European Energy z siedmiokrotnym wzrostem zysku

European Energy z siedmiokrotnym wzrostem zysku
fot. European Energy

Duński deweloper OZE, aktywny także na rynku polskim, podał wyniki finansowe za drugi kwartał 2022 roku. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 6,4 mln euro – wobec 0,9 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak podaje European Energy, mimo trudnego rynku wyniki finansowe grupy za okres kwiecień–czerwiec 2022 roku są wyższe niż za drugi kwartał roku 2021. EBITDA w drugim kwartale br. wyniosła 12 mln euro, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było to 7 mln euro. Spółka zanotowała 6,4 mln euro zysku przed opodatkowaniem – wobec 0,9 mln euro w drugim kwartale 2021 roku.

Obecnie widzimy dwie główne tendencje zaburzające rynek energii. Ceny energii pozostają na wysokim poziomie, podobnie jak ceny stali, logistyki i paneli słonecznych. Równocześnie rośnie inflacja i stopy procentowe. Uważamy, że zwiększenie inwestycji w nową produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest najlepszym i jedynym długoterminowym rozwiązaniem, które pozwoli na obniżenie zarówno cen energii, jak i emisji CO2 – komentuje Knud Erik Andersen, prezes European Energy.

REKLAMA

Portfel projektów deweloperskich European Energy wzrósł z 16 GW w drugim kwartale 2021 roku do 24 GW w drugim kwartale 2022 roku.

Andersen zapowiada, że European Energy będzie wykorzystywać wszystkie wolne środki pieniężne na inwestycje w nowe projekty.

W całym pierwszym półroczu 2022 roku Grupa European Energy zanotowała przychód na poziomie 285,5 mln euro – w zestawieniu z 38,1 mln euro w pierwszej połowie 2021 roku. Główną przyczyną wzrostu miała być dezinwestycja parków energetycznych zrealizowana w pierwszym kwartale br.

European Energy w Polsce

Duński deweloper OZE aktywnie działa także na rynku polskim. Ostatnio poinformował o sfinalizowaniu budowy elektrowni wiatrowych z grupy projektów Pomerania w północno-zachodniej Polsce. Pięć farm wiatrowych ma łączną moc 44,7 MW.

REKLAMA

Projekty z grupy Pomerania są wynikiem współpracy firmy z lokalnymi społecznościami Białogardu, Drawska, Grzmiącej, Kołobrzegu i Siemyśla w województwie zachodniopomorskim. Generalnym wykonawcą była spółka Onde.

Pod koniec zeszłego miesiąca European Energy uruchomił w gminie Chodzież farmę wiatrową o mocy 8 MW, a na początku sierpnia spółka informowała o zapewnieniu finansowania farmy wiatrowej Liskowo w północno-zachodniej Polsce. Ta instalacja osiągnąć ma 38,8 MW mocy zainstalowanej. 

Obecnie, po przyłączeniu do sieci elektrowni wiatrowych z grupy projektów Pomerania, European Energy dysponować będzie całkowitą mocą wiatrową w Polsce na poziomie 59,7 MW. 

Nowy obszar działalności

Jak podaje European Energy, najnowszym obszarem działalności firmy jest Power-to-X, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem interesariuszy i partnerów biznesowych. Spółka podpisała nowy kontrakt na zielony wodór dla portu Esbjerg (Dania)  i rozpoczęła projekt badawczy dotyczący ekologicznego paliwa lotniczego.

European Energy informuje także o wzroście wartości netto aktywów spółki. Jej strategia polega na utrzymaniu większej ilości aktywów w grupie przez dłuższy czas. Na drugą połowę br. spółka zaplanowała przyłączenie do sieci rekordowego wolumenu 600 MW nowych mocy energii odnawialnej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.