Kolejny rekord generacji energii w polskich wiatraków

Kolejny rekord generacji energii w polskich wiatraków
Farma wiatrowa Margonin. Foto. EDP Renovaveis press
REKLAMA

Wczoraj w godzinach wieczornych farmy wiatrowe w naszym kraju pracowały z rekordową mocą przekraczającą 5 GW.

W ciągu wczorajszego dnia wiatraki pracowały z mocą wynoszącą około 2,5 GW. Podobny poziom generacji utrzymywał się też 1 i 2 stycznia. Sytuacja zmieniła się wczoraj późnym wieczorem, gdy generacja z ich udziałem przekroczyła 5 GW, sięgając nawet ponad 5,16 GW przed północą. W tym samym czasie zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie wyniosło 19,7 GW, a wypełniały ją niemal w połowie jednostki nJWCD (9,38 GW).

Dzisiaj w godzinach porannych generacja wiatrowa nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, przekraczając moc 4,6 GW, a o godz. 8 zapotrzebowanie na moc wypełniały w przeważającej ilości elektrownie nJWCD (12,25 GW) wobec mocy dostarczanej przez jednostki JWCD na poziomie 10,61 GW.

To kolejny odnotowany w ostatnich dniach rekord generacji z wiatru. Wcześniej znajdujące się w Polsce farmy wiatrowe, których moc nominalna sięga 5,8 GW, odnotowały wyjątkowo wysoki udział w krajowym miksie wytwarzania w dniu 26 grudnia, pracując z mocą ponad 4 GW i zbliżając się w godzinach wieczornych do 5 GW. Rekord wyniósł 4941 MW.

W zestawieniu ze spadkiem popytu na energię odnotowanym ze względu na przerwę świąteczną, elektrownie wiatrowe odpowiadały wówczas za ponad 1/3 generacji energii w kraju.

W ubiegłym tygodniu negatywnie o konsekwencjach wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych wypowiedziało się Ministerstwo Energii. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowa generacja z wiatru zakłóciła pracę systemu.

Natomiast w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w okresie odnotowanej, wzmożonej pracy wiatraków działań "zaradczych". Więcej na ten temat w artykule: PSE o wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych w okresie Świąt.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
niewyspany |
mieszkam koło wiatraka i chyba wezme siekiere i go wyrąbe
działaj |
no jest to jakiś sposób na obniżenie generacji
Drugi niewyspany . |
Spoko .Postawimy ci pod oknem (jak u mnie) piękny nowiutki komin , bo z prądu pewnie nie zrezygnujesz. I będziesz mógł do woli pełną piersią wdychać ciszę. Tylko nie zchłyśnij się na śmierć bo podniesiesz niekorzystny wskaźnik śmiertelności wywołany czystym powietrzem wolności i winien znów będzie wiatrak.
ProfZbieraczZnaczków |
A ja mieszkam koło wiatraka (ok, małej mocy) i nawet nie zauważam że on szalał w nocy bo wiatr tak wył i walił mi śniegiem w okna że tylko to słyszałem. Więc nie wiem co ten niewyspany słyszał ??? Zobaczyłem rano po stanie baterii - full naładowane więc było grubo :-)
Wyspany |
Ja też mieszkam koło wiatraków ok. 600m i jak się wieczorem wsłucham w ich pracę to troszkę je słyszę zależnie od pogody i kierunku wiatru. Słyszę też samochody z drogi krajowej oddalonej o 5km, pociągi , słyszę szczekanie psów, samoloty, traktory i sąsiada który śpiewa jak wypije (strasznie drze gębę). Wieczorem też mi wiatrem po oknach biło i wiatraków nigdy w domu nie słyszałem. Ale oczywiście lobby węglowe robi swoje i pisze jakie to złe diabły te wiatraki.
Tomek |
Brawo wiatr...
Pv |
Orientuje się może ktoś ile ton CO2 nie poszło do atmosfery dzięki dużej produkcji z wiatru? Skoro ME straszy liczbami w OZE podajemy im ile mniej osób zabiją swoim czarnym złotem.
trzeci niewyspany |
wole dwóch drących się sąsiadów niż te warczące wiatraki u sąsiada na polu
Kujawiak |
Wolę trzech zaczadzonych węglem trzy metry pod ziemią od trzech niewyspanych resortowych troli kiepskiej jakości. Misiewiczom kasa z koryta uderzyła do półmózgów i się dowartościowują trollując poziomem gimbazy.
Duster |
@Kujawiak, właśnie się zastanawiałem jaką strategię teraz przyjmą usłużne trolle i wychodzi na to że wracają do narracji - wiatraki szkodzą.
bezsenny |
siekierki toporki na ramie i w pole rąbać do ostatniego smigła

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...