Senat przyjął z drobnymi poprawkami nowelizację ustawy o OZE
Senatorowie przyjęli niemal jednogłośnie nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, proponując do niej cztery poprawki, którymi teraz zajmą się posłowie.
W Senacie za przyjęciem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii niemal jednogłośnie opowiedzieli się senatorowie wszystkich opcji politycznych – w tym także PO, której posłowie głosowali wcześniej w Sejmie za odrzuceniem przygotowanej przez PiS nowelizacji.
Za nowelizacją ustawy o OZE głosowało 86 senatorów, przy braku głosów przeciw, a tylko jeden senator wstrzymał się od głosu.
Wczorajsza dyskusja na plenarnym posiedzeniu Senatu na temat nowelizacji ustawy o OZE obyła się praktycznie bez zgłaszania jakichkolwiek pytań i uwag. Wyłamał się jedynie senator PO Leszek Czarnobaj, który zapytał, czy procedowaniu nowelizacji towarzyszyły jakiekolwiek konsultacje społeczne. Odpowiadający wczoraj na pytania senatorów w sprawie nowelizacji ustawy o OZE poseł PiS Wojciech Zubowski odpowiedział, że na takie konsultacje nie było czasu, ponieważ nowe przepisy należy przyjąć przed 1 stycznia 2016 r.
Senatorowie przyjęli cztery poprawki, które doprecyzowują nowelizację przyjętą przedwczoraj przez Sejm.
Pierwsza z poprawek zaproponowanych przez Senat jest związana z nowym, przesuniętym o pół roku do 1 lipca 2016 r., terminem wejścia w życie nowego systemu wsparcia dla OZE i zakończenia „starego” systemu zielonych certyfikatów.
Druga poprawka dotyczy mikroinstalacji o mocy do 40 kW, których właściciele, zgodnie z przyjętą nowelizacją, mają zostać objęci systemem bilansowania (tzw. net-meteringu) już od 1 stycznia 2016 r. Poprawka Senatu dodaje do katalogu przepisów wchodzących w życie z dniem 1 stycznia artykuły regulujące zasady wsparcia w systemie bilansowania, na który przejdą z początkiem 2016 r. prosumenci, którzy uruchomili swoje mikroinstalacje przed 2016 r. i którzy wcześniej sprzedawali energię po cenie 80 proc. hurtowej ceny energii.
System bilansowania i sprzedaży niezbilansowanych nadwyżek energii po wyższej cenie 100 proc. średniej ceny energii z poprzedniego kwartału wejdzie w życie z dniem 1 stycznia – mimo przesunięcia daty wdrożenia całego rozdziału 4 ustawy o OZE na 1 lipca 2016 r.
Senatorowie nie zmienili przyjętych przez Sejm przepisów dla prosumentów, którzy chcieli uruchomić po 1 stycznia sprzedaż energii z mikroinstalacji o mocy do 10 kW i korzystać z systemu taryf gwarantowanych zapisanych w rozdziale 4 ustawy o OZE.
W efekcie nowelizacji przyjętej najpierw przez Sejm, a teraz przez Senat, system taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji o mocy do 3 kW i 10 kW zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 r.
Poseł PiS Wojciech Zubowski ponownie zapewnił, że nowelizacja nie ma zaszkodzić prosumentom, a Ministerstwo Energii rozważa wprowadzenie przepisów, dzięki którym prosumenci uruchamiający swoje mikroinstalacje także w I półroczu 2016 r. zostaną objęci wprowadzanym od 1 lipca 2016 r. systemem taryf gwarantowanych.
Takich przepisów nie wprowadzono niestety od razu przy okazji procedowania obecnej nowelizacji.
Poseł Zubowski zaznaczył jednocześnie, że kolejne nowelizacje ustawy o OZE będą miały na celu poprawienie w systemie aukcyjnym pozycji elektrowni biogazowych i biomasowych, a także ograniczenie możliwości ubiegania się o wsparcie dla deweloperów farm wiatrowych.
Kolejna ze zgłoszonych wczoraj w Senacie poprawek ma na celu doprecyzowanie regulacji, zgodnie z którą z początkiem 2016 r. właściciele dużych elektrowni wodnych stracą prawo do korzystania z zielonych certyfikatów, a właściciele instalacji współspalania (z wyjątkiem instalacji dedykowanych) od 1 stycznia będą mogli otrzymać tylko 0,5 zielonego certyfikatu za każdą wyprodukowaną MWh enegii elektrycznej.
Treść poprawek przyjętych przez Senat, którymi teraz zajmą się posłowie, jest dostępna pod tym linkiem.
Przygotowana przez posłów PiS nowelizacja przesuwa z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. termin wejścia w życie tych przepisów ustawy o OZE, które dotyczą uruchomienia systemu aukcyjnego oraz mechanizmów wspierających wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacjach do 10 kW.
Jak zapewnia kancelaria Senatu RP, wpisane do nowelizacji ustawy o OZE zmiany umożliwią przeprowadzenie dodatkowej oceny skutków regulacji i wprowadzenie mechanizmów umożliwiających uniknięcie upadłości obecnie funkcjonujących biogazowni rolniczych.
PiS wskazuje ponadto, że nowelizacja ma też pozwolić na przygotowanie niezbędnych przepisów w zakresie zasad lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych na lądzie.
Nowe regulacje mają również umożliwić dokończenie w I półroczu 2016 r. inwestycji, których nie zakończono do końca bieżącego roku i które po uruchomieniu w I połowie 2016 r. nadal będą korzystać z zielonych certyfikatów.
gramwzielone.pl