Panele fotowoltaiczne na elektrowni wiatrowej

Panele fotowoltaiczne na elektrowni wiatrowej
Acciona

Hiszpański koncern energetyczny Acciona zainstalował na wieży elektrowni wiatrowej zlokalizowanej w Hiszpanii elastyczne, organiczne panele fotowoltaiczne. To kolejne hybrydowe podejście do generacji z OZE, które sprawdzi Acciona. Od dwóch lat hiszpański koncern testuje ponadto rozwiązanie polegające na połączeniu elektrowni wiatrowej z bateryjnym magazynem energii.

Instalację zrealizowano na farmie wiatrowej w Albacete w Hiszpanii. Na jednej ze znajdujących się tam elektrowni wiatrowych, model Nordex o jednostkowej mocy 1,5 MW, posadowionej na 80-metrowej wieży, zainstalowano 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 m2.

Moduły dostarczył niemiecki producent Heliatek, który specjalizuje się w niszowej technologii organicznej fotowoltaiki. O ile organicznych modułów fotowoltaicznych nie stosuje się szerzej na rynku, ponieważ przegrywają konkurencję z krystalicznymi modułami, posiadają zalety, których brakuje tradycyjnym modułom, takie jak elastyczność.

REKLAMA

Każdy z modułów zainstalowanych na elektrowni wiatrowej w Hiszpanii posiada grubość zaledwie 1 milimetra, a jego rozmiary wynoszą 5986 x 308 mm. 

Całkowita moc instalacji wynosi 9,36 kW i jest ona obsługiwana przez dwa falowniki, które umożliwiają przesłanie energii do sieci, z której zaopatrywane są systemy elektryczne turbiny wiatrowej.  

Energia z systemu fotowoltaicznego nie będzie oddawana do sieci, ale posłuży do zasilenia systemów turbiny. W ten sposób zostanie zwiększony eksport energii wiatrowej, a także zostanie ograniczona konsumpcja energii z sieci w czasie przestojów w generacji wiatrowej.

REKLAMA

System fotowoltaiczny pozwoli na pokrycie, całkowite lub częściowe, zapotrzebowania na energię związanego z funkcjonowaniem turbiny wiatrowej w czasie gdy świeci słońce, a nawet – na późniejszym etapie – w sytuacji braku słońca. Będzie to możliwe dzięki bateryjnemu magazynowi energii i doprowadzi do poprawy produkcji energii netto wysyłanej do sieci – komentuje Acciona.

W 2017 roku hiszpański koncern uruchomił hybrydową elektrownię złożoną z turbiny wiatrowej i magazynów energii, która powstała koło Navarry na północy Hiszpanii. Składa się ona z podłączonej do sieci turbiny wiatrowej o mocy 3 MW, która wchodzi w skład złożonej z pięciu turbin eksperymentalnej farmy wiatrowej uruchomionej w roku 2013

Turbinę wiatrową uzupełniają dwa bateryjne magazyny energii – jednostka o mocy i pojemności 1 MW/0,39 MWh, która ma utrzymać moc na poziomie 1 MW w czasie 20 minut, a także jednostka o parametrach 0,7 MW/0,7 MWh, która ma utrzymywać moc 0,7 MW przez godzinę. W obu magazynach energii wykorzystywane są baterie litowo-jonowe Samsunga.

Celem projektu jest m.in. przetestowanie usług, które tego rodzaju instalacje mogą świadczyć dla sieci elektroenergetycznej, dbając o równowagę miedzy popytem a podażą energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.