Zysk GE Renewable Energy o połowę w dół przez ceny wiatraków
Należący do amerykańskiego giganta General Electric producent elektrowni wiatrowych GE Renewable Energy informuje o dużym popycie na elektrownie wiatrowe i jednocześnie o dużo niższych zyskach wypracowanych w pierwszym kwartale 2018 r.
Dział GE Renewable Energy odnotował w pierwszej połowie tego roku przychody na poziomie 3,299 mld dolarów, co oznacza spadek o 19 proc. w porównaniu do przychodów wypracowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku (4,079 mld dol.).
Zyski producenta elektrowni wiatrowych spadły aż o 30 proc. – z 228 mln dolarów do 159 mln dol., a w drugim kwartale nawet o 48 proc. (z 158 mln dol. przed rokiem do 82 mln dol.).
Wartość zamówień działu GE Renewable Energy w pierwszej połowie br. utrzymała się na niemal niezmienionym poziomie, wynosząc 4,162 mld dolarów wobec zamówień na 4,155 mld dol. zebranych w pierwszej połowie 2017 r.
Zamówienia zebrane wyłącznie w drugim kwartale br. były niższe o 15 proc. (1,739 mld dolarów wobec 2,052 mld przed rokiem).
Duży spadek zysków za drugi kwartał GE tłumaczy „wymagającą dynamiką cenową”.
Podając wyniki za pierwszy kwartał br. amerykański producent elektrowni wiatrowych informował, że ceny elektrowni wiatrowych zamawianych w tym czasie były niższe o 13 proc. od cen turbin zamawianych przed rokiem.
W pierwszym kwartale br. Bloomberg opublikował wyliczenia, zgodnie z którymi obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 USD/MWh (ok. 187 PLN/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.
General Electric posiada w ofercie lądowe turbiny wiatrowe o mocy od 1,5 MW do 4,2 MW. Amerykańska firma oferuje też turbiny przewidziane do pracy na morzu.
GE oferuje też technologię wiatrową przeznaczą do pracy na morzu – dzięki przejęciu działu energetycznego francuskiego koncernu Alstom, który wcześniej produkował morskie turbiny wiatrowe.
W tym roku Amerykanie realizują zamówienie na morskie turbiny HaliadeTM 150-6MW, które wejdzie w skład powstającej na Morzu Północnym farmy wiatrowej Merkur o docelowej mocy 396MW. Zakończenie instalacji wszystkich turbin powinna zakończyć się we wrześniu br., a każda z 66 zainstalowanych turbin ma produkować w skali roku około 1,75 GWh energii elektrycznej rocznie.
Gondole to tych elektrowni wiatrowych GE produkuje w Saint-Nazaire we Francji, łopaty powstają w Castellon w Hiszpanii, a wieże wiatrowe zostaną dostarczone z zakładów w Niemczech i w Chinach.
Należąca do amerykańskiego koncernu firma LM Wind produkuje łopaty wiatrowe m.in. w zakładzie w Goleniowie k. Szczecina, zatrudniając tam około 600 pracowników.
W tym roku GE poinformowało, że zbuduje morską turbinę wiatrową o niespotykanej dotąd mocy, która ma produkować przeciętnie niemal o połowę więcej energii niż dostępne dotąd na rynku, największe morskie turbiny. Więcej na ten temat w artykule: Ta turbina zmieni zasady gry na rynku offshore.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.