PZU ubezpieczy elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe

PZU ubezpieczy elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe
PZU

W ubiegłym miesiącu Grupa PZU informowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego, rozszerzonego ubezpieczenia domowych instalacji fotowoltaicznych, a teraz zaoferuje nowe ubezpieczenie dla korporacyjnych wytwórców energii odnawialnej.

Kilka tygodni temu ubezpieczyciel poinformował o wprowadzeniu nowego produktu o nazwie PZU Eko Energia przeznaczonego dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, które wykorzystują panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne lub pompy ciepła do produkcji energii na własny użytek. Polisą może zostać objęta także zasilana z domowej fotowoltaiki ładowarka samochodu elektrycznego czy magazyn energii.

PZU Eko Energia ma zabezpieczyć prosumentów także na wypadek niższej produkcji energii spowodowanej mniej korzystnymi warunkami pogodowymi. Więcej na ten temat w artykule: PZU wprowadza nowe ubezpieczenie dla prosumentów.

REKLAMA

Teraz Grupa PZU informuje o wprowadzeniu nowego produktu adresowanego do firm zajmujących się wytwarzaniem energii za pomocą elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych.

Polisy PZU Energia Słońca oraz PZU Energia Wiatru mają chronić operatorów elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych na wypadek awarii, uszkodzeń czy zniszczeń. Zabezpieczają również klientów przed odpowiedzialnością cywilną i utratą zysku spowodowaną szkodami materialnymi.

– Ubezpieczenia PZU Energia Wiatru i PZU Energia Słońca są odpowiedzią na potrzeby szybko rosnącego rynku OZE i naturalnym etapem rozwoju biznesu PZU. Produkty chronią mienie i OC klientów korporacyjnych w fazie eksploatacyjnej. Zostały tak przygotowane, abyśmy mogli elastycznie odpowiadać na najbardziej wymagające zapytania ofertowe – zapewnia Jakub Sajkowski, dyrektor zarządzający ds. klienta korporacyjnego w PZU.

PZU Energia Wiatru i PZU Energia Słońca są bliźniaczymi produktami, różnią się jedynie źródłem wytwarzanej przez ubezpieczonego energii – warunki polis są ściśle związane z charakterystyką danego przedmiotu ubezpieczenia.


Jak zapewnia PZU, przedsiębiorca ubezpieczy dzięki nim kluczowe ryzyka związane z eksploatacją elektorowi wiatrowych lub instalacji fotowoltaicznych, np. szkody powstałe w wyniku ognia, uderzenia pioruna, huraganu, gradu, powodzi, kradzieży z włamaniem, dewastacji, uszkodzeń, awarii, przepięć, zwarć, wad materiałowych i montażowych. Co więcej, klienci korporacyjni mogą ubezpieczyć odpowiedzialność cywilną w związku z prowadzoną działalnością polegającą na produkcji energii, w tym w związku z wprowadzeniem do obrotu energii elektrycznej.  

REKLAMA

Zakres ochrony może obejmować szkody mające postać czystej straty finansowej będącej następstwem niedostarczenia energii elektrycznej lub dostarczenia energii elektrycznej o niewłaściwych parametrach.

Obie polisy mają chronić zarówno urządzenia odpowiedzialne bezpośrednio za generowanie energii – w przypadku oferty PZU Energia Wiatru są to gondole, wieże, fundamenty, okablowanie wewnętrzne, a w PZU Energia Słońca to panele fotowoltaiczne, ich konstrukcja, okablowanie wewnętrzne, inwertery – oraz całą infrastrukturę towarzyszącą: magazyny energii, podziemne przyłącza kablowe, napowietrzne linie elektroenergetyczne, linie światłowodowe, urządzenia wyprowadzające moc do sieci elektroenergetycznej, jak i infrastrukturę pomocniczą: ogrodzenia, oświetlenie, systemy dozoru, drogi wewnętrzne, budynki stacji i rozdzielni wraz z wyposażeniem.

Grupa PZU była już wcześniej aktywna na rynku OZE. W połowie tego roku ogłosiła współfinansowanie budowy farm wiatrowych na łączną kwotę 150 mln zł. Kolejnych 300 mln zł ulokowało w obligacjach ESG.

Największy polski ubezpieczyciel przeznaczył ponadto 100 mln złotych na rozbudowę farmy wiatrowej Potęgowo, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Obecnie moc farmy wynosi 219,5 MW, a w ramach udzielonego finansowania inwestycja powiększy się o 37,4 MW.

Wcześniej TFI PZU zapewniło finansowanie w kwocie 50 mln złotych dla farm wiatrowych w Grajewie i Mławie.

Zgodnie ze swoją strategią Grupa PZU do 2024 roku stanie się neutralna klimatycznie, czyli będzie zużywać mniej energii i czerpać ją w pełni z OZE, redukując odpowiednio pozostałe emisje własne, a tam, gdzie będzie to niemożliwe – rekompensować je.

Do 2030 roku PZU chce ograniczyć ślad węglowy m.in. poprzez systematyczną rozbudowę floty aut hybrydowych i elektrycznych oraz rozpocząć redukcję emisji w całym łańcuchu dostawców.

W ciągu najbliższych czterech lat co najmniej 55 proc. największych korporacyjnych klientów ubezpieczeniowych PZU ma zostać poddanych analizie pod kątem czynników ESG.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.