Wspólnota mieszkaniowa z Londynu będzie handlować energią z PV

Wspólnota mieszkaniowa z Londynu będzie handlować energią z PV
Fot. Mayor of London

Brytyjski oddział francuskiego koncernu energetycznego EDF umożliwi mieszkańcom wspólnoty mieszkaniowej z jednej z londyńskich dzielnic handel energią produkowaną z należącej do tej wspólnoty dachowej elektrowni fotowoltaicznej.

Brytyjski EDF rozpoczyna projekt „CommUNITY”, dzięki któremu prosumenci z dzielnicy Brixton, położonej w południowej części Londynu, będą mogli handlować ze sobą energią wytwarzaną z dachowej elektrowni fotowoltaicznej  o mocy 37,24 kWp.

Inwestycja w dachowy system PV została zrealizowana dzięki crowdfundingowi przeprowadzonemu wśród mieszkańców, w wyniku którego w zaledwie miesiąc zebrano 58 tys. funtów.

REKLAMA

Projekt jest realizowany przy wsparciu programów uruchomionych przez londyński magistrat, których celem jest zwiększenie produkcji czystej energii przez mieszkańców i ograniczenie ponoszonych przez nich kosztów.

W ramach projektu mieszkańcy bloku w Brixton, na którego dachach znajduje się instalacja fotowoltaiczna, uzyskają dostęp do produkowanej energii, magazynowanie nadwyżek, a także będą mogli handlować nią, poprzez aplikację na urządzenia mobilne, na zasadzie peer-to-peer dzięki zastosowaniu systemu bazującego na technologii blockchain.

REKLAMA

Jak wyjaśnia EDF, na razie zastosowania takiego modelu generalnie nie umożliwia brytyjskie prawo, jednak w przypadku tego pilotażu zrobiono wyjątek, w ramach projektu prowadzonego przez brytyjskiego regulatora rynku energetycznego Ofgem.

Realizacja pilotażowego programu w Brixton rozpocznie się w przyszłym miesiącu i potrwa do października br.

To nie pierwszy, komunalny projekt zakładający produkcję, magazynowanie i handel energią z wykorzystaniem blockchain w Londynie. Inny projekt realizuje wspólnota z londyńskiego osiedla Banister House. Więcej na ten temat w artykule: Wspólnota prosumentów z Londynu wdroży rozliczenia bazujące na blockchain.

Z końcem przyszłego miesiąca w Wielkiej Brytanii zostanie wygaszony system taryf gwarantowanych. W efekcie inwestorzy zamierzający uruchomić po tym terminie produkcję energii z własnych instalacji fotowoltaicznych stracą możliwość sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek. Rząd W. Brytanii chce jednak zaproponować im alternatywę w ramach mechanizmu określanego jako „Smart Export Guarantee”. Więcej na ten temat w artykule: W. Brytania ma nowy pomysł, jak wspierać prosumentów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.