Dotacje na OZE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oprócz możliwości pozyskania dofinansowania unijnego na inwestycje w odnawialne źródła energii z Regionalnych Programów Operacyjnych, o których pisaliśmy tutaj, inwestorów chcących realizować projekty w zakresie OZE z udziałem funduszy unijnych w nowej perspektywie budżetowej UE powinien zainteresować także realizowany na poziomie centralnym Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (PO IiŚ).
W ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 przeprowadzono w zakresie PO IiŚ dwa nabory wniosków w konkursach na dotacje dla projektów mających na celu budowę odnawialnych źródeł energii (Działanie 9.4). W obu konkursach maksymalna wysokość dotacji na jeden projekt wynosiła 40 mln zł. Z uwagi na przyjęte przez Ministerstwo Gospodarki kryteria konkursów premiowane były relatywnie najtańsze inwestycje. Decydował koszt inwestycji w przeliczeniu na zainstalowaną moc, a większość dotacji otrzymały projekty mające na celu budowę farm wiatrowych i biogazowni.
Obecny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to największy program w polskim budżecie UE na lata 2014-2020, w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie m.in. do inwestycji energetycznych, w tym zakładających szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Budżet całego programu wynosi 27,4 mld euro, z czego 1,828 mld euro zostanie przeznaczone na finansowanie inwestycji związanych z niskoemisyjną gospodarką, a całkowity budżet konkursów związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniom zmianom klimatu wyniesie 3,5 mld euro.
Dotacje na OZE w nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 z PO IiŚ będą dostępne w ramach Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki, w szczególności w Działaniu 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych; w Działaniu 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach; a także w Działaniu 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach (publicznych).
W ramach I Osi priorytetowej wsparcie uzyskają działania obejmujące m.in. zwiększenie efektywności wykorzystania energii pierwotnej (odnawialnej), poprawę efektywności energetycznej sektora publicznego i mieszkaniowego (w tym zmniejszenie emisyjności) oraz obniżenie energochłonności przedsiębiorstw, zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a także rozwój systemu inteligentnych sieci energetycznych na niskich i średnich napięciach, co w znacznym stopniu ułatwi również wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz ma przyczynić się do rozwoju energetyki prosumenckiej.
Jak informuje Piotr Ostrowski z firmy konsultingowej Europrojekty Consulting, w szczególności wsparcie skierowane będzie na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych, skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej przesyłowej.
W ramach Działania 1.1. Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przewiduje się kwalifikowalność wydatków w okresie do 31 grudnia 2023 r., a całkowity budżet działania wynosi 150 mln euro. Wsparcie realizowane będzie za pośrednictwem instrumentów finansowych zwrotnych – pożyczki lub środków równoważnych.
Maksymalna wysokość dofinansowania w przypadku sektora publicznego i samorządowego wyniesie do 85% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku przedsiębiorstw o wysokości dofinansowania decyduje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r.
– Projekty dotyczące wytwarzania energii z OZE oceniane będą głównie z wykorzystaniem kryteriów efektywności kosztowej oraz realizacji efektów, czyli najkorzystniejszej relacji wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MWh energii lub 1 MW mocy zainstalowanej wynikających z budowy/przebudowy danej instalacji. Poza tym o wsparciu takich projektów decydować będą także inne osiągane rezultaty w stosunku do planowanych nakładów finansowych – np. wielkość redukcji gazów cieplarnianych, w tym CO2. Dodatkowo w przypadku realizacji projektów – zwłaszcza dużych – wdrażanych w ramach przedmiotowego priorytetu inwestycyjnego, w trakcie oceny będą brane pod uwagę aspekty dotyczące lokalizacji tych inwestycji względem obszarów Natura 2000 oraz szlaków migracyjnych zwierząt – informuje Piotr Ostrowski z firmy Europrojekty Consulting.
Pomoc inwestycyjna z PO Infrastruktura i Środowisko została przewidziana w formie zwrotnej. O tym, jakiego rodzaju forma instrumentu zwrotnego zostanie zastosowana, zadecyduje wynik przeprowadzonego przez Instytucję Zarządzającą PO IiŚ badania dotyczącego analizy ex-ante instrumentów finansowych, zgodnie z art. 37 Rozporządzenia Komisji (UE) 1303/2014.
Możliwość dofinansowania odnawialnych źródeł energii z PO IiŚ jest uzależniona od mocy planowanej instalacji, przy czym dla różnych technologii wyznaczono różne poziomy mocy.
W przypadku farm wiatrowych wsparcie z PO IiŚ będzie można otrzymać dla farm wiatrowych o minimalnej mocy 5 MWe, dla farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 2 MWe, dla elektrowni biomasowych – powyżej 5 MWe/MWt, dla biogazowni – powyżej 1 MWe, elektrowni wodnych – powyżej 5 MWe, a w przypadku elektrowni geotermalnych minimalny próg wyznaczono na 2 MWt.
W przypadku mniejszych instalacji o wsparcie będzie można ubiegać się w realizowanych w poszczególnych województwach Regionalnych Programach Operacyjnych, które z założenia mają promować mniejsze, rozproszone inwestycje w OZE.
Piotr Ostrowski z firmy Europrojekty Consulting podkreśla, że projekty w zakresie OZE wdrażane będą przy poszanowaniu zasad pomocy publicznej, w korelacji pomocy operacyjnej z pomocą inwestycyjną, przy zastosowaniu Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego sposobu obliczania łącznej wartości pomocy publicznej dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Ograniczeniom w tym zakresie będą podlegać m.in. projekty z dofinansowaniem na poziomie inwestycyjnym, które obniży wysokość wsparcia operacyjnego przyznanego na podstawie wygranej aukcji (art. 39 ustawy o OZE).
gramwzielone.pl