Uruchomiono magazyn energii z baterii od BMW
Pracę jednej z największych europejskich farm wiatrowych na lądzie wspomoże stacjonarny magazyn energii, w którym wykorzystano baterie dostarczone przez BMW. To kolejny duży, bateryjny magazyn energii w brytyjskim systemie elektroenergetycznym.
Zestawy baterii, każdy o pojemności 33 kWh, wyprodukowane przez BMW i dostosowane do stacjonarnej aplikacji wchodzą w skład magazynu energii uruchomionego właśnie przy farmie wiatrowej Pen y Cymoedd przez koncern energetyczny Vattenfall.
Największa lądowa farm wiatrowa Vattenfall znajduje się w południowej Walii. Projekt Pen y Cymoedd składa się z 76 elektrowni wiatrowych, które mają produkować w skali roku 230 GWh energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, licząc, że ich średnia konsumpcja to 4 MWh w skali roku.
– Farma wiatrowa Pen y Cymoedd dostarczy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 15 proc. gospodarstw domowych w Walii. Teraz czekamy na wyposażenie Pen y Cymoedd w bateryjne magazyny energii, aby wesprzeć integrację sieciową energii odnawialnej, którą produkujemy w Walii – komentował w czasie uruchomienia produkcji energii Magnus Hall z Vattenfall.
Vattenfall dotrzymał słowa i właśnie uruchomił przy swoim walijskim parku wiatrowym magazyn energii o mocy 22 MW. Baterie znajdują się w sześciu kontenerach. Ich zastosowanie pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja została zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).
To jak na razie największy bateryjny magazyn energii w portfolio szwedzkiej grupy. Inne magazyny energii, które dla Vattenfall dostarczy BMW, staną przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu oraz przy farmie wiatrowej, która powstanie w okolicy Hamburga.
Źródła odnawialne stanowią coraz ważniejszy element brytyjskiego systemu energetycznego, a to tworzy potrzebę na wdrażanie urządzeń pozwalających na stabilizowanie pracy sieci oraz magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii.
Potwierdzają to dane z ubiegłego kwartału, w którym udział wyłącznie farm wiatrowych w brytyjskim miksie wytwarzania wyniósł 18,8 proc. i był pierwszy raz w historii wyższy od udziału energii z 8 brytyjskich elektrowni jądrowych.
W 2017 r. udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016.
Potencjał odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wzrósł w 2017 roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.
Coraz częściej w celu zarządzania systemem energetycznym w kontekście wzrostu znaczenia niesterowalnych OZE są wykorzystywane na Wyspach bateryjne magazyny energii. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii uruchomiono takie urządzenia o łącznej mocy 117 MW.
Obecnie moc największego na Wyspach bateryjnego magazynu energii sięga 50 MW, a w trakcie budowy jest urządzenie podobnej mocy, które latem ma uruchomić EDF i które ma świadczyć usługi regulacji sieci w ramach usługi tzw. Enhanced Frequency Response (EFR).
W ubiegłym roku brytyjski koncern energetyczny Drax złożył wnioski o zgodę na uruchomienie przy swojej największej elektrowni bateryjnego magazynu energii o mocy aż 200 MW, natomiast RWE chce uruchomić na terenie po elektrowni węglowej w Tilbury bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW.
Takie inwestycje mają szansę dojść do skutku w przypadku objęcia ich rządowymi mechanizmami wsparcia, które są udostępniane na Wyspach w aukcjach na świadczenie usług regulacji częstotliwości, ale także w aukcjach na moc.
Na razie jednak bateryjne magazyny nie odgrywają istotnej roli w brytyjskim rynku mocy. W ostatniej brytyjskiej aukcji (T-4) na moc na lata 2020-21 najwięcej kontraktów zdobyli operatorzy istniejących elektrowni gazowych, jądrowych i węglowych. Wsparcie w postaci tzw. Capacity Market Units (CMU) przyznano na 50,4 GW, z czego na bateryjne magazyny energii przypadło jedynie 153 MW.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.