Demonstracyjny projekt Power-to-X w Danii
Instalacja działająca na zasadzie Power-to-X, którą zbuduje firma European Energy, ma wytwarzać zielony wodór i dostarczać go do duńskiego portu Esbjerg. Nadwyżka ciepła z produkcji trafi z kolei do sieci ciepłowniczej DIN Forsyning obsługującej gminy Varde i Esbjerg.
Duński deweloper European Energy planuje w pierwszej połowie 2023 roku uruchomić pierwszą instalację Power-to-X (PtX) w gminie Esbjerg. Produkowany w niej będzie ekologiczny wodór do zasilania statków zadokowanych w porcie Esbjerg, a także dla klientów przemysłowych w Danii.
Nadwyżki ciepła z produkcji trafią do sieci DIN Forsyning – ich ilość ma odpowiadać zapotrzebowaniu 200 przeciętnych gospodarstw domowych w regionie.
– Im więcej nadwyżki ciepła możemy wykorzystać w naszym systemie ciepłowniczym, nie produkując go samodzielnie, tym lepiej. Jeśli możemy wykorzystać zasoby, które pozostały z innych procesów, to jest to korzystne dla wszystkich. Dla klimatu, naszych klientów, European Energy i dla nas samych. Obiekt wniesie również ważną wiedzę na temat sposobu integracji i obsługi tego typu rozwiązań – mówi Claus A. Nielsen, kierownik ds. rozwoju biznesu w DIN Forsyning.
– Elektrownia jest również obiektem demonstracyjnym w zakresie sprzężenia sektorowego i dostarczy cennej wiedzy dla branży na temat tego, jak w praktyce realizować sprzężenie sektorowe przy budowie jeszcze większych elektrowni – wyjaśnia Rene Alcaraz Frederiksen, Head Project Economics & Optimization, Power-to-X, w European Energy.
Elektrolizer zasilany będzie energią wiatrową pozyskiwaną z turbin wiatrowych w Måde.
Plany European Energy
Duńska spółka zakłada, że w ciągu kilku lat będzie można rozbudować instalację, dzięki czemu dostarczy ona jeszcze więcej wodoru i nadwyżek ciepła.
W ostatnim czasie European Energy podał wyniki finansowe za drugi kwartał 2022 roku, chwaląc się wzrostami. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł w tym okresie 6,4 mln euro, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 0,9 mln euro. EBITDA w drugim kwartale br. wyniosła 12 mln euro – wobec 7 mln euro w drugim kwartale 2021 roku.
Power-to-X jest najnowszym obszarem działalności firmy, który – jak podkreśla European Energy – cieszy się coraz większym zainteresowaniem partnerów biznesowych. Poza podpisaniem kontraktu na zielony wodór dla portu Esbjerg spółka rozpoczęła projekt badawczy dotyczący wytwarzania ekologicznego paliwa lotniczego.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.