Dzisiaj startuje nabór wniosków w programie „Czyste powietrze”

Dzisiaj startuje nabór wniosków w programie „Czyste powietrze”
Fot. Wagner & Colbe
REKLAMA

Dzisiaj rusza największy w historii krajowy program dofinansowania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w polskich domach. Rząd zakłada, że dzięki programowi uda się przeprowadzić termomodernizację 3 milionów domów, co ma się istotnie ograniczyć problem smogu. Preferencyjne finansowanie z programu "Czyste Powietrze" będzie można przeznaczyć m.in. na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych, a nawet instalacji fotowoltaicznych.

Od dzisiaj drogą elektroniczną będzie można składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w celu dofinansowania przedsięwzięć, które obejmuje program "Czyste powietrze".

Ministerstwo Środowisko poinformowało wczoraj, że uruchomienie naboru poprzedziły zakończone pomyślnie testy systemu informatycznego, za pomocą którego będą obsługiwane wnioski.

Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań, podczas których przedstawiciele resortu środowiska mają informować, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.  

Od 4 września br. resort przeprowadził już ponad 400 spotkań, a tylko w tym tygodniu zaplanowanych jest 230. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, a ich aktualny harmonogram znajduje się w zakładce "Czyste Powietrze" na stronie Ministerstwa Środowiska.  

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Właściciele domów, których dochody są najniższe – sięgają do 600 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym – otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Wraz z wyższym dochodem maleć będzie poziom dotacji.

Przy dochodach rzędu 1401-1600 zł na osobę dotacja będzie mogła pokryć 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę przewidziano dotację do 30 proc. – jednak dla tej grupy od przyszłego roku dofinansowanie będzie przyznawane w formie ulgi podatkowej.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez właściwe wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym.

Dofinansowanie może objąć inwestycje rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Odnawialne źródła energii w programie "Czyste powietrze"

Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z pożyczki.

Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla powietrznych pomp ciepła ustalono na 30 tys. zł, a pomp ciepła odbierających ciepło z gruntu lub wody – na 45 tys. zł.

Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany w przypadku kolektorów ustalono na 8 tys. zł, a mikroinstalacji fotowoltaicznych na 30 tys. zł, przy założeniu do 6 tys. zł/kW (wcześniej NFOŚiGW podawał maks. koszt kwalifikowany dla PV na poziomie 15 tys. zł).

Oprocentowanie zmienne pożyczki wyniesie nie więcej niż WIBOR 3M oraz 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki to maksymalnie 15 lat.

Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w programie "Czyste powietrze" w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
vcd |
Czytając was mam wrażenie, że jestem na forum onetu czy wp, nawet tu płatne trole są? To portal branżowy, czemu administracja nie wprowadzi obowiązku rejestracji przed dodaniem komentarza?
Krzysiek |
Może administracja doda przycisk "do usunięcia". Wtedy inni czytelnicy będą mogli sugerować posty do usunięcia.
podatnik |
2 osoby pracujące bez dzieci to już powyżej 1600 na osobę minimalna będzie chyba 14,7 zł będzie już dawać powyżej 1600 dochodu Dla kogo te ulgi???? do końca roku kto zdąży z grupy powyżej 1600? ,( czyli praktycznie większość) żeby się załapać na 30% ulgi a po nowym roku 20% kosztów od dochodu i z tego 19% w podatku > praktycznie 3,8% Kolejna "piękna fikcja" dokładnie tak jak z kwotą wolną od podatku
podatnik |
Max 53 tyś na inwestycje to w podatkach zwrot 1,9tyś minus "koszty papierowe" (audyty itp.)
M |
Czy ulga podatkowa będzie dodatkiem do dotacji dla osób zarabiających do 1600 zł, czyli do dotacji w przedziale 40-90%?
Lipa |
Mieszkam w małym mieście na Lubelszczyźnie, tylko 1 znajomy może się na to załapie, reszcie poprostu się nie kalkuluje. Kryteria dochodowe to jakaś porażka, ktoś kto ma od 600-1200 dochodu po kilku latach wròci do palenia węglem. Zresztą pewnie nawet nie złoży wnoosku
SPS |
@Lipa: racja choć nawet wracając do palenia węglem, przy dobrze ocieplonym domu po prostu spali się go mniej, czyli jakiś tam efekt ekologiczny będzie.
jan23 |
Skandal-a nie dotacja !
VCD |
Ludzie dochód na osobę. Mamy klasyczną 4 osobową rodzinę w Polsce tzw B. Ojciec pracuje na minimalną, reszta pod stołem, matka podobnie albo w domu zajmuje się dziecmi- bo dostaje 1000 pln z 500 plus a zarobiłaby 1200, wiec woli być w domu. I jak oni niby przekroczą kryterium dochodowe?
yol |
Czyli jak mam większy dochód to nie muszę być ekologiczny?
Lipa |
Mam dom wybudowany po 2002 tyle że nie mogę dostać dotacji bo już mam pięc 5 klasy, ktoś kto miał w d.... i nie kupił pieca może dostać piec i docieplać i wszystko. Kto to wymyśla, pieniądze nie idą do uczciwych tylko do leni kombinatorów wspierana jest szara strefa która i tak będzie miała w d.... założenia programu. Nie wiem czy nawet przy 90 % -50 % dotacji ludzie w tym progu z tymi zarobkami będą zainteresowani paleniem gazem lub pelletem, natomiast przy 40-30% sam bym się zastanawiał czy jest sens się bawić.
Bart |
W zeszłą sobotę bylem w BOŚiu Banku z zapytaniem o pożyczki na kolektory i panele PV w ramach programu " Czyste Powietrze", i zostałem poinformowany że BOŚ bank nie będzie brał udziału w tym programie... Kto zatem będzie udzielał owych pożyczek- WFOSIGW?
Bart |
W zeszłą sobotę bylem w BOŚiu Banku z zapytaniem o pożyczki na kolektory i panele PV w ramach programu " Czyste Powietrze", i zostałem poinformowany że BOŚ bank nie będzie brał udziału w tym programie... Kto zatem będzie udzielał owych pożyczek- WFOSIGW?
Teresa |
Wniosek kto go Rozumie, napisał jakiś błąd madry brrrr. A skąd mam wziąć na to wszystko nawet jakbym złożyła
Teresa |
Wniosek kto go Rozumie, napisał jakiś błąd madry brrrr. A skąd mam wziąć na to wszystko nawet jakbym złożyła
Teresa |
Wniosek kto go Rozumie, napisał jakiś błąd madry brrrr. A skąd mam wziąć na to wszystko nawet jakbym złożyła
dobry goral |
Doczytałem regulamin, podzwoniłem. Niestety to znowu tylko PiSowskie famfary, motłochowi radość. Ten program jest tak skonstrułowany że guzik z pentelką się opłaca.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...