Kolejne farmy fotowoltaiczne już produkują energię w systemie aukcyjnym
Istotnie wzrosła liczba wytwórców, którzy w ostatnich miesiącach zbudowali swoje elektrownie OZE i rozpoczęli rozliczanie sprzedawanej energii w ramach systemu aukcyjnego. Z dotychczasowych aukcji dla istniejących elektrowni OZE ich wszyscy beneficjenci już rozliczają się w nowym systemie.
Urząd Regulacji Energetyki informuje, w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, że wśród wszystkich instalacji „nowych”, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r., produkcję energii elektrycznej, potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego, rozpoczęło 25 instalacji OZE, w tym 24 farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW, a także jedna elektrownia wiatrowa o mocy do 1 MW.
Wcześniej, w połowie listopada URE informował, że liczba nowych instalacji, które już wówczas produkowały energię rozliczaną w systemie aukcyjnym, wynosiła 11 i wszystkie były farmami fotowoltaicznymi o jednostkowej mocy do 1 MW.
Powyższe dane dotyczą instalacji „nowych”, czyli takich, w których wytworzenie energii elektrycznej po raz pierwszy nastąpiło po dniu zamknięcia aukcji.
W przypadku instalacji „istniejących”, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy o OZE i w których wytworzenie energii elektrycznej po raz pierwszy nastąpiło przed 1 lipca 2016 r., czyli przed wejściem w życie rozdziału 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wszystkie tego rodzaju instalacje, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz w czerwcu 2017 r., już rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej w systemie aukcyjnym.
Uczestnik aukcji dla tzw. instalacji „nowych” w ofercie zobowiązuje się do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego w terminie 48 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji. Wyjątki to elektrownie fotowoltaiczne, z których produkcja energii musi rozpocząć się w terminie do 24 miesięcy, a także morskie farmy wiatrowe, dla których przewidziano 72 miesiące.
Oznacza to, że beneficjenci pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r., którzy wygrali ją zgłaszając projekt farmy fotowoltaicznej, mają na rozpoczęcie produkcji energii już niecały rok. Biorąc pod uwagę, że produkcję energii będą rozpoczynać też wygrani drugiej aukcji z 29 czerwca 2017 r., możemy spodziewać się, że najbliższe kwartały będą czasem wzmożonej aktywności inwestycyjnej na polskim rynku PV.
Więcej o wynikach dotychczasowych aukcji dla OZE, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pod koniec grudnia 2016 r. i pod koniec czerwca 2017 r., w artykule: URE podał wyniki aukcji dla OZE z 29-30 czerwca.
gramwzielone.pl