Organiczne panele PV na elewacji silosu

Organiczne panele PV na elewacji silosu
Fot. LEW / Timian Hopf

Na betonowym silosie w bawarskim mieście Donauwörth, na powierzchni 230 m2, zainstalowano system fotowoltaiczny, na który składają się cienkowarstwowe, organiczne panele PV.

Instalacja fotowoltaiczna, w której zastosowano niszową technologię organicznych ogniw PV, licząca 10 kW i składająca się z paneli o długości 6 metrów i szerokości 32 cm, ma produkować około 6,7 MWh energii elektrycznej rocznie.

Technologia organicznych paneli PV, niestosowana dotąd szerzej na rynku fotowoltaicznym i przegrywająca konkurencję z tradycyjnymi, krystalicznymi modułami PV, może znaleźć swoje zastosowanie w aplikacjach m.in. zintegrowanych z budynkami, gdzie będzie można wykorzystać jej zalety, takie jak elastyczność czy możliwa częściowa transparentność.

REKLAMA

Nie bez znaczenia jest też mała waga ogniw organicznych, co poszerza, dzięki ich zastosowaniu, możliwości rozwoju fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

W przeszłości często spotykaliśmy się z sytuacją, w której nie mogliśmy wykonać instalacji z uwagi na zbytnie obciążenie budynku. Technologia cienkowarstwowa i doświadczenia z pilotażowych instalacji mają nam pozwolić na szersze wykorzystanie fotowoltaiki na elewacjach i dachach wymagających małych obciążeń – komentuje Martin Krammer z firmy LEW, która odpowiadała za realizację pilotażowego systemu PV w Donauwörth.

REKLAMA

Kolejna zaleta technologii organicznej, w porównaniu do krystalicznej, to brak utraty efektywności przy nagrzewaniu się paneli, które dzięki temu można po prostu przykleić do powierzchni, na której zostaną umieszczone. Oznacza to brak ingerencji w elewację, której wymagałby montaż tradycyjnych modułów PV.

Organiczne panele PV dostarczył mający siedzibę w Dreźnie producent Heliatek, który w ubiegłym roku zrealizował podobną instalację na powierzchni 185 m2, na elewacji budynku w Duisburgu.

Ostatnio organiczne ogniwa PV wyprodukowane przez Heliatek zostały zastosowane także na wieży jednej z elektrowni wiatrowych znajdujących się w Hiszpanii. Więcej o tym projekcie w artykule: Panele fotowoltaiczne na elektrowni wiatrowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.