generacji energii w polskich wiatraków
Farma wiatrowa Margonin. Foto. EDP Renovaveis press
REKLAMA

Wczoraj w godzinach wieczornych farmy wiatrowe w naszym kraju pracowały z rekordową mocą przekraczającą 5 GW.

W ciągu wczorajszego dnia wiatraki pracowały z mocą wynoszącą około 2,5 GW. Podobny poziom generacji utrzymywał się też 1 i 2 stycznia. Sytuacja zmieniła się wczoraj późnym wieczorem, gdy generacja z ich udziałem przekroczyła 5 GW, sięgając nawet ponad 5,16 GW przed północą. W tym samym czasie zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie wyniosło 19,7 GW, a wypełniały ją niemal w połowie jednostki nJWCD (9,38 GW).

Dzisiaj w godzinach porannych generacja wiatrowa nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, przekraczając moc 4,6 GW, a o godz. 8 zapotrzebowanie na moc wypełniały w przeważającej ilości elektrownie nJWCD (12,25 GW) wobec mocy dostarczanej przez jednostki JWCD na poziomie 10,61 GW.

To kolejny odnotowany w ostatnich dniach rekord generacji z wiatru. Wcześniej znajdujące się w Polsce farmy wiatrowe, których moc nominalna sięga 5,8 GW, odnotowały wyjątkowo wysoki udział w krajowym miksie wytwarzania w dniu 26 grudnia, pracując z mocą ponad 4 GW i zbliżając się w godzinach wieczornych do 5 GW. Rekord wyniósł 4941 MW.

W zestawieniu ze spadkiem popytu na energię odnotowanym ze względu na przerwę świąteczną, elektrownie wiatrowe odpowiadały wówczas za ponad 1/3 generacji energii w kraju.

W ubiegłym tygodniu negatywnie o konsekwencjach wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych wypowiedziało się Ministerstwo Energii. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowa generacja z wiatru zakłóciła pracę systemu.

Natomiast w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w okresie odnotowanej, wzmożonej pracy wiatraków działań "zaradczych". Więcej na ten temat w artykule: PSE o wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych w okresie Świąt.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
niewyspany |
mieszkam koło wiatraka i chyba wezme siekiere i go wyrąbe
działaj |
no jest to jakiś sposób na obniżenie generacji
Drugi niewyspany . |
Spoko .Postawimy ci pod oknem (jak u mnie) piękny nowiutki komin , bo z prądu pewnie nie zrezygnujesz. I będziesz mógł do woli pełną piersią wdychać ciszę. Tylko nie zchłyśnij się na śmierć bo podniesiesz niekorzystny wskaźnik śmiertelności wywołany czystym powietrzem wolności i winien znów będzie wiatrak.
ProfZbieraczZnaczków |
A ja mieszkam koło wiatraka (ok, małej mocy) i nawet nie zauważam że on szalał w nocy bo wiatr tak wył i walił mi śniegiem w okna że tylko to słyszałem. Więc nie wiem co ten niewyspany słyszał ??? Zobaczyłem rano po stanie baterii - full naładowane więc było grubo :-)
Wyspany |
Ja też mieszkam koło wiatraków ok. 600m i jak się wieczorem wsłucham w ich pracę to troszkę je słyszę zależnie od pogody i kierunku wiatru. Słyszę też samochody z drogi krajowej oddalonej o 5km, pociągi , słyszę szczekanie psów, samoloty, traktory i sąsiada który śpiewa jak wypije (strasznie drze gębę). Wieczorem też mi wiatrem po oknach biło i wiatraków nigdy w domu nie słyszałem. Ale oczywiście lobby węglowe robi swoje i pisze jakie to złe diabły te wiatraki.
Tomek |
Brawo wiatr...
Pv |
Orientuje się może ktoś ile ton CO2 nie poszło do atmosfery dzięki dużej produkcji z wiatru? Skoro ME straszy liczbami w OZE podajemy im ile mniej osób zabiją swoim czarnym złotem.
trzeci niewyspany |
wole dwóch drących się sąsiadów niż te warczące wiatraki u sąsiada na polu
Kujawiak |
Wolę trzech zaczadzonych węglem trzy metry pod ziemią od trzech niewyspanych resortowych troli kiepskiej jakości. Misiewiczom kasa z koryta uderzyła do półmózgów i się dowartościowują trollując poziomem gimbazy.
Duster |
@Kujawiak, właśnie się zastanawiałem jaką strategię teraz przyjmą usłużne trolle i wychodzi na to że wracają do narracji - wiatraki szkodzą.
bezsenny |
siekierki toporki na ramie i w pole rąbać do ostatniego smigła

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...