Elektrownie wiatrowe i magazyny energii pod Oławą

Elektrownie wiatrowe i magazyny energii pod Oławą
WFOŚiGW we Wrocławiu

Pod Oławą na Dolnym Śląsku mają stanąć kolejne elektrownie wiatrowe, a przy każdej z nich magazyn energii. To kolejny etap inwestycji w odnawialne źródła energii realizowanych przez lokalną firmę Promet Plastlidera Energetycznego Klastra Oławskiego EKO.

Nowe inwestycje Promet Plast mają kosztować 100 mln zł. W planach jest postawienie czterech elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 10 MW oraz czterech magazynów energii o łącznej pojemności 12 MWh.

Budowa elektrowni wiatrowych już się rozpoczęła i mają być gotowe do końca tego roku.

REKLAMA

Inwestycję firmy Promet Plast po raz kolejny niskooprocentowaną pożyczką wesprze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

To kolejna inicjatywa Energetycznego Klastra Oławskiego EKO, którego liderem jest firma Promet Plast. Członkowie klastra to także Tauron Ekoenergia, Metalerg, Gmina Oława, Gmina Miasto Oława oraz Powiat Oławski. 

Obecnie w pobliżu fabryki firmy Promet Plast w Gaju Oławskim działają już cztery elektrownie wiatrowe Enercona o łącznej mocy 3,2 MW, które zostały uruchomione w 2012 r.

Natomiast w roku 2015 pojawiły się trzy Enercony, każdy o mocy 2 MW. Na obie inwestycje Promet Plast otrzymał również pożyczkę z WFOŚiGW we Wrocławiu.

REKLAMA

Docelowo planujemy wytwarzać 100 MWh energii, czyli mniej więcej tyle, ile potrzeba aby zaopatrzyć w prąd całą Oławę, miasto liczące 33 tys. mieszkańców. W stu procentach będzie to energia zielona, odnawialna, podchodząca z farmy fotowoltaicznej z magazynami energii i kogeneracji. Dzięki tym rozwiązaniom uniezależnimy się od pogody i będziemy mieć kontrolę nad tym, kiedy wytworzona energia zostanie zużyta – zapewnił Andrzej Jeżewski, prezes Promet Plast.

Podczas spotkania w Gaju Oławskim został podpisany list intencyjny o współpracy przy rozwijaniu projektów klastra, którego sygnatariuszem był Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska.

Należy pamiętać, że takie inwestycje, jak w Energetycznym Klastrze Oławskim EKO, wpływają na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym, obniżenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę jakości powietrza, ale także zwiększają poziom bezpieczeństwa energetycznego. Przyczyniają się również do tworzenia nowych miejsc pracy i podwyższenia konkurencyjności przedsiębiorstw korzystających z zielonej energii. Jest to szczególnie ważne w czasie wyhamowania gospodarki przez epidemię koronawirusa. Rząd stawia na inwestycje w energetyce, zwłaszcza w sektorze OZE. To będzie koło zamachowe polskiej gospodarki, także po ustąpieniu epidemii – stwierdził Ireneusz Zyska.

– W najbliższych latach Polska będzie jednym z największych w Europie placów budowy w segmencie OZE, a innowacyjne projekty w Gaju Oławskim są doskonałym przykładem do naśladowania dla klastrów energii i przedsiębiorców w całym kraju – dodał pełnomocnik rządu ds. OZE.

Więcej o planowanych inwestycjach Energetycznego Klastra Oławskiego EKO w artykule: OZE, baterie i wodór. Wielkie plany oławskiego klastra energii

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.