Tauron wypowiada umowy producentom zielonej energii

Tauron wypowiada umowy producentom zielonej energii
Tauron press

Należąca do Taurona i znajdująca się w stanie upadłości spółka Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa (PE-PKH) wysłała do 12 wytwórców energii ze źródeł odnawialnych listy z wypowiedzeniem długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów. Tauron tłumaczy to faktem, że wytwórcy nie chcieli renegocjować z nim dotychczasowych warunków współpracy.

Wśród operatorów farm wiatrowych, z którymi Tauron rozwiązał umowy na zakup energii i certyfikatów, są spółki z grupy in.ventus zarządzające farmą wiatrową Mogilno, spółki Amon i Talia z grupy Polenergii oraz spółki z grupy Wind Inwets: Dobiesław Wind Invest, Gorzyca Wind Invest, Pękanino Wind Invest i Nowy Jarosław Wind Invest.

Zerwanie umów PE-PKH tłumaczy niemożnością dostosowania ich warunków, w tym cen za kupowaną energię i certyfikaty, do zmieniających się warunków rynkowych.

REKLAMA

– Nie budzi wątpliwości, że w trakcie obowiązywania umów doszło do istotnej zmiany otoczenia prawnego. Niestety, kontrahenci spółki konsekwentnie negowali wystąpienie przesłanek uzasadniających podjęcie w dobrej wierze renegocjacji umów, z góry odrzucając ich wpływ na zawarte kontrakty – napisał w komunikacie Tauron. 

Tauron zapewnia w komunikacie, że występujace jego zdaniem unikanie renegocjacji cen energii i zielonych certyfikatów stanowiło „rażący przykład braku poszanowania przez kontrahentów spółki partnerskich relacji, które powinny cechować strony umowy”.

REKLAMA

Tauron ocenia stanowisko wytwórców zielonej energii jako „przykład postępowania z pozycji siły i próby jednostronnego dyktatu ze strony właścicieli farm wiatrowych, twardo odmawiających uwzględnienia zmieniających się realiów rynkowych„.

Tauron zaznacza, że starania o kompromis były podejmowane z jego strony od dwóch lat.

Właściciele farm wiatrowych, z którymi Tauron rozwiązał teraz współpracę, odpierali zarzuty Taurona w komunikacie, który jest dostępny pod tym linkiem.

Taka sytuacja to nie pierwszy konflikt spółek z Grupy Tauron z producentami zielonej energii. W ubiegłym roku Tauron – mimo ustawowego obowiązku – przestał płacić za odbieraną energię właścicielom hydroelektrowni z woj. opolskiego i dolnośląskiego. Czytaj więcej o tej sprawie na Gramwzielone.pl w artykule: Producenci zielonej energii wygrali sprawę z Tauronem

gramwzielone.pl