Vattenfall buduje farmy PV. Tak obniża ich koszty
Szwedzki koncern energetyczny przystąpił do realizacji planu budowy elektrowni fotowoltaicznych, na które chce wydać w sumie 100 mln euro. Pierwsze instalacje PV Vattenfall uruchamia w Holandii.
Szwedzi dotąd skupiali się głównie na inwestycjach w energetyce wiatrowej, a teraz chcą zdywersyfikować swoje portfolio w odnawialnych źródłach energii o fotowoltaikę.
Vattenfall poinformował, że w tym roku uruchomi w Holandii trzy farmy fotowoltaiczne. Pierwsza farma fotowoltaiczna w Velsen powinna już rozpoczynać produkcję energii, a jej moc sięga 2,3 MW.
W przypadku tej inwestycji Vattenfall zastosował crowdfunding, dzięki czemu jej współwłaścicielami mogli zostać klienci Nuon – holenderskiej spółki szwedzkiego koncernu.
Kolejna instalacja fotowoltaiczna Vattenfall, która powstaje w Eemshaven, osiągnie moc 5,7 MW i powinna rozpocząć wytwarzanie jesienią, podobnie jak elektrownia PV w Hamweg, której moc sięgnie 2,4 MW.
Natomiast w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW, która powstanie w Haringervliet.
Docelowo Vattenfall ma zainwestować w elektrownie fotowoltaiczne 100 mln euro, co powinno skutkować budową potencjału rzędu ok. 100 MW. Oprócz Holandii planuje inwestycje w fotowoltaikę także na Wyspach, w Szwecji i w Niemczech.
Szwedzi informują, że wybierając lokalizacje pod farmy fotowoltaiczne, wykorzystują swoją istniejącą infrastrukturę wytwórczą, dzięki czemu oszczędzają na kosztach pozyskania terenu i budowy przyłącza.
Tak są realizowane pierwsze trzy farmy fotowoltaiczne, które powstają w Holandii i które zostaną zlokalizowane na terenie elektrociepłowni gazowych należących do szwedzkiego koncernu. Czwarta farma fotowoltaiczna w Haringervliet będzie się znajdować przy istniejącej farmie wiatrowej.
Wcześniej w Walii Vattenfall uruchomił farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, którą ulokowano w sąsiedztwie farmy wiatrowej Parc Cynog.
– Kolokacja daje wiele korzyści, ponieważ możemy rozwijać projekt szybciej i korzystać z synergii – komentuje Claus Wattendrup z Vattenfall.
W tym roku Vattenfall uruchomił przy znajdującej się w Walii farmie wiatrowej Pen y Cymoedd również swój pierwszy bateryjny magazyn energii, który będzie świadczyć usługi regulacji sieci na rzecz brytyjskiego operatora systemu przesyłowego. Zastosowano baterie z „drugiej ręki”, które wcześniej były wykorzystywane w elektrycznych BMW i3.
Więcej na ten temat w artykule: Uruchomiono magazyn energii z baterii od BMW.
red. gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.