Fotowoltaika w wersji offshore? Powstanie pierwsza elektrownia PV na morzu

Fotowoltaika w wersji offshore? Powstanie pierwsza elektrownia PV na morzu
Fot. Kim & Gitte Andersen, flickr cc

Znajdujące się na zbiornikach wodnych elektrownie fotowoltaiczne budowane są na świecie już od kilku lat, jednak jak dotąd żaden deweloper nie zrealizował takiego projektu na morzu. Pierwsi chcą być Holendrzy.

Konsorcjum holenderskich firm i instytucji naukowych przygotowuje projekt pierwszej na świecie pływającej elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie na morzu. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 3 lat.

W celu zbadania warunków i zebrania doświadczeń pod kątem budowy większej instalacji Holendrzy zrealizowali już mniejszą instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW, którą umieszczono przy jednej z morskich platform, na których jest wydobywany gaz.

REKLAMA

Dzięki tej instalacji autorzy projektu sprawdzą, o ile wyższe będą uzyski energii w porównaniu do instalacji realizowanych na lądzie. Wstępnie zakłada się, że produkcja energii będzie większa o około 15 proc., jednak z drugiej strony trzeba liczyć się z szybszą degradacją. 

Na razie nie wiadomo, jaką moc osiągnie planowana morska elektrownia fotowoltaiczna, ani gdzie zostanie ulokowana.

REKLAMA

Firma Oceans of Energy, jeden z udziałowców projektu, wskazuje, że panele fotowoltaiczne można instalować docelowo nie tylko przy platformach wiertniczych, ale również przy pracujących na morzu elektrowniach wiatrowych.

Holendrzy posiadają już morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,118 GW, na co składa się 365 morskich turbin, a umieszczenie między nimi paneli fotowoltaicznych mogłoby znacząco zwiększyć uzyski energii na takich obszarach.

Budowa farm fotowoltaicznych na wodzie wydaje się świetnym rozwiązaniem dla krajów mających ograniczoną podaż gruntów – takich jak Japonia, gdzie na zbiornikach wodnych powstają już duże elektrownie PV – czy, w przypadku Europy, Holandia.

W Holandii tylko w ubiegłym roku podłączono do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 850 MW, a rok wcześniej zrealizowano około 500 MW.

Holendrzy przygotowują się również do budowy jednej z największych w Europie pływających elektrowni PV, która powstanie na zbiorniku wodnym w regionie Lingewaard. Więcej o tej inwestycji w artykule: W Holandii powstanie pływająca farma PV. Sfinansuje ją ING.

red. gramwzielone.pl