Zmiana na pozycji największego producenta modułów PV

Zmiana na pozycji największego producenta modułów PV
Fot. Longi Solar

Chińska firma LONGi Solar już od dłuższego czasu jest globalnym liderem w zakresie zwiększania sprawności najpopularniejszych na rynku krystalicznych ogniw i modułów fotowoltaicznych. Teraz chiński producent wchodzi na pozycję globalnego lidera w zakresie potencjału produkcji modułów PV.

Jak policzyli analitycy „PV Tech”, LONGi Solar staje największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych, co jest zasługą uruchamiania kolejnych linii produkcyjnych w nowej, wielkiej fabryce w Chuzhou, w chińskiej prowincji Anhui.

LONGi Solar ma tam właśnie uruchamiać linie umożliwiające produkcję w skali roku modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW.

REKLAMA

Chińczycy zapewniają przy tym, że będą produkować w tej fabryce wyłącznie dwustronne moduły, bazujące na monokrystalicznych ogniwach wykonanych w wykorzystaniem technologii PERC i half-cut.

Jak tłumaczy chińska firma, zwiększenie potencjału produkcji modułów charakteryzujących się wyższą sprawnością wynika z faktu, że LONGi Solar przestał być w stanie zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na takie moduły.

Otwarcie tej fabryki ma umożliwiać LONGi Solar roczną produkcję modułów o całkowitej mocy 13 GW, co stanowi ponad 1/10 potencjału elektrowni PV uruchomionych w ubiegłym roku na całym świecie.

Po osiągnięciu takiego poziomu produkcji LONGI Solar ma wyprzedzić na pozycji największego producenta modułów fotowoltaicznych, jak wynika z wyliczeń „PV Tech”, dotychczasowego lidera – również wywodzącą się z Chin firmę JinkoSolar.

Co więcej LONGi Solar szykuje inwestycje także w obszarze wytwarzania ogniw PV. Fabrykę umożliwiającą produkcję w skali roku monokrystalicznych ogniw o całkowitej mocy 1 GW Chińczycy mają postawić kosztem 125,5 mln dolarów w Kuching w Malezji, gdzie już obecnie LONGi posiada linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw i modułów o potencjale po 500 MW.

REKLAMA

Ponadto spółka LONGi Green Energy, do której należy LONGi Solar, zapowiedziała ostatnio zwiększenie potencjału wytwarzania wafli krzemowych, które są wykorzystywane do produkcji ogniw. Te inwestycje, realizowane kosztem 773 mln dolarów, mają umożliwić zwiększenie potencjału produkcji wafli do 38 GW jeszcze w tym roku, a w planach jest osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie 45 GW do końca 2020 r.

Jak wylicza „PV Tech”, w ubiegłym roku udział LONGi Green Energy w globalnej produkcji monokrystalicznych wafli krzemowych sięgał 38 proc.

W zakresie sprzedaży modułów fotowoltaicznych LONGI Solar osiągnął w zestawieniu globalnym za ubiegły rok czwarte miejsce, ustępując liderowi JinkoSolar, a także chińskim firmom JA Solar i Trina Solar, a wyprzedzając m.in. Canadian Solar i Hanwha Q Cells.

JinkoSolar nie podał jeszcze oficjalnych wyników sprzedaży za cały ubiegły rok, przy czym w raporcie za trzeci kwartał informował o odnotowaniu rekordowej sprzedaży modułów fotowoltaicznych na poziomie 2,953 GW, prognozując na cały 2018 r. sprzedaż modułów o łącznej mocy 11,5–11,8 GW.

Z kolei w rankingu „PV Tech” dotyczącym największych producentów ogniw za 2018 rok w pierwszej „10” LONGi zajął szóste miejsce, ustępując firmom JA Solar, Tongwei, Trina Solar, Hanwha Q-Cells oraz JinkoSolar.

LONGi Solar od dłuższego czasu można natomiast uznać za globalnego lidera w zwiększaniu sprawności fotowoltaiki bazującej na tradycyjnej, dominującej na rynku technologii krzemowej.

Niedawno Chińczycy pochwalili się kolejnym rekordem sprawności opracowanego przez nich krzemowego ogniwa PV. Więcej na temat w artykule: Nowy rekord sprawności ogniwa krzemowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.