Program „Czyste powietrze” wystartuje już w tym tygodniu

Program „Czyste powietrze” wystartuje już w tym tygodniu
Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

W najbliższy piątek, 7 września, premier Mateusz Morawiecki ma oficjalnie zainaugurować realizację programu „Czyste Powietrze”. Natomiast już jutro Ministerstwo Środowiska ma rozpocząć kampanię edykacyjną na temat możliwości walki z niską emisją, która będzie prowadzona we wszystkich gminach w Polsce.

Trzema filarami rządowego programu poprawy jakości powietrza mają być wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz wsparcie finansowe kierowane do właścicieli domów jednorodzinnych.

Wstępem do realizacji programu „Czyste powietrze” było podpisanie w czerwcu br. porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także Bankiem Ochrony Środowiska. Te podmioty mają wspólnie wdrażać mechanizmy zakładające dofinansowanie inwestycji w poprawę stanu powietrza.

Preferencje finansowe w ramach rządowego programu “Czyste powietrze” mają objąć również instalację odnawialnych źródeł energii. Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych rząd chce wydać aż 103 mld zł, a łączny koszt inwestycji ma wynieść 132,8 mld zł – to założona suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów.

Finasowanie w formie dotacji ma wynieść w sumie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji ma się wahać od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych – w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.  

Właściciele domów, których dochody są najniższe, mieliby otrzymać do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Dofinansowanie dla bardziej zamożnych właścicieli domów ma być oferowane w ramach ulgi termomodernizacyjnej w wysokości do 53 tys. zł. Projekt odpowiednich zmian w przepisach podatkowych przedstawiło już Ministerstwo Finansów. Więcej o założeniach tego mechanizmu w artykule: Ulga na termomodernizację od początku 2019 r.

Ponadto z inicjatywy Ministerstwa Środowiska wdrożone zostaną przedsięwzięcia edukacyjno-informacyjne, mające podnieść świadomość społeczeństwa w zakresie problematyki ochrony i jakości powietrza oraz warsztaty szkoleniowe z pisania wniosków.

Jutro ma wystartować ogólnopolska, ujednolicona kampania edukacyjna prowadzona we wszystkich 2453 gminach w Polsce.

Jak informuje NFOŚiGW, wsparciem w zarządzaniu programem będzie standaryzowany system IT dla wszystkich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej interaktywny portal beneficjenta.

Efekty ekologiczne i energetyczne oraz postęp w realizacji programu mają być mierzone i oceniane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Syntezę działań ma przedstawić Główny Inspektor Ochrony Środowiska poprzez pomiary Państwowego Monitoringu Środowiska oraz ocenę jakości powietrza w strefach.

W obszarze poprawy jakości powietrza rząd wdraża też pilotażowy program „Stop Smog”, który jest realizowany w 33 miastach wskazanych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ten program jest prowadzony przez samorządy lokalne, a źródłem wsparcia mają być środki zapisane w ustawie o termomodernizacji i remontach.

Walkę z niską emisją mają wspierać też działania dotyczące czystego transportu. W tym zakresie NFOŚiGW jest operatorem Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego wdrożenie jest efektem podpisanej w połowie lipca br. przez prezydenta nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Ta ustawa przewiduje wprowadzenie nowej opłaty doliczanej do ceny paliwa, mającej finansować inwestycje w ekologiczny transport. Więcej na ten temat w artykule: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mkiolp |
A jakaś treść programu, regulamin?
Kalina |
Przecież PIS blokuje OZE a wspiera patriotyczny polski wungiel który nie jest rentowny :) Hipokryzja level HARD!
Prawda |
PIS wspiera górnictwo ale z naszych podatków.
SPS |
Jak ustawią wszystko tak, żeby 'prosty chłop ze wsi' mógł sam to ogarnąć i pozałatwiać (a nie potrzebował adwokata) i żeby koszty papierologii, bankowych opłat i ekspertyz energetycznych nie pochłaniały 30% całkowitych kosztów to... program może się okazać nie małym sukcesem.
alladyn-solar-batt |
Jako przeciwnik PiS informuję, że w dniu dzisiejszym o godzinie. 16 w gminie Borowie powiat Garwolin odbyło się pierwsze przedstartowe zebranie prezentacja oferty siedleckiego WFOSiGW -przedstartowe bo formalnie Morawiecki start oferty i programu ma w mediach ogłosić 7-go. Zasady prezentowane przez emisariuszami Funduszu z Siedlec wydają się sensowne i interesujące. Niestety dla powodzenia programu istnieje strukturalne zagrożenie. Mianowicie oferta programu została w całości ukształtowana przez pracowników Ministerstwa Ochrony Środowiska , z kolei wykonywać i realizować ten rządowy w istocie program mają jednostki wojewódzkie Funduszu.Postawiono tym Wojewódzkim Funduszom karkołomne zadanie aby wszyscy etatowi pracownicy ,,rzucili wszelkie własne zadania w toku,, i w ramach tego programu obowiązkowo DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA objechali spotkania informacyjne we wszystkich gminach w polsce-spotkania z potencjalnymi zainteresowanymi dofinansowaniem. Powiedzieć byłoby mało, że ten mający cechy kiełbasy przedwyborczej programs powodu pośpiechu i ekstremalnie szybkiej ścieżki ,,informacyjnej,, nie dotrze (a powinien) do świadomości społeczności (zwłaszcza wiejskich i podmiejskich bo tam najsilniej występuje problem Niskie Emisji w spalaniu grzewczym) w sposób właściwy dla racjonalnego przemyślenia w co z możliwych do wykonania zadań w ramach redukcji zapotrzebowania na ciepło i prąd dla celów socjalnych powinno być w danym budynku wykonane, czego z kolei ma sensu modernizować oraz w jakiej kolejności inwestować w poszczególne etapy termo-eko modernizacji. Na spotkanie przyszło około 80 właścicieli budynków w gminie liczącej 5300 mieszkańców.Nie ulega dyskusji,żebra je byłoby wielokrotnie liczniej zaszczycone obecnością mieszkańców gdyby nie wyżej wspomniany nagły tryb zainicjowania kampanii informacyjnej - bowiem informacja o jej rozpoczęciu nadeszła do Gminy Borowie zaledwie w dniu poprzedzającym spotkanie informacyjne....Program prezentowano na materiale nadesłanym go Funduszu przez MOŚ i przyznaję, że wygląda to poraz pierwszy na co najmniej zadawalającą koncepcję. W dziś zaprezentowanej formie widzimy liczne uproszczenia wymogów papuerkowo-firmalnych dla zainteresowanych dofinansowaniem do termomodernizacji, wiosny pieców na nowe, instalacji dolarów, PV czy PC.Jest informacja, że materiały Ministerstwa nie mają jeszcze ostatecznej formy i kształtu i do połowy września taka formuła po dalszych uproszczeniach dotrze do siedziby Funduszy Wojewódzkich. Wyeliminowano szereg istniekących w dotychczasowych programach o podobnym charakterze barier odcinających wielu chętnych od możliwości aplikowania o dofinansowanie, którego głębokość może dla osób zarabiajácych poniżej 600 zł mies. na osobę aż 90 % kosztów kwalifikowanych.
alladyn-solar-batt |
W komentowanym artykule wkradła się mała nieścisłość bowiem Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji ma się wahać nie jak podano wyżej od 40 do 90 proc lecz od 30 do 90 (30% dla posiadających dochody powyżej 1600 zł/osobę w rodzinie).
alladyn-solar-batt |
Niemniej w całym tym jak się zapowiada pozytywnym programie jest WIELKIE KŁAMSTWO (przedwyborcze by ,,kupić,, samorząd lokalny oraz rolników wrażeniem iż Rząd Morawiecki im ,,daje,,). Rządowa medialną formuła goebbelsowskiego iście przekazu sugeruje jałowy to Rząd Morawiecki dałna program Czyste Powietrze: ,,Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych rząd chce wydać aż 103 mld zł, a łączny koszt inwestycji ma wynieść 132,8 mld '' . Tymczasem budżet centralny na żądanie to nie wyda ani złotówki, gdyż kasa teoretycznie stanowiąca w założeniu budżet Programu to pieniądze....pozyskiwane w statutowej działalności przez województwa tj. WFOSiGW i to tak po prawdzie na ich dochodach Morawiecki ,,uwładzczył'' swój produktu Żymierski kłamliwego pomiaru pod nazwą ,,Czyste powietrze''. Nie jest w związku z powyższym nie do zaakceptowania fakt, że nikt ,,pod słońcem'' dziś nie jestem stanie zagwarantować, że w czasie 10 lat (tuleja trwać program) - łącznie wszystkie Wojewódzkie Fundusze zrealizują rzeczywiście przychody na poziomie co najmniej deklarowanych 103 mld zł.....Można tutaj wróżyć z fusów (proszę sobie wybrać z kawy czy z herbaty) co skłania do stwierdzenia, że nabyte przez Morawiecki z praktyki bankowej obyczaje zakrawają na ,,krojenie skóry na niedźwiedziu'' - tyle,że niedźwiedź jedzenie w lesie siedzi nie upolowany...
alladyn-solar-batt |
Pośród pozytywów w zasadach oferty tego programożna wskazać przykładowo możliwość skorzystania z dofinansowania oferowanego dla domów jednorodzinnych również w przypadku gdy w domu jednorodzinnym jest zarejestrowana działalność gospodarcza - tutaj z pewnym ograniczeniem - o ile zgłoszono do US określoną powierzchnię domu jako wykorzystywaną do działalności gospodarczej to nie może taka powierzchnia przekroczyć 30% powierzchni użytkowej budynku jednorodzinnego. To jeden z przykładów ułatwień niedostępnych w większości dotychczas realizowanych programów dofinansowania
alladyn-solar-batt |
Z pewnością zasady programu nie są doskonałe, skomponowane naprędce ale z sercem dla beneficjentów co biorąc pod uwagę ilość ułatwień (jest ich więcej) jak też możliwe patologie przy realizacji skłania do pozytywów w nastawieniu do korzyści jakie mogą zyskać właściciele dziś dymiących posesji oraz przede wszystkim ich zatruwani sąsiedzi.
alladyn-solar-batt |
Proszę zatem pilnie pytać o śledzić terminy spotkań informacyjnych w Gminach, bowiem jak wspomniałem zasadniczo wszystkie spotkania informacyjne zakończą się do października. Po tym terminie co najmniej przez 5 miesięcy gdy nie będzie się na spotkaniu informacyjnym- trzeba będzie samodzielnie zdobywać wiedzę poprzez głównie informacje na stronach poszczególnych WFOSiGW.
alladyn-solar-batt |
Jako ciekawostkę dodam, że wstępnie wydaje się, że Ministerstwo Ochrony Środowiska zostało zwolnienie z ,,obliga'' wspierania spalania węgla, choć oficjalnie nikt tego z pewnością nie upubliczni by nie wywoływać ,,z lasu'' wilka ze Śląska...Czyżby do świadomości Sułtana dotarła brutalna prawda, że bez termomodernizacji domów mieszkalnych nie istnieje możliwość dalszego zapewnienia Polakom nabycia po nie wygórowanych cenach prądu i ciepła grzewczego? Czyżby ktoś dotarł do sedna narodowego znaczenia i skutków nieefektywności energetycznej Polskich budynków zauważając, że to bynajmniej nie jest problemem wyłącznie prywatnym, problemem właścicieli trujących budynków
alladyn-solar-batt |
Do mkiolp: co Cię interesuje?
SPS |
@Alladyn: dzięki za info. Co do trybu na łapu capu to już pisowski rząd nas do tego przyzwyczaił (kiepski to jednak zwyczaj). Jedyna nadzieja w tym, że program faktycznie potrwa te 10 lat i z czasem wszystko o nim będzie wiadomo. Co do tego 'co w danym budynku powinno być wykonane' to z tego co sobie przypominam to żeby dostać pomoc trzeba będzie uzyskać ekspertyzę energetyczną przed (i chyba też po) modernizacji. Czy ten wymóg został utrzymany? Jeśli tak to wyobrażam sobie, że ten termomodernizacyjny ekspert gdy przyjdzie zrobić pomiary to siłą rzeczy będzie zobowiązany do wypisania listy zmian modernizacyjnych potrzebnych do redukcji zapotrzebowania na energię. Więc ten punkt też powinien być zaadresowany.
alladyn-solar-batt |
Do SPS: nie - wymóg ten nie został utrzymany. Nie ma obliga dla wykonania audytu.To decyzja inwestora.Musi on jednak pamiętać, że o ile wykona audyt, to zakres zrealizowanych prac będzie weryfikowany w odniesieniu do zaleceń z audytu, a potencjalna niezgodność może wstrzymać wypłatę dofinansowania.W tej sytuacji zalecałbym wykonanie audytu, ale bez zgłaszania i dołączania wykonanego audytu do wniosku o dofinansowanie. Właśnie opisaliśmy drugie ułatwienie w stosunku do poprzednich programów.
SPS |
@Alladyn: z tego co piszesz to zanosi się na chyba pierwszy "ludzki" program. Jak wiesz to napisz jeszcze krótko jaka jest procedura aplikacji, rozliczania się i wypłaty środków. Dzięki!
alladyn-solar-batt |
Do SPS: pod pewnymi względami procedura (kto i gdzie ją będzie wykonywał) ma być dopięta w drugiej połowie września....Póki co to Gminy są wskazane jako jednostki przyjmujące wnioski, które mają stamtąd trafiać do wojewódzkich NFOZiŚ. Beneficjent (zainteresowany dotacją) musi sam zorganizować się by określić zakres zmian (oraz koszt tych zmian) które chciałby przeprowadzić w swym budynku jednorodzinnym (tutaj definicja: jednorodzinny to taki gdzie są maksymalnie 2 samodzielne lokale mieszkalne). Beneficjent sam umawia się z wykonawcami na cenę zadań do wykonania, przy czym szereg czynności modernizacyjnych ma w programie ograniczenia typu np. kwota/M2. O ile pamiętam przykładowo ocieplenie ścian 150zł/M2 netto. PV max. 6000 kWp.Solary do 8000 netto etc. Zatem potencjalnie ustalone przez wnioskodawcę o dofinansowanie kosztorysy muszą nie przekraczać ustalonych dla racjonalności wydatków kosztów jednostkowych. Przygotowano formularze informacyjno-zgłoszeniowe dla aspirujących o dofinansowanie gdzie opisują swój (należy przedłożyć akt własności, współwłasności przy czym gdy nie ma rozdzielności majątkowej współmałżonek musi wyrazić zgodę na inwestycję bo jest zabezpieczana wekslem na 3 lata) budynek jednorodzinny, wykazują co zamierzają i za ile. Potem z WFOŚiGW przyjeżdża inspektor na wizję (pierwszą z dwu) lokalną by zweryfikować podane deklaratywnie dane np. o posiadaniu pieca+instalacji c.o. do wymiany z dofinansowaniem. Nie jest jeszcze wiadomo o terminach po jakich (od wizyty inspektora) ma nastąpić weryfikacja danych i pokazanie wnioskodawcy ,,zielonego światła" czyli informacji, że może zacząć wnioskowane do dotacji przebudowy. Pewnie niebawem będą tak szczegółowe ustalenia proceduralne. Po wykonaniu wnioskodawcy zadań (wybudowaniu) z fakturami za materiały + robociznę (materiały wnioskodawca może wybrać samodzielnie z tym, że jest lista certyfikatów jakie materiały muszą spełniać) występują do WFOŚiGW z wnioskiem o realizację wypłaty na podane konto bankowe (w pierwszym wniosku. Ponownie przyjeżdża inspektor by w terenie potwierdzić zakres i zgodność wykonania z przedłożoną wcześniej dokumentacją i ... czekamy na decyzję o realizacji (także dziś jeszcze nie wiadomo jak długo to może trwać i tutaj jest spore zagrożenie) oraz przelew środków.
alladyn-solar-batt |
Do SPS: wnioskodawcy podpisują na dofinansowanie Umowy (treść jeszcze nie znana) z WFOŚIGW i od daty podpisu mają nieprzekraczalne dwa lata na wykonanie zamierzenia.Nabór nowych wnioskodawców zakończy się po 8 latach.
SPS |
Dzięki Alladyn! Teraz ta strona może służyć jako kompendium 'wczesnej' wiedzy o programie termomodernizacji... ;o)
alladyn-solar-batt |
Do SPS: nie ma za co :-) Mogłaby służyć, ale taki jakiś trend w Narodzie, że czytają chyba jedynie newsy. Jak co starsze niż dzień - nie ogarniają :-)
Polak |
https://www.youtube.com/watch?v=Om2NuFg2fs8
alladyn-solar-batt |
Do Polak: dziękuję v-)

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...