Ponad 6 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”

Ponad 6 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”
Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW. Fot. NFOŚiGW.
REKLAMA

Jak zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uruchomiony w ubiegłym miesiącu program "Czyste powietrze" spotyka się z bardzo dobrym odbiorem. W ciągu niespełna miesiąca złożono ponad 6,2 tys. wniosków o dofinansowanie. Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim.

Z ponad 6,2 tys. złożonych wniosków najwięcej przyjęły wojewódzkie fundusze w Katowicach (824), Warszawie (701) oraz Gdańsku (631).

Na terenie całej Polski prowadzone są spotkania informacyjne. Jak zapewnia Fundusz, kampania edukacyjna obejmująca wszystkie 2453 gminy przynosi wymierne efekty – na portalach beneficjenta wojewódzkich funduszy zarejestrowało się około 200 tys. osób, część z nich już złożyła wnioski.

Uruchomienie naboru wniosków spotkało się z bardzo dobrym odzewem społecznym, o czym świadczy rosnąca z dnia na dzień  liczba składanych w regionach wniosków – mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda.

Budżet programu „Czyste Powietrze” opiewa na 103 mld zł. Beneficjenci mogą otrzymać dotacje pokrywające od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych oraz pożyczki do 100 proc. kosztów. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł. Zakłada się, że program wesprze do 2029 r. około 4 mln właścicieli (lub współwłaścicieli) domów w Polsce.

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki. Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

Realizowane przez Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW programy dotyczące finansowania OZE, ekologicznych paliw węglowych, adaptacji miast do zmian klimatu zostaną omówione podczas poznańskich targów Pol-Eco-System, które odbędą się w dniach 23-25 października br.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym targów Pol-Eco-System.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mietek |
A dlaczego w programie "czyste powietrze" nie ma dotacji do fotowoltaiki?
Michaś |
Bo program ma za zadanie poprawić jakoś powietrza w Polsce czyli pomóc zlikwidować niską emisje. Fotowoltaika w tym bezpośrednio nie pomaga.
Light |
6200 wniosków x 40000zł (średnia dotacja) = 0,24mld zł dotacji. Jak to się ma do zakładanych wydatków na poziomie 10 mld zł na rok? Wiadomo ,że teraz na początku jest największe zainteresowanie programem i tak marny wskaźnik. Przy tych wymaganiach jakie postawił minister wydanie 1mld na rok będzie sukcesem.
James |
Ten program ma na celu ucięcie szarej strefy wykonawców: ocieplenia elewacji, dachów, instalatorów systemów grzewczych.
Dar |
Dla tych, którzy chcą uzyskać i rozliczyć takie dofinansowanie: kerad222@wp.pl
Lipa |
Osobiście nie znam osoby która złoży wniosek, na osiedlu widać już kopciuchy ruszyły, nawet gdyby połowa kopciuchów znikła to dalej mamy sporą gromadkę jeden z nich potrafi zasyfić spory obszar. Ja osobiście uważam że tylko zakaz palenia węglem może coś pomóc a jak nie to przynajmniej jakieś kontrolę i wyłapywanie najgorszych syfiarzy w mieście i rozeznanie czy stać go czy nie na wymianę pieca i wtedy pomoc, a teraz sfinansujemy cwaniakom cały remont powymienia sobie okna itp. a ty co się starałeś coś zrobiłeś w tym zakresie w nagrodę dołożysz im na to ze swoich podatków. A znając życie za 5 lat wrócą do swojego starego kopciucha co przyjmie wszystko co się da, i 53 tys pójdą w d..... I tyle z tego. Jak już to zakaz i dopłata do samego pieca a nie 103 mld, ten program 6000 wniosków a ilu niedociepliło w tym roku bo czekali aż wejdzie, a tu doopa tylko 30 % i znów poczekają.
vvgośćvv |
'' tylko 30 %" tego progu praktycznie nie ma jest do końca roku ale na decyzję mają 90 dni kto zdąży?? od nowego roku 7% + 23% zmniejszenie przychodu (czyli te 23% nie opodatkuje się ) co realnie da z 10% ciekawe czy osoba samotna na minimalnej płacy jest już w grupie super bogaczy powyżej 1600?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...