Program „Czyste powietrze”: nabór wniosków już za miesiąc

Program „Czyste powietrze”: nabór wniosków już za miesiąc
Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach ogłoszonego w ubiegłym miesiącu programu „Czyste Powietrze” największego dotąd krajowego programu, z którego finansowane będą proekologiczne przedsięwzięcia w gospodarstwach domowych ma się rozpocząć już na początku września.

Taką informację przekazał dzisiaj Polskiej Agencji Prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk, który przyjmuje, że datą rozpoczęcia naboru może być 1 września, a wnioski będzie można składać elektronicznie i przynajmniej w początkowym etapie również w sposób tradycyjny.

Ministerstwo Środowiska liczy, że pierwsze inwestycje w termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła rozpoczną się już w tym roku. Ma to umożliwić przyjęta zasada, że o pieniądze z programu „Czyste Powietrze” będą się mogły ubiegać również gospodarstwa domowe, które wcześniej rozpoczęły inwestycje podlegające dofinansowaniu.

Rządowy program „Czyste powietrze” ma przyczynić się do ograniczenia problemu smogu. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł zostanie udostępnione w formie preferencyjnych pożyczek, a 39,7 mld zł w formie dotacji.

Tyle pieniędzy ma wystarczyć ma poddanie termomodernizacji około 3 mln domów, ale dofinansowanie będzie można przeznaczyć także na instalację – w miejsce starszych pieców węglowych – węzłów cieplnych, nowych kotły na węgiel lub biomasę, ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła. Możliwe jest także pozyskanie dofinansowania na montaż kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Pieniędzy ma wystarczyć na 10 lat. Jak zaznaczył dzisiaj Henryk Kowalczyk, po tym czasie będzie można rozważyć całkowity zakaz stosowania w domach pieców na węgiel.

Dofinansowanie obejmie instalacje prowadzone w domach jednorodzinnych, a beneficjentami mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub współwłasności.

Program będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, a także wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

Więcej o zasadach dofinansowania w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Monika |
A co z właścicelami mieszkań, które opalane są starymi kopciuchami? Ich jest też bardzo dużo w małych miejscowościach. Co z tego, że w domach jednorodzinnych ludzie zaczną zmieniac ogrzewanie na bardziej przyjazne środowisku, skoro większość i tak będzie palila czym popadnie. W mieszkaniu malo kto wymieni piec na nowy, po prostu nie będzie go stać. Jak wspierać to wszystkich, a nie wybranych.
własciel pieca |
Czy projekt "czyste powietrze " obejmuje wlascicieli pieców gazowych(15 lat użytkowania).

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...