Nowe wymogi w zakresie przyłączania mikroinstalacji. Drugie podejście
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej przedstawiło zaktualizowane założenia zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W stosunku do wcześniejszych propozycji wprowadzono istotne zmiany, w dużej mierze korzystne dla instalatorów i prosumentów.
Wczoraj podczas spotkania poświęconego zmianom, które mają zostać wprowadzone do Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD), ich założenia przekazali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej – organizacji reprezentującej największych operatorów systemu dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator oraz innogy Stoen Operator.
Wcześniej zmiany w IRiESD w pierwotnej wersji wstrzymano na skutek krytyki branży instalatorów i producentów urządzeń czy Urzędu Regulacji Energetyki. Autorom zmian – operatorom sieci dystrybucyjnych zrzeszonych w PTPiREE – zarzucono brak konsultacji proponowanych regulacji, które mocno zaingerują w rynek mikroinstalacji OZE.
Podczas trwających wcześniej 2 tygodnie konsultacji operatorzy nie zebrali żadnych uwag. O tamtych konsultacjach jednak szerzej nie informowano, wobec czego branża dowiedziała się o nich z reguły po fakcie.
Teraz OSD przygotowali dłuższe, mające trwać 4 tygodnie konsultacje, w ramach których zorganizowano wczorajsze spotkanie z przedstawicielami branży. Wprowadzono też istotne zmiany w projekcie Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w zakresie mikroinstalacji w stosunku do jej wcześniejszej wersji.
W pierwotnej wersji projektu proponowano m.in. wymóg przyłączenia trójfazowego dla mikroinstalacji o mocy ponad 3 kW, podczas gdy przyłączenia jednofazowe (lub trójfazowe) można byłoby wykonywać tylko w przypadku mocy mniejszej lub równej 3 kW.
Ponadto najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych zaproponowali wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kW, a w przypadku przedziału mocy 10-40 kW postulując możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.
Więcej o wcześniej zaproponowanych zmianach w IRiESD w zakresie mikroinstalacji w artykule: Szykują się duże zmiany w zasadach przyłączania mikroinstalacji PV.
Teraz w nowej wersji Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w zakresie obligatoryjnego stosowania falownika trójfazowego zaproponowano podniesienie progu mocy mikroinstalacji z 3 kW do 3,68 kW – jak poinformowali OSD – „z uwagi na krytyczne głosy branży”.
PTPiREE ocenia, że konieczność zastosowania falownika trójfazowego w miejsce tańszego falownika jednofazowego może oznaczać wyższy koszt zakupu takiego urządzenia o około 2-10 proc.
OSD szacują, że falowniki jednofazowe zastosowano dotąd w około co piątej mikroinstalacji.
W nowym projekcie Karty Aktualizacji IRiESD zrezygnowano z postulowanego wcześniej zapisu, który umożliwiłby operatorom zdalne wyłączanie mikroinsalacji o mocy ponad 10 kW.
Ta zmiana wynika z wprowadzenia od kwietnia przyszłego roku unijnych wymogów Kodeksu Sieciowego RfG, który i tak umożliwi OSD nadanie sygnału wyłączającego mikroinstalację o mocy wynoszącej nawet tylko 800 W.
Obecnie mają trwać dyskusje, w jaki sposób krajowi operatorzy sieci dystrybucyjnych zaimplementują wymagania tego kodeksu.
PTiREE uspokaja przy tym, że takie sytuacje będą mogły się pojawiać jedynie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa sieci.
Za montaż odpowiednich urządzeń, które umożliwią operatorom sterowanie pracą danego falownika, mają odpowiadać OSD.
Komunikacja urządzeń operatora i falownika mikroinstalacji ma następować przez złącze RS 485 z użyciem otwartego protokołu Sunspec – jak ocenia PTPiREE – „dobrze znanego producentom falowników”.
To istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego projektu, w którym nie wytłumaczono, kto ma odpowiadać za montaż odpowiednich urządzeń, ani w jaki sposób ma następować komunikacja między mikroinstalacją i operatorem.
Autorzy aktualizacji IRiESD podkreślają ponadto, że prosument może wykonać swoją instalację tak, aby po otrzymaniu sygnału od OSD skutkującego odłączeniem od sieci, falownik przełączałby się na zasilanie wyłącznie mikroinstalacji prosumenta.
Jak pokazała wczorajsza dyskusja, w zakresie nowych propozycji zmian w IRiESD pozostaje kilka nieścisłości. Chodzi m.in. o sposób komunikacji falowników z urządzeniami operatorów.
PTPiREE wskazuje, że podobne rozwiązania są stosowane już od lat na niemieckim rynku fotowoltaicznym, gdzie operator może odłączyć mikroinstalacje w sytuacji nadmiernego wzrostu lub spadku napięcia w sieci.
Obecnie trwają konsultacje do projektu zmian w IRiESD, które opublikowano na stronach poszczególnych operatorów systemu dystrybucyjnego. Po zakończeniu konsultacji i ewentualnym uwzględnieniu uwag operatorzy skierują wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie tych zmian, a po pozytywnej decyzji URE nastąpi ich implementacja.
PTPiREE zapewnia, że wprowadzane zmiany obejmą tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. Co więcej, w zakresie regulacji dotyczących minimalnego progu mocy mikroinstalacji, które wprowadzą obowiązek montażu falownika trójfazowego, obowiązywać ma odpowiednie vacatio legis.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.