Wspólnota prosumentów z Londynu wdroży rozliczenia bazujące na blockchain

Wspólnota prosumentów z Londynu wdroży rozliczenia bazujące na blockchain
Fot. Banister House
REKLAMA

Wspólnota energetyczna, która zrzesza mieszkańców Londynu produkujących energię z fotowoltaiki, wdroży platformę lokalnej wymiany energii w modelu tzw. peer-to-peer, bazującą na technologii blockchain.

Deweloper odnawialnych źródeł energii działający na terenie stolicy Wielkiej Brytanii, Repowering London, nawiązał współpracę z firmą AI działającą w obszarze monitoringu energii. Cel to uruchomienie lokalnej platformy obrotu energią między członkami lokalnej wspólnoty energetycznej z londyńskiego osiedla Banister House, na którego dachach są umieszczone panele fotowoltaiczne.

Zrzeszająca mieszkańców londyńska wspólnota energetyczna powstała w 2015 r. Na dachach kilkunastu budynków wielorodzinnych zainstalowano systemy fotowoltaiczne, które objęto brytyjskim systemem taryf gwarantowanych. Przyjęto, że produkowana energia będzie w pierwszej kolejności zasilać domy na osiedlu Banister House, a nadwyżki trafią do sieci National Grid.

Mieszkańcom londyńskiego osiedla umożliwiono zakup udziałów, ustalając minimalny wkład na 50 funtów. Osoby spoza Banister House mogły kupić udziały przy wkładzie zaczynającym się od 250 funtów.

Każdy z udziałowców zyskał prawo do decydowania o działalności londyńskiej wspólnoty energetycznej, a minimalny zwrot z inwestycji określono na 4 proc. Ponadto przyjęto, że określony zysk z funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznych zostanie przeznaczony na lokalne działania mające na celu walkę z ubóstwem i aktywizację młodzieży.

Z góry ustalono ponadto, że przy projekcie będzie pracować kilkunastu stażystów, którzy w ten sposób zyskają wiedzę na temat wdrażania i zarządzania tego rodzaju przedsięwzięciami.

Teraz przychodzi czas na kolejny etap w rozwoju prosumenckiej wspólnoty energetycznej z Banister House. Wdrożona zostanie elektroniczna platforma umożliwiająca bezpośredni handel energią między mieszkańcami londyńskiego osiedla.

Dodatkowo wspólnotę energetyczną z Banister House zasilą bateryjne magazyny energii, które dostarczy brytyjski producent Powervault, w ten sposób przyczyniając się do optymalizacji zużycia energii produkowanej z dachowych systemów fotowoltaicznych.

Cały projekt kwotą 100 tys. funtów dofinansuje brytyjski rząd, za pośrednictwem krajowego regulatora rynku energetycznego Ofgem, który bada możliwości zastosowania technologii bazujących na blockchain w energetyce.

Pilotaż rozpocznie się na początku przyszłego roku i potrwa wstępnie 12 miesięcy.

Na czym polega i jakie korzyści technologia blockchain może dać producentom energii odnawialnej? Więcej w artykule: Blockchain wkracza do energetyki. Pomoże prosumentom i energetyce rozproszonej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Felek |
W Polsce też tak powinno być, ale u nas ludzie są CEBULAKI (polak-polakowi nogę postawi) poza tym energetyka za dużo by straciła i utrunia wymianę liczników na dwu-kierunkowe.

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...