J. Piechociński: ustawa o OZE najpóźniej w lutym
Po wczorajszej informacji o możliwości nałożenia na Polskę kary finansowej za brak impelemntacji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii dzisiaj doczekaliśmy się odpowiedzi ministra gospodarki. Janusz Piechociński poinformował, że ustawa o odnawialnych źródłach energii powinna wejść w życie najpóźniej w lutym 2015 r.
Obecnie prace nad ustawą o OZE znajdują się na etapie sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. energetyki. W ubiegłym tygodniu procedowanie projektu ustawy zakończyła powołana do tego celu podkomisja.
Mimo, że podkomisja przyjęła projekt ustawy o OZE, w dalszym ciągu nierozstrzygnięte pozostają kluczowe kwestie dotyczące wsparcia dla producentów zielonej energii.
Procedowanie kilku zgłoszonych poprawek będzie kontynuowane podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, które zapowiedziano na 16 grudnia br.
Kluczowe, niewyjaśnione kwestie to m.in. dwie poprawki zgłoszone podczas prac podkomisji przez posła PSL Artura Bramorę. Pierwsza dotyczy objęcia najmniejszych mikroinstalacji OZE o mocy do 10 kW systemem taryf gwarantowanych (feed-in tariffs). Druga poprawka posła Bramory dotyczy natomiast umożliwienia operatorom instalacji OZE o mocy do 1 MW odsprzedaży energii sąsiadom z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych.
Otwarta pozostaje też kwestia poprawki zgłoszonej przez Ministerstwo Gospodarki, która dotyczy zasad sprzedaży zielonej energii operatorom sieci, tzw. sprzedawcom zobowiązanym.
Dzisiejsza wypowiedź ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego to efekt wczorajszej informacji Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, który wezwał do nałożenia na Polskę kary w wysokości 61 tysięcy euro za każdy dzień opóźnienia we wdrożeniu do polskiego prawa regulacji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Na transpozycje tej dyrektywy Polska miała czas do grudnia 2010 roku.
Więcej na ten temat w artykule: Kara dla Polski za niewdrożenie dyrektywy o OZE coraz bliżej
Opinia Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE nie oznacza jeszcze nałożenia kary, jednak jest sygnałem, że takiej decyzji Trybunału możemy się spodziewać nawet w najbliższych tygodniach.
We wczoraj komunikacie Ministerstwo Gospodarki wskazało, że pracuje nad wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy o OZE i że opinia Rzecznika Trybunału nie musi jeszcze oznaczać, że Trybunał finalnie nałoży na Polskę zaproponowaną wczoraj karę. Więcej o komunikacie MG w artykule: Ministerstwo Gospodarki tłumaczy się z niewdrożenia dyrektywy o OZE
Na 17 grudnia zaplanowano w Sejmie posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, podczas którego Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma przedstawić swoją opinię na temat skargi wniesionej do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej niewdrożenia przez Polskę postanowień unijnej dyrektywy o OZE.
gramwzielone.pl