Nowy rekord sprawności ogniwa krzemowego

Nowy rekord sprawności ogniwa krzemowego
Fot. Longi Solar
REKLAMA

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych LONGi Solar potwierdza, że jest liderem w zwiększaniu sprawności fotowoltaiki bazującej na tradycyjnej, dominującej na rynku technologii krzemowej. Chińczycy pochwalili się kolejnym rekordem sprawności opracowanego przez nich krzemowego ogniwa PV.

LONGi Solar poinformował o osiągnięciu nowego rekordu sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii PERC (Passivated Emitter Rear Cell) na poziomie 24,06 proc. Chińczycy podkreślają, że wynik, który potwierdził chiński narodowy instytut badań nad fotowoltaiką CPVT, został zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm.

To wynik lepszy od poprzedniego rekordu osiągniętego przez tego samego producenta w lutym 2018 roku, kiedy na ogniwie wykonanym w tej samej technologii odnotowano sprawność na poziomie 23,6 proc.

Wcześniej, w kwietniu 2017 roku, raportowano osiągnięcie sprawności takiego ogniwa na poziomie 22,17 proc., którą później zwiększono w październiku 2017 r. do 22,71 proc., poprawiając obowiązujący wtedy rekord niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE (22,61 proc.), a następnie jeszcze w tym samym miesiącu LONGi poprawiło swój rekord na 23,36 proc.

To pokazuje, w jakim tempie chińskiej firmie udaje się podnosić poprzeczkę w zakresie sprawności ogniw fotowoltaicznych, a LONGi udowadnia jednocześnie, że wyniki osiągane w laboratorium jest w stanie dosyć szybko przenosić na swoje linie produkcyjne.

W lutym ubiegłego roku Chińczycy mieli rozpocząć seryjną produkcję ogniw PERC o sprawności 23 proc., a postęp w rozwoju ogniw fotowoltaicznych, którego dokonał chiński producent, przekłada się również na zwiększenie sprawności na poziomie modułu fotowoltaicznego.

LONGi Solar rok temu informował o zwiększeniu sprawności modułu fotowoltaicznego do 20,41 proc. Testami objęto złożony z 60 ogniw, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny PERC typu P.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku chiński producent ogłosił osiągnięcie sprawności złożonego z 60 ogniw, monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego, wykonanego w technologii PERC, na poziomie 20,83 proc. Ten wynik został potwierdzony w laboratoriach TÜV-SÜD.

Chińska firma podawała wówczas, że modernizuje wszystkie swoje linie produkcyjne, aby produkować ogniwa fotowoltaiczne wyłącznie w technologii PERC.

LONGi posiadał pod koniec 2018 roku potencjał produkcji ogniw rzędu 5,5 GW, a modułów na poziomie 6,5 GW. Chińska firma zapewniła, że jest ponadto największym na świecie producentem płytek krzemowych typu monokrystalicznego, które wykorzystuje się do produkcji ogniw.

Chińska firma została uznana w rankingu wykonanym przez „PV Tech” za 7. największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych pod względem sprzedaży odnotowanej w roku 2017.

Przed kilkoma miesiącami o postępie w zwiększaniu efektywności swoich modułów fotowoltaicznych informował inny, chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Canadian Solar, chwaląc się rozpoczęciem sprzedaży polikrystalicznych, dwustronnych modułów fotowoltaicznych PERC, których moc na przedniej stronie ma sięgać nawet 405 W. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowa moc polikrystalicznych modułów PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mariusz |
Dziwna to miara : "płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm2." Czyżby to był jakiś potężny sześcian ?
Wiesiekkatowice |
Czy panele firmy sharp to dobry wybór? polikrystaliczne czy monokrystaliczne? jakie na polski klimat lepsze?
jj |
@Wiesiekkatowice Sharp to na pewno najbezpieczniejszy wybór, najdłużej działajaca firma na rynku PV - 60 lat (sam Sharp ponad 100). W polskich warunkach lepiej poly.
Prawdziwie |
Artykuł pijarowy pisany za kasę Longi . Pisany na zlecenie Pilskich dystrybutorow . Merytoryka na bardzo niskim poziomie.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...