Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE
Fot. Kancelaria Sejmu RP

Dzisiaj rano Sejm jednogłośnie przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, które kilka dni wcześniej zgłosił Senat. Zgodnie z art. 5 nowelizacji, ma ona wejść w życie z dniem 31 grudnia 2015 r.

Dzisiaj rano wszystkie kluby parlamentarne poparły poprawki do nowelizacji ustawy o OZE, które wprowadził 24 grudnia br. Senat. Poprawki poparła wcześniej sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa. Więcej na temat poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o OZE w artykule: Senat przyjął z drobnymi poprawkami nowelizację ustawy o OZE

Pozytywnie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE ocenił podczas dzisiejszego posiedzenia w Sejmie poseł PO Andrzej Czerwiński. Ocenił jednak przy tym, że projekt nowelizacji ustawy o OZE, który przed świętami przyjął Sejm, „uderza w odbiorców energii, przesuwając wprowadzenie bardzo dobrej ustawy, jednej z lepszych na świecie”, „minimalizującej koszty produkcji energii z odnawialnych źródeł energii”.  Poseł Czerwiński przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość przesuwa wprowadzenie ustawy, gdyż „nie było gotowe do wprowadzenie jej od 1 stycznia 2016 r.”.

REKLAMA

Krzysztof Sitarski z Kukiz’15 podczas prezentacji stanowiska swojego klubu na temat nowelizacji ustawy o OZE podsumował je stwierdzeniami, że „OZE wymaga przejrzystych procedur prawnych”, „OZE w Unii Europejskiej jest dotowane” i że „koszty większości instalacji maleją”. Dodał, że w energetyce odnawialnej można szukać uzupełnienia dla bezpieczeństwa energetycznego

REKLAMA

Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej w lakonicznym wystąpieniu poparł poprawki Senatu i ocenił, że ustawa o OZE opóźnia „wejście w życie dobrych rozwiązań związanych z systemem aukcyjnym”.

Poseł Mieczysław Kasprzak z PSL poinformował, że jego partia poprze poprawki wniesione przez Senat. Ocenił przy tym, że szybki tryb procedowania sprawia, że w nowelizacji popełniono błędy. Zaznaczył, że Senat przywrócił zgłoszoną wcześniej przez niego poprawkę dotyczącą wprowadzenie net-meteringu od 1 stycznia 2016 r.  

Poseł PSL pytał też obecnego na posiedzeniu Sejmu ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o to, czy taryfy gwarantowane będą ostatecznie obejmować także mikroinstalacje uruchomione od 1 stycznia 2016 r. Minister Tchórzewski w swoim wystąpieniu uniknął jednak odpowiedzi na to pytanie. 

Więcej na temat zmian w ustawie o OZE, które wprowadza przyjęta przez parlament nowelizacja tej ustawy, w artykule: Nowy system wsparcia dla OZE dopiero za pół roku. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE

gramwzielone.pl