Program „Czyste powietrze”: do tej pory 2 tys. wniosków

Program „Czyste powietrze”: do tej pory 2 tys. wniosków
Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Minister środowiska poinformował o pierwszych efektach rozpoczętego w ubiegłym miesiącu naboru wniosków w programie „Czyste powietrze”, na którego realizację w ciągu 10 lat rząd chce przeznaczyć ponad 100 mld zł.

Nabór wniosków w programie „Czyste powietrze” rozpoczęto 19 września. Aplikacje są przyjmowane i rozpatrywane przez właściwe wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował wczoraj, że dotąd złożono w całym kraju około 2 tys. wniosków – najwięcej w województwach śląskich i mazowieckim.

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Właściciele domów, których dochody są najniższe – sięgają do 600 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym – otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Wraz z wyższym dochodem maleć będzie poziom dotacji.

Przy dochodach rzędu 1401-1600 zł na osobę dotacja będzie mogła pokryć 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę przewidziano dotację do 30 proc. – jednak dla tej grupy od przyszłego roku dofinansowanie będzie przyznawane w formie ulgi podatkowej.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki.

Oprocentowanie zmienne pożyczki wyniesie nie więcej niż WIBOR 3M oraz 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki to maksymalnie 15 lat.

Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w programie "Czyste powietrze" w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
inv |
Dlaczego żadna strona nie wspomni nawet słowem, że w przypadku nowo budowanych domów, trzeba spełniać wymogi energetyczne przegród, które będą obowiązywały od 2021 roku??? Czy to naprawdę jest aż taki temat tabu? Wszędzie gdzie szukałem nikt nic o tym nie wspomina! Ciekawe ile inwestorów obecnie budując domy montuje drogie okna z Uw
inv |
Dlaczego żadna strona nie wspomni nawet słowem, że w przypadku nowo budowanych domów, trzeba spełniać wymogi energetyczne przegród, które będą obowiązywały od 2021 roku??? Czy to naprawdę jest aż taki temat tabu? Wszędzie gdzie szukałem nikt nic o tym nie wspomina! Ciekawe ile inwestorów obecnie budując domy montuje drogie okna z Uw mniejszym od 0.9 skoro obecnie nie jest to wymóg prawny??!! Bzdura totalna! Mało który inwestor dostanie to dofinansowanie z tak wyśrubowanymi wymaganiami energetycznymi! Żałosny jest ten program, stwarzają pozory walki ze smogiem, byle kasy za dużo ludziom nie dać! Widać że lobby węglowe miało swój udział w tworzeniu zasad do programu!
Mm |
Większość ludzi przekracza 1600zl czyli 30% dotacji a wymogi i roboty papierkowej masa pozatym z tego 30% to jeszcze zje projekt i audyt więc zostanie nie wiele program o "d"rozbić
mkiolp |
* Mm - typowy Polaczek z Ciebie, tylko narzekasz. A jak nie zapoznałeś się z programem, to nie pisz bzdur. Żenada...
Mm |
Pisze poprostu jak to wygląda 90 % ludzi łapie tylko 30% doplata 5 tyś to mało
Mm |
Skórka nie warta zachodu tak jak to było w prossumencie tak i teraz wolę na pompę ciepła dać z własnych
inv |
@mkiolp, ale on ma rację! Chyba ty się nie zapoznałeś z programem i wszystkimi jego wymogami! Załóżmy, że budując swój dom chce założyć PC PW i skorzystać z dotacji. Firma wyceniła mi PC na 21 tys zł. Więc dotacja powinna wynieść 6300 zł. Tyle tylko, żeby spełniać wymogi energetyczne dla okien, musiałbym dołożyć kolejne 15 tys zł żeby mieć te energooszczędne. Gdzie tu jakaś korzyść dla mnie z tej żałosnej dotacji??!!! Możesz mi powiedzieć skoro zarzucasz innym, że narzekają? A ci wszyscy śmieszni pracownicy z WFOŚiGW też gó*wno wiedzą, nic na tych spotkaniach konkretnego nie potrafią powiedzieć! Śmiech na sali to całe Czyste Powietrze!!! Zwykła pisowska propaganda dla ciemnoty!!!
mkiolp |
@Mm @inv - Patrzysz tylko ze swego punktu widzenia, czyli budowanego domu. Domy gotowe mają przeważnie piece węglowe, więc oni najwięcej mogą skorzystać. Poza tym jest pożyczka na preferencyjnych warunkach. Audyt ani projekt nie jest wymagany, a dokumentacja nie jest skomplikowana. Nie opłaca Wam się, to nie korzystajcie. Tylko nie rozsiewajcie plotek...
Pv |
Mkiolp - uciekaj kłamczuchu a juz. Audyt bedzie potrzebny, cały program jest przekomplikowany, a wfosigw i bos nie beda wiedziały jak go procedowac. To tylko PR zagrywka - żadna chęć termomoderniczacji domów czy rewolucji energetycznej w Polsce. Prosument 2 był takim pilotażem tego całego zamieszania - i co? Połowa wniosków praktycznie nie przeszła. Cześć klientów jak miało tyle czekać to wolało sobie pv juz za gotówkę kupić. Nie opowiada głupstw tylko sie doucz. A jak nie sie nie znasz to sie nie wypowiadaj
mkiolp |
@Pv - szkoda mi Ciebie, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem prostych regulaminów i zasad. Musisz mieć bardzo ciężko w życiu ;-(
inv |
@mkiolp, czy ty umiesz człowieku czytać ze zrozumieniem??!! Cały czas piszę o nowo budowanym domu i wyśrubowanych wymaganiach aby inwestor mógł skorzystać z dotacji i chociażby założyć PC żeby nie truć węglem sąsiadów! Możesz mi łaskawie powiedzieć gdzie ja tam rozsiewam plotki? Widać, że z zasadami programu jesteś na bakier. Typowa polska cebula, nie wiem to się wypowiem. Może właściciele starych domów skorzystają z tych dotacji ale gdzie tu jest równość i sprawiedliwość? Dlaczego rząd nie ma zamiaru zachęcać inwestorów budujących dom aby też zamiast ekogrochów, czy innych kopciuchów, też zainwestowali z ekologiczne rozwiązania jak np PC. Za kilkanaście lat ktoś stwierdzi, że ekogroszek też już powoli należy likwidować i wtedy zaczną się kolejne programy, bo przecież po co pomyśleć już o tym teraz. Gó*wno a nie walka ze smogiem!!!
bisep=tol |
W warmińsko-mazurskim mówią o tym, że nowe domy muszą spełniać WT 2021. Żaden temat tabu. Byłem w Wydminach, sala pękała w szwach. I po WT 2021 było i o podatku od dotacji. Jedyne na co jeszcze czekam to interpretacja dotycząca dotycząca dofinansowania domów całorocznych, które zostały wybudowane jako letniskowe. A teraz mamy w nich meldunki, mieszkamy.
www |
Złożyłem wniosek w tym programie, pompa ciepła, podłogówka, drzwi garażowe. PV już mam zamontowaną i na to nie chcę pożyczki. Koszt całkowity i zarazem kwalifikowany wyszedł mi 49 tys. Ponad 14 tys dotacji. Nawet jak zapłacę podatek to i tak jestem mocno do przodu. Wniosek wypełniałem 30 minut. Konto na portalu 5 minut. Jeśli dla was jest to zbyt skomplikowane to współczuję.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...