Ta turbina zmieni zasady gry na rynku offshore

Ta turbina zmieni zasady gry na rynku offshore
Fot. General Electric

General Electric poinformowało, że zbuduje morską turbinę wiatrową o niespotykanej dotąd mocy, która ma produkować przeciętnie niemal o połowę więcej energii niż dostępne dotąd na rynku, największe morskie turbiny.

Amerykański potentat wszedł na rynek producentów morskich turbin wiatrowych wraz z przejęciem działu energetycznego francuskiej firmy Alstom, który rozwijał koncepcję swojej turbiny przeznaczonej do pracy na morzu o nazwie Heliade. Sam GE – mimo, że jest jednym z globalnych liderów w produkcji lądowych wiatraków, których dostarczył dotąd ponad 50 tysięcy – nie pracował wcześniej nad budową turbin dla sektora offshore.

Obecnie największe na świecie turbiny, które są montowane na morskich farmach wiatrowych, posiadają moc 8 MW. Produkuje je japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, które prowadzi ponadto zaawansowane testy większej turbiny o mocy ponad 9 MW. Ponadto kilku producentów, w tym Siemens czy Senvion, zapowiedziało wdrożenie turbin o mocy 10 MW.

REKLAMA

Na rynku morskiej energetyki wiatrowej trwa wyścig o jak najniższe koszty produkcji energii. Aby nadal je redukować, potrzebne są coraz większe turbiny, o coraz większej mocy. Producent, który będzie je oferować, ma szansę na zgarnięcie największych zamówień od deweloperów realizujących swoje projekty obecnie głównie na Morzu Północnym, ale z czasem także u wybrzeży Ameryki Północnej czy Azji.

GE, ogłaszając plan wdrożenia turbiny o mocy 12 MW, rzuca wyzwanie liderom rynku offshore – Siemensowi czy MHI Vestas. Amerykanie zakładają, że będą w stanie dostarczyć takie turbiny w roku 2021.

REKLAMA

Model Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż obecnie dostępne, największe turbiny wiatrowe, dostarczając  w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Wielka turbina ma być umiejscowiona na wieży wystającej ponad poziom morza na 260 metrów i posiadać łopaty o długości 107 metrów, które dostarczy przejęty przez GE, wywodzący się z Danii producent LM Wind Power.

Na rozwój turbiny Heliade-X Amerykanie chcą wydać w ciągu najbliższych trzech-pięciu lat 400 mln dolarów.

Wielka turbina będzie bazować na technologii rozwijanej wcześniej przez dział energetyczny francuskiego koncernu Alstom, który został przejęty za około 10 mld euro przez GE w roku 2015.

W turbiny Heliade o jednostkowej mocy 6 MW została wcześniej wyposażona m.in. pierwsza – i jak dotąd jedyna – morska farma wiatrowa w USA. W projekcie Block Island wykorzystano 5 takich turbin. 

red. gramwzielone.pl