Pracę elektrowni szczytowo-pompowych wesprze fotowoltaika

Pracę elektrowni szczytowo-pompowych wesprze fotowoltaika
Elektrownia szczytowo-pompowa w Geesthacht koło Hamburga. Fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall przedstawił plan budowy elektrowni fotowoltaicznych przy jego niemieckich elektrowniach szczytowo-pompowych. Dzięki temu nadwyżki energii z fotowoltaiki będzie można w efektywny sposób zmagazynować.

Szwedzki koncern energetyczny na budowę elektrowni fotowoltaicznych wstępnie chce wydać 100 mln euro. Pierwsze instalacje PV Vattenfall uruchamia w Holandii, lokując je przy istniejącej infrastrukturze wytwórczej i w ten sposób obniżając koszty tych inwestycji. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall buduje farmy PV. Tak obniża ich koszty.

Teraz szwedzki koncern energetyczny przedstawił plan budowy kolejnych elektrowni fotowoltaicznych, które mają powstać obok zlokalizowanych w Niemczech elektrowni szczytowo-pompowych.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna znajduje się już przy pierwszej niemieckiej elektrowni szczytowo-pompowej Vattenfall, przy obiekcie w Geesthacht koło Hamburga. Na razie nadwyżki energii z fotowoltaiki nie są wykorzystywane tam jednak do pompowania wody do górnego zbiornika, ale trafiają w całości do sieci, do czego wykorzystywana jest infrastruktura przyłączeniowa elektrowni szczytowo-pompowej.

Vattenfall oszacował potencjał elektrowni fotowoltaicznych, które mogą powstać przy jego podobnych obiektach w Niemczech na 5 MW. Panele fotowoltaiczne miałyby zostać zainstalowane na terenach przy elektrowniach szczytowo-pompowych, na dachach obiektów towarzyszących, a nawet na tamach.

Kolejne elektrownie PV mają powstać przy elektrowniach szczytowo-pompowych w Wendefurth w landzie Saksonia-Anhalt, w Hohenwarte w Turyngii oraz w Markersbach w Saksonii.

REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny posiada w Niemczech elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy ok. 3 GW, co stanowi 40 proc. potencjału tego rodzaju elektrowni u naszych zachodnich sąsiadów.

Vattenfall chce uwolnić się od paliw kopalnych w ciągu jednej dekady. Dlatego sens ma dla nas wykorzystanie energii odnawialnej w miejscach, w których już jesteśmy częścią infrastruktury energetycznej – komentuje Peter Apel, CEO niemieckiej spółki Vattenfall Wasserkraft GmbH.

Obecnie Szwedzi mają być w trakcie budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 30 MW. Do końca przyszłego roku w obszarze fotowoltaiki mają wydać w sumie ok. 100 mln euro, co sygnalizuje kolejne inwestycje w PV.

W Polsce farmę fotowoltaiczną koło swojej elektrowni szczytowo-pompowej postawiła Polska Grupa Energetyczna. Moc instalacji PV, która znajduje się na Górze Żar, wynosi 0,6 MW. Moc elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar wynosi natomiast 500 MW.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o