Uruchomiono magazyn energii z baterii od BMW

Uruchomiono magazyn energii z baterii od BMW
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Pracę jednej z największych europejskich farm wiatrowych na lądzie wspomoże stacjonarny magazyn energii, w którym wykorzystano baterie dostarczone przez BMW. To kolejny duży, bateryjny magazyn energii w brytyjskim systemie elektroenergetycznym.

Zestawy baterii, każdy o pojemności 33 kWh, wyprodukowane przez BMW i dostosowane do stacjonarnej aplikacji wchodzą w skład magazynu energii uruchomionego właśnie przy farmie wiatrowej Pen y Cymoedd przez koncern energetyczny Vattenfall.

Największa lądowa farm wiatrowa Vattenfall znajduje się w południowej Walii. Projekt Pen y Cymoedd składa się z 76 elektrowni wiatrowych, które mają produkować w skali roku 230 GWh energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, licząc, że ich średnia konsumpcja to 4 MWh w skali roku.

– Farma wiatrowa Pen y Cymoedd dostarczy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 15 proc. gospodarstw domowych w Walii. Teraz czekamy na wyposażenie Pen y Cymoedd w bateryjne magazyny energii, aby wesprzeć integrację sieciową energii odnawialnej, którą produkujemy w Walii – komentował w czasie uruchomienia produkcji energii Magnus Hall z Vattenfall.

Vattenfall dotrzymał słowa i właśnie uruchomił przy swoim walijskim parku wiatrowym magazyn energii o mocy 22 MW. Baterie znajdują się w sześciu kontenerach. Ich zastosowanie pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja została zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).

To jak na razie największy bateryjny magazyn energii w portfolio szwedzkiej grupy. Inne magazyny energii, które dla Vattenfall dostarczy BMW, staną przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu oraz przy farmie wiatrowej, która powstanie w okolicy Hamburga.

Źródła odnawialne stanowią coraz ważniejszy element brytyjskiego systemu energetycznego, a to tworzy potrzebę na wdrażanie urządzeń pozwalających na stabilizowanie pracy sieci oraz magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii.

Potwierdzają to dane z ubiegłego kwartału, w którym udział wyłącznie farm wiatrowych w brytyjskim miksie wytwarzania wyniósł 18,8 proc. i był pierwszy raz w historii wyższy od udziału energii z 8 brytyjskich elektrowni jądrowych.

W 2017 r. udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wzrósł w 2017 roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.

Coraz częściej w celu zarządzania systemem energetycznym w kontekście wzrostu znaczenia niesterowalnych OZE są wykorzystywane na Wyspach bateryjne magazyny energii. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii uruchomiono takie urządzenia o łącznej mocy 117 MW.

Obecnie moc największego na Wyspach bateryjnego magazynu energii sięga 50 MW, a w trakcie budowy jest urządzenie podobnej mocy, które latem ma uruchomić EDF i które ma świadczyć usługi regulacji sieci w ramach usługi tzw. Enhanced Frequency Response (EFR).

W ubiegłym roku brytyjski koncern energetyczny Drax złożył wnioski o zgodę na uruchomienie przy swojej największej elektrowni bateryjnego magazynu energii o mocy aż 200 MW, natomiast RWE chce uruchomić na terenie po elektrowni węglowej w Tilbury bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW.

Takie inwestycje mają szansę dojść do skutku w przypadku objęcia ich rządowymi mechanizmami wsparcia, które są udostępniane na Wyspach w aukcjach na świadczenie usług regulacji częstotliwości, ale także w aukcjach na moc. 

Na razie jednak bateryjne magazyny nie odgrywają istotnej roli w brytyjskim rynku mocy. W ostatniej brytyjskiej aukcji (T-4) na moc na lata 2020-21 najwięcej kontraktów zdobyli operatorzy istniejących elektrowni gazowych, jądrowych i węglowych. Wsparcie w postaci tzw. Capacity Market Units (CMU) przyznano na 50,4 GW, z czego na bateryjne magazyny energii przypadło jedynie 153 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...