W Holandii brakuje instalatorów OZE

W Holandii brakuje instalatorów OZE
Fot. Wayne National Forest, flickr cc

Holandia coraz mocniej stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii do tego stopnia, że w tym kraju zaczyna brakować instalatorów OZE, co odnotowała doradzająca holenderskiemu rządowi rada do spraw społecznych i gospodarczych.

Jak informuje „PV Magazine”, doradzająca holenderskim władzom rada społeczno-gospodarcza  (Sociaal-Economische Raad – SER) zwróciła uwagę na pilną potrzebę szkolenia specjalistów, którzy będą instalować systemy odnawialnych źródeł energii.

Transformacja energetyczna oferuje okazję do tworzenia miejsc pracy, innowacji i bardziej zrównoważonego klimatu. To wymaga inwestycji w ludzi, technologie i szkolenia. Problem braku specjalistów na rynku pracy musi zostać szybko rozwiązany. Wiele musi zostać zrobione, ale na szczęście wiele w tej kwestii się dzieje – komentuje Mariëtte Hamer, przewodnicząca SER.

REKLAMA

W ubiegłym roku w Holandii zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 0,85 GW w stosunku do wyniki 0,5 GW odnotowanego rok wcześniej. Na koniec ubiegłego roku potencjał fotowoltaiki w Holandii wzrósł do ok. 2,9 GW.

Jak zwraca uwagę „PV Magazine”, licencje na realizację projektów fotowoltaicznych w ramach rządowego programu SDE+ przyznano inwestorom planującym budowę komercyjnych i przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 4 GW, podczas gdy do tej pory podłączono do sieci w ramach tego programu ok. 0,7 GW. Do tego dochodzi aktywność również w sektorze domowych instalacji PV.

Holenderski rząd również coraz mocniej stawia na morską energetykę wiatrową. Cel wyznaczony przez holenderski rząd do roku 2020 to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,5 GW. Na koniec ubiegłego roku potencjał wiatrowy Holandii wynosił ok. 4,34 GW.

REKLAMA

W tym roku Holendrzy przeprowadzili już kolejną aukcję dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych, po raz pierwszy nie oferując inwestorom rządowych gwarancji odkupu energii.

W 2013 r. holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020, co jest zgodne z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, a następnie do 16 proc. do roku 2023.

Jak wynika z danych Eurostatu, w roku 2016 Holendrzy osiągnęli udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie jedynie 6 proc. (5,8 proc. w roku 2015) wobec celu 14 proc. na rok 2020.

Więcej o holenderskich planach rozwoju offshore w artykule: Holendrzy zamkną elektrownie węglowe. Tak chcą je zastąpić.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.