Największa elektrownia wiatrowa gotowa do komercjalizacji
Japońsko-duński producent elektrowni wiatrowych MHI Vestas poinformował o uzyskaniu wszystkich, niezbędnych do komercyjnego wykorzystania certyfikatów dla swojej największej turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW. Wiadomo już, gdzie w pierwszej kolejności zostanie ona wykorzystana.
Obecnie moc największej, wykorzystanej dotąd w komercyjnym projekcie elektrowni wiatrowej sięga 8,8 MW. Taką turbinę MHI Vestas dostarczył do realizowanego u wybrzeży Szkocji przez Vattenfall projektu European Offshore Wind Deployment Centre (EOWDC).
Wysokość tej elektrowni wiatrowej wynosi 191 metrów, w tym długość łopat sięga 80 metrów.
Farma wiatrowa EOWDC będzie się docelowo składać z 9 elektrowni wiatrowych MHI Vestas V164 o jednostkowej mocy 8,4 MW, a także z dwóch turbin o mocy 8,8 MW. Instalacja pierwszej już się zakończyła.
Teraz MHI Vestas wykonało finalny krok w celu wprowadzenia na rynek jeszcze większej turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW.
Wcześniej wdrażanie turbiny o mocy 9,5 MW napotykało bariery. W sierpniu 2017 r. jej prototyp, który zainstalowano w duńskim Osterild, uległ pożarowi. Po trwającym kilka miesięcy dochodzeniu MHI Vestas podał przyczynę wypadku, która – jak zapewniali Duńczycy – nie wstrzymała dalszej komercjalizacji i nie skutkowała potrzebą wstrzymania pracy zainstalowanych już na tej samej platformie V164 turbin o mniejszej mocy.
Wiadomo, że pierwszą farmą wiatrową, na której zostaną wykorzystane takie turbiny, będzie projekt Northwester 2 realizowany u wybrzeży Belgii. W przyszłym roku zostaną zainstalowane w ramach tej inwestycji 23 turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW, które staną w odległości około 40-50 km od brzegu, na głębokościach sięgających 25-40 metrów.
Wykorzystanie takich turbin potwierdził też pod koniec ubiegłego roku portugalski koncern energetyczny EDPR, który zainstaluje je na gigantycznej farmie wiatrowej Moray, której moc sięgnie docelowo 950 MW i której uruchomienie przewidziano na 2022 r. Ta farma wiatrowa ma powstać na Morzu Północnym w odległości około 20-30 km od brytyjskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających ok. 35-50 metrów.
Wcześniej kilku producentów elektrowni wiatrowych, w tym Siemens Gamesa czy Senvion, zapowiedziało wprowadzenie na rynek turbin o mocy 10 MW, a w tym roku plan budowy jeszcze większej turbiny o jednostkowej mocy 12 MW ogłosił amerykański General Electric. Więcej na ten temat w artykule: Ta turbina zmieni zasady gry na rynku offshore.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.