ME: rekordowa generacja z wiatru zakłóciła pracę systemu

ME: rekordowa generacja z wiatru zakłóciła pracę systemu
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

W ostatnich dniach, zwłaszcza w dniu 26 grudnia, mieliśmy do czynienia z rekordową produkcją energii z wiatru, której udział w krajowym miksie wytwarzania sięgnął w pewnym momencie nawet 1/3. Ministerstwo Energii w wydanym z tej okazji komunikacie podaje, że tak duża generacja z wiatru zakłóciła pracę krajowego systemu elektroenergetycznego.

Cytowany w komunikacie ME wiceminister energii Andrzej Piotrowski ocenia, że wysoka produkcja z turbin wiatrowych "powodowała konieczność nie tylko ograniczania wytwarzania konwencjonalnego, ale wręcz wstrzymania pracy całych bloków". 

– Z chwilą gdy wiatr ustał, a poświąteczny popyt wzrósł, tego typu bloki trzeba uruchamiać i stabilizować ich pracę. Są to koszty tak finansowe jak i środowiskowe, bo w okresie rozruchu trudniej utrzymać reżimy w zakresie emisji – komentuje wiceszef ME

W opinii wiceministra Piotrowskiego „wahania związane z dużą nadpodażą energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych utrudniają funkcjonowanie KSE, co ma związek z tym jak skonstruowany jest system elektroenergetyczny”.

Rekordowa moc generowana przez farmy wiatrowe 26 grudnia 2016 r. zbliżająca się do 5 GW  wprowadzała zakłócenia stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Nie chcemy w żaden sposób dyskredytować tego źródła wytwarzania energii elektrycznej, ale naszym priorytetem jest stabilność dostaw i zrównoważenie podaży z popytem – komentuje wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Resort energii informuje, że planując pracę elektrowni w systemie elektroenergetycznym OSP (Operator Systemu Przesyłowego) układa tzw. Plan Koordynacyjny Dobowy (PKD). Jest to harmonogram generacji mocy w elektrowniach planowany w odstępach piętnastominutowych, wynikający m.in. ze spodziewanego zapotrzebowania na moc w systemie. Plan jest na bieżąco aktualizowany i korygowany.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (42)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kolo |
nie dyskredytujcie, Broń Boże, wytnijcie te wiatraki w pień...:) w pierwszej kolejności wiatraki BIG ENERGY - przecież im najbardziej przeszkadzają...
gh |
tak duża generacja z EW zakłóciła także działanie internetowej platformy aukcyjnej, wiatraki trzeba wyłączyć bo komputery w URE działają tylko na węgiel.
jankow |
Dziwne bo w innych krajach radzą sobie nawet ze 100% generacją z wiatraków. Czyżbyśmy mieli słabych fachowców lub przestarzały system?
orkan |
oj barbara barbara, cożeś narobiła, łolaboga
sol |
@jankow. W tych twierdzeniach Piotrowskiego przebija się wyrzut: no proszę, mamy OZE i jakie potężne kłopoty z tego powodu. A na razie od rana p.an minister nie może poradzić sobie z awarią systemu IPA.
Lutz Regel - WEO Sp. z o.o. |
"Nie chcemy w żaden sposób dyskredytować tego źródła wytwarzania energii elektrycznej.." - Co za cynizm ! Ministerstwo Energii od początku swojego działania dyskredytuje energetykę wiatrową w bezszczelny sposób. Brak słów wobec wypowiedzi ministra Potrowskiego.
takietam |
Duża większość farm wiatrowych ma możliwość kontrolwania produkcji przez lokalnych operatorów sieci lub PSE więc brak wiedzy i odwagi kosztuje.
ekościema |
@jankow. a czy u nas sobie nie poradzono? Poradzono tak jak na zachodzie, tyle że to oznacza koszty, tak jak i na zachodzie. Dlatego w Niemczech dopłaty do OZE to już 27-28 mld EUR rocznie. Socjalizm to taki ustrój, który dzielnie walczy z problemami jakie inne systemy nie znają.
lig |
A platforma aukcji internetowych ipa.ure.gov.pl ciągle zawieszona. Pewnie zielona energia zakłóca ministrowi jej działanie.
bo wiatraki to kit dla naiwnych |
I cwany sposób na łupienie prostych obywateli. Płacimy wszyscy na te wiatraczki, które w żaden sposób nie mają ekonomicznej racji bytu- bez naszej kasy :-) Może kiedyś, jakaś technologia magazynowania energii racjonalnie podbuduje wiatraki. Na teraz, niestety brak takiej. Owszem, w systemach z elektrowniami gazowymi można to jakoś "spinać", tylko że wtedy nadal całkowity brak sensu ekonomicznego. Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku...
Pv |
@ekosciema Niemcami straszysz?! Moce zainstalowane w OZE nieporównywalne. Podaj źródło danych o tych miliardach trollu resortowy.
Pv |
@bo napisz nam trollu węglowy ile będzie te "płacimy wszyscy" dokładnie?! PODAJ LICZBY! Bo przez ten twój ukochany węgiel 28tys Polaków rocznie schodzi przedwcześnie z tego świata. Nie wspominając o dziurze bez dna jakim jest polskie górnictwo węgla.
ekościema |
@PV, ja wiem że google to wyższa szkoła jazdy, ale masz: http://energetyka.wnp.pl/niemcy-w-ciagu-20-lat-doplaca-do-oze-500-miliardow-euro,251622_1_0_0.html http://ncbj.edu.pl/w-2013-niemcy-doplaca-do-oze-204-mld-eur Moce nieporównywalne? Jasne. Mimo ogromnych mocy w OZE produkcja mizerna i niestabilna. Dzięki hydro i biomasie mogą się pochwalić 1/3 produkcji ogółem ee. A mimo rozwoju OZE emisje CO2 rosną. Dlaczego? Wytłumaczenie masz w artykule w którym komentujesz.
Pv |
@ekosciema chyba sobie jaja robisz. Te artykuły to możesz sobie wydrukować i za papier toaletowy używać. Napisane przez trolla lobbującego atomówkom. Jego wyliczenia i dane były wielokrotnie podważane w komentarzach pod artykułami jego autorstwa. Zachowaj resztki godności trolla i wracaj na Onet, bo nie masz jakiegokolwiek pojęcia o OZE i energetyce.
Seb |
co to za resortowy śmieć ten 'ekościema' ? spieprzaj trollu do URE pedałować dynamem bo wasze serwery z końca lat 80tych nie nadążają.
alladyn-solar-batt |
Manipulant Minister ,,zapomniał'' niby przypadkiem dodać w swych wynurzeniach, że Dystrybucja na 1/3 powierzchni Polski w trakcie Barbary miała awarie - zatem moc nie docierała do odbiorców, nie była normalnie pobierana, ni było zakładanego w planie zużycia. Po przeciwnej stronie- rzeczywiście wystapiła rkordowa generacja z wiatru. Kłopoty ze stabilnością Systemu Elektroenergetycznego wynikają zatem z eksploatowania Sieci Dystrybucyjnych w znacznym stopniu i na znacznych obszarach w agonalnych stanach technicznych, gdzie na jesieni nie wszystkie odcinki leśne zostały sprawdzone i dokonano wycinki gałęzi, bo z powodu redukcji kosztów Dystrybucja na ten cel wydaje zbyt skromne środki. Stąd - w obliczu rozległych awarii w odbiorze -suponowanie czegokolwiek o OZE w kontekście braku stabilności Systemu to mówienie gdy sikają Ci w twarz, ze to deszcz tylko pada. Ten spośród kilku Ministrów nade skwapliwie czycha na każda okazję ku temu by OZE stawiać w charakterze mozliwego, ale wątpliwego pod każdym względem źródła energii.
azza |
Minister nigdy nie łże, nie kłamie czy nie dopowiada - on co najwyżej mija się z prawdą ! Wstyd aby ktoś na takim stanowisku miał odbiorców swoich wynurzeń za idiotów !
. |
W tym przypadku akurat mińister ma pełną rację, dlatego niebawem dojdą dalsze uregulowania wiatrówkowych cwaniaków
IXI |
Jakie to straszne. Istny horror. O kręcącym się polskim wiatraku powstać powinien film grozy, z szalejącym huraganem w tle i bohaterskim polskim ministrze, który samotnie usiłuje przeciwstawić się żywiołowi.
Prawda, cała prawda, g.prawda |
@ . : tak, tak, Ty na pewno ustalałeś, weryfikowałeś i zweryfikowałeś pogląd Ministra wyrażony w tej sprawie przyczyn destabilizowania się KSE - dlatego mozesz dla siebie wiarygodnie potwierdzać racje jakimi epatuje systematycnie Piotrowski. Uznaję racjonalność dokonania rgulacji (nie wszelkich, a niektórych) dla wiatrówki, ale to co dziś wygadujesz tutaj na forum zastanawia nad tym jak daleko jesteś w stanie galopować nadal....Może powiesz, ze przez 3 dni w czasie wiania Barbary siedziałeś non stop przed ekranami w KDM - stąd czujesz się świadkiem prawdy mogącym zweryfikować własnym swiadectwem co było i jak?
Mietek |
średniowiecze
technik_operator |
Co za brednie i bzdury od 24 grudnia na wszystkich farmach wiatrowych w całym kraju w miarę potrzeb zostały wprowadzone redukcje generacji mocy wiatrowej. Zostało na to wydane oficjalne polecenie ruchowe w którym podkreślono, że jeśli nie zadziałają zdalne możliwości ograniczenia mocy na farmach, które wpływają na niestabilną pracę systemu to obligatoryjnie trzeba te farmy odłączyć (co operator sieci dystrybucyjnej może zrobić). Wnioski nasuwają się same energia wiatrowa w naszym kraju jest na równi pochyłej co widać już na redukcji miejsc pracy w branży i wprowadzanych oszczędnościach,
IXI |
Rekordowe wydobycie oraz import zza wschodniej granicy zakłócły pracę składowisk węgla w Polsce, co negatywnie wpłynęła także na krajowy system elektroenergetyczny. Wysoka nadpodaż węgla spowodowała konieczność jego nadmiarowego gromadzenia. Są to koszty tak finansowe jak i środowiskowe, utrudniające funkcjonowanie KSE – komentuje wiceszef ME
Kami |
Mają narzędzia palanty i ich nie używają, mogą spokojnie przewidzieć pracę elektrownii wiatrowych na kilka godzin na przód, mogą moc farm wiatrowych płynnie ograniczać. Jak widzimy mogą też pisać bzdury...
kajko |
Pytanie enea operator przysłał rachunek za to że ,przysyłał mi prąd, jakość ,abonament, za 30 czerwiec 2016 jak to jest, to za to muszę płacić ????? a oni za mój prąd nie???
Antytroll |
Koles ktory tutaj pisze o wiatrowych cwaniakach pod pseudonimem kropka to zapewne znany oszust na uslugach Pisu Januszek Klamczuszek, nie ma sensu sie trolem przejmowac
. |
Zainstalowane ponad 5,5 GW w wietrze - zima produkcja ponad 5 GW, latem niecałe 1% czyli 55 MW - nawet kretyn wie że takie źródła są kosztowne i krytyczne dla systemu. Bo Kowalskiego nie interesuje czy wieje czy nie wieje. Gdybyśmy mieli w Polsce normalny mix energii z OZE , albo przynajmniej te 5,5 GW w PV , wtedy nikt nie musiałby martwić się o skoki w systemie. W grę nie wchodzi żadne magazynowanie energii z OZE. Zbyt drogie i nieracjonalne. Wiatrakowcy i współspalanie zadbali o to aby inne źródła się nie rozwinęły. Gdy za 3-5 lat rozwinie się prawidłowy mix OZE w Polsce, wiatraki powrócą w inwestycjach na lądzie. Teraz mogą się realizować na morzu. I niech nie liczą że sprzedadzą swe tłuste segregatory wypełnione warunkami przyłączeń. Niebawem je stracą, aby zostały odblokowane miejsca przyłączeń dla innych źródeł OZE. Oczywiście sami też mogą inwestować - ale bez dotacji i bez zielonych certyfikatów.
ProfZbieraczZnaczków |
@. A ty skąd masz takie dane ze z wiatru mamy tylko 1 % uzysku latem - podaj źródło to ci uwierzę, bo tyle tu nałgałeś że jak sensownie piszesz to trudno ci uwierzyć. Takie są konsekwencje trolowania i podawania nieprawdziwych danych. Jak coś sensownego napiszesz to ci już nie wierzą...
inzynierelektrykpv49 |
i znowu baranki nie słuchają fachowców; budować turbiny gazowe i po problemie
1234 |
@inzynierelektrykpv49: ale koszt budowy mocy z turbin gazowych to tylko tyle co 1/10 mocy z EJ, mniej miejsca do przekrętów.
Pikuś |
@.i tak będziesz siedział :-), może razem z babochłopem Pawłowicz.
IXI |
Nie jestem za budową od podstaw elktrowni jądrowej w obecnych czasach ale gaz trzeba w większości kupować od Putina.
Duster |
@.|A niby jak wiatrakowcy i współspalanie zadbały żeby pv się nie rozwijało, może jakieś konkrety? Módl się Januszku żebyśmy się w realu nie spotkali, bo ci takiego kopa zasadzę że popamiętasz pis-kłamczuszku.
TT |
Znaczy to, że trole BE czytają takie portale i artykuł jest reakcją na doniesienia o rewelacyjnej ilości energii wpompowanej z wiatraków. To nic innego jak kolejna próba dyskredytacji OZE, a to oznacza jedno - boją się jak nigdy. Ciekawe co by było gdyby brakło w systemie 5 GW, a i tak bywało gdzie do dzisiaj ciągną się sprawy za złamanie ograniczeń mocy. Patologia tego systemu zaczyna przerastać ich samych ale czekam jak to w końcu pierd..ie.
Kotły elektrodowe |
Dlaczego na wypadek takich sytuacji nie można instalować tzw akumulatorów ciepła w połączeniu z kotłami elektrodowymi dużych mocy i nadwyżkę ciepła oddawać ciepłowni za odp. opłatą ? Przykładowo zespół 2 bojlerów 2x10 mW w mieście Poczdam w takich sytuacjach produkuje 350 m3 gorącej wody i oddaje ją do sieci miejskiej. Bojler jest przy okazji urządzeniem stabilizującym sieć i reaguje nadwyżki energii w ciągu kilkunastu sekund. Sprawność kotła to 99,9% i jest on praktycznie bezobsługowy z uwagi na brak elementów ruchomych...
Duster |
@Kotły elektrodowe, ponieważ priorytetem polskiej energetyki jest spalenie jak największej ilości węgla. A wszystkiemu winne te 30% wiatraków należących do prywatnych właścicieli. Dyspozytorzy wydzwaniali do wiatrakowców przed świętami strasząc ich że się system posypie jak nie wyłączą swoich instalacji. Później oddzwaniali ponownie i przepraszali. Burdel i chaos.
MM |
węgiel,węgiel,węgiel uber alles
królis |
Sprawa jest prostsza niż się wydaje. Minister ma problem, bo nie jest energetykiem i nic nie rozumie. Kasy fiskalne nie produkowały prądu. PSE musi się dostosować tak jak dostosowali się Duńczycy, Niemcy i Hiszpanie. Tak długo jak ministerstwo będzie wysyłać takie sygnały, tak długo nikt nie będzie się dostosowywał. Gratulujemy udanej aukcji. To tez wina wiatraków?
królis |
Minister Piotrowski kiedyś się dowie, że jest coś takiego jak prognozowanie ilości energii także dla wiatraków i jak duże pieniądze za to pobierają za to koncerny energetyczne i można się dostosować już na dobę przed. tylko wtedy już nie będzie już ministrem.
królis |
Jako producent energii z wiatru od każdej MWh oddaje kilkanaście złotych za bilansowanie. Niech Piotrowski odda mi te pieniądze i wtedy narzeka. Tylko, że ten pan nie ma pojęcia o tym co się wokół niego dzieje.
zyrandol |
Niestety trzeba się pomodlić ,żeby Pan Bóg wyłączył mózgi w ME. Ich mózgi pracują tylko na węgiel i zatruwają mózgi innym.
dd |
trzeba być idiotą nie znającym się na technologi - duże farmy mają systemy zarządzania, które mogą ogranicznyć moc a nawet wyłączać wiatraki z pracy. Oczywiście oświeceni ministrowie nie mają pojęcia o możliwościach

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...